Naga MarketsKurs euro do funta (EUR/GBP) - prognoza ING FXKurs euro do funta może konsekwentnie opadać zdaniem analityków ING FX, którzy przedstawili swój komentarz wobec sytuacji gospodarczej w Wielkiej Brytanii. Według ich oceny, Bank of England może prezentować nieco bardziej stonowane podejście niż oczekuje rynek.

Kurs euro do funta (EUR/GBP) w dół zdaniem ING FX

Kurs euro do funta (EUR/GBP) w dużej mierze zależeć będzie od relacji polityk pieniężnych EBC oraz Bank of England. BoE wbrew oczekiwaniom rynku na listopadowym posiedzeniu pozostawił stopy procentowe na tym samym poziomie.Bank centralny Wielkiej Brytanii wydaje się być gotowy do podwyższenia stóp w grudniu tego roku, a my oczekujemy dwóch kolejnych podwyżek w przyszłym roku. – stwierdzili analitycy ING FX.

Ich zdaniem czynniki negatywne wobec wzrostu gospodarczego i stosunkowo mniej poważny problem inflacyjny niż wydawało się wcześniej sugerują, że rynki przeceniają tempo zacieśniania polityki pieniężnej.

Ostatecznie, decydenci chcieli mieć więcej czasu na ocenę wpływu niedawnego zakończenia programu tymczasowych zwolnień (ang. furlough scheme), choć wczesne dowody sugerują, że nie nastąpił istotny wzrost bezrobocia. Ostatnia decyzja monetarna BoE daje jasno do zrozumienia, że podwyżka stóp nastąpi albo w grudniu, albo w lutym. – podkreślili.

Plus500

Eksperci banku uważają także, że Brexit powróci jako czynnik mogący mieć wpływ na notowania GBP/USD, w miarę potencjalnego narastania napięć między Wielką Brytanią a Unią Europejską.

– Mimo to, ożywienie gospodarcze w Wielkiej Brytanii niewątpliwie spowalnia, nawet jeśli PKB osiągnie poziom sprzed wirusa w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Inflacja ma osiągnąć szczyt na poziomie około 4,5% w kwietniu przyszłego roku, w związku z wyższymi cenami energii dla gospodarstw domowych. Tymczasem nie ma pewności, że wzrost płac utrzyma się na tym samym poziomie, pomimo często wymienianych braków w niektórych zawodach. I choć poziom oszczędności pozostaje dość wysoki, osoby prywatne wykazują bardzo małą chęć do ich wydawania. – zauważyli eksperci z ING FX.

– Dlatego też rynki prawdopodobnie mylą się, jeśli chodzi o ponad cztery podwyżki stóp procentowych w przyszłym roku. Spodziewamy się co najwyżej dwóch. – dodali.

 

Kurs euro do funta (EUR/GBP) - prognoza ING FX
Kurs EUR/GBP. Źródło: tradingview.com

Analitycy ING FX zwrócili także uwagę, że powraca kwestia Brexitu. Określił on między innymi, że Irlandia Północna pozostała w ramach jednolitego rynku towarów UE. Oznacza to, że niektóre produkty pochodzące z brytyjskiego kontynentu muszą być sprawdzane przy wjeździe. Wydawać się może, że Wielka Brytania jest bliska zawieszenia części tego porozumienia z 2019 roku na mocy tzw. klauzuli art. 16.

– Jeśli tak się stanie – a coraz częściej mówi się o tym, że może tak się stać teraz, gdy światowi przywódcy opuścili COP26, to niemal na pewno wywoła to kontrreakcję Brukseli. Pytanie brzmi, czy przyjmie ono formę ukierunkowanych ceł na towary wrażliwe politycznie, czy też pełnego zawieszenia umowy handlowej uzgodnionej w zeszłym roku. – podsumowali przedstawiciele ING FX

Prognoza ING FX 4Q 2021 1Q 2022 2Q 2022 3Q 2022 4Q 2022
EUR/GBP 0,85 0,84 0,83 0,83 0,82

 

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: ccc akcje rekomendacje | prognozy dla dolara | dax notowania na żywo | pzu akcje rekomendacje | kurs jsw | pekao akcje kupno |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here