Naga MarketsKurs euro do dolara z dwoma alternatywnymi prognozami Danske BankKurs euro do dolara był najlepiej zyskującą parą walut G7 wobec dolara w 2020 roku osiągając w nim wzrost o niemal 9%. Analitycy Danske Bank przez ostatnie miesiące twardo obstawiali spadki kursu EUR/USD do 1,16 dol. na koniec 2021 roku, jednak teraz dopuszczają możliwość aprecjacji do nawet 1,30 dol.

  • Analitycy Danske Bank zaprezentowali dwa scenariusze rozwoju sytuacji dla kursu EUR/USD
  • W skrócie: albo EUR/USD spadnie do 1,15 dol., albo wzrośnie do 1,30 dol. na koniec roku
  • Kluczową kwestią jest presja inflacyjna i reakcja Fed na nią w kolejnych miesiącach

Kurs euro w obliczu presji inflacyjnej na USD

Danske Bank spodziewa się, że zmiana w podejściu Fed do prowadzenia polityki pieniężnej może doprowadzić do deprecjacji kursu euro względem dolara do 1,15 dol. jeszcze w tym roku. Jednak, jeśli Fed pozwoli inflacji na wzrost, EUR/USD może umocnić się nawet do 1,30 dol.

Te artykuły również Cię zainteresują
Analitycy Danske Bank zwrócili uwagę na to, że presja inflacyjna w USA zdecydowanie przybrała na sile w tym roku wraz z szerokim zwiększeniem cen z uwagi na braki surowcowe. Ceny dóbr konsumpcyjnych w Stanach Zjednoczonych wzrosły o 0,8% w kwietniu, zdecydowanie przekraczając oczekiwania analityków spodziewających się 0,2%. To największy miesięczny wzrost od sierpnia 2008 roku, czyli od czasów globalnego kryzysu finansowego.

Zobacz również: Cena Bitcoina runęła wskutek decyzji Tesli o wycofaniu płatności w BTC

Zannualizowana stopa inflacji także prezentuje się pesymistycznie, bowiem wyniosła 4,2% względem 2,6% miesiąc wcześniej. To także więcej niż ocena analityków oczekujących 3,6%. To także najwyższy wynik od października 2008 roku.

Jednak oprócz samego odczytu inflacji istotna jest także reakcja Rezerwy Federalnej. Analitycy Danske Bank spodziewają się, że presja inflacyjna wzrośnie w kolejnych miesiącach, a Rezerwa Federalna przyjmie nieco bardziej jastrzębie podejście. W przypadku realizacji tego scenariusza, realna stopa procentowa w USA zwiększy się, a to może przełożyć się na silniejszego dolara oraz spadek EUR/USD do 1,15 dol.https://i1.wp.com/s3.tradingview.com/snapshots/x/xOO7gsr3.png?w=696&ssl=1

Spoglądając dalej w przyszłość, nadal oczekujemy scenariusza szczytu reflacyjnych tendencji w II połowie roku wraz ze spadkiem PMI dla przemysłu na rzecz usług. Dojdzie także wpływ zacieśnienia polityki monetarnej przez Chiny oraz efekt normalizacji poziomów produkcji. – stwierdzili analitycy Danske Bank.

fpmarkets

Euro w potencjalnym scenariuszu wzrostowym – silna presja inflacyjna w USA

Alternatywnym scenariuszem jest sytuacja, w której wzrost gospodarczy nadal jest bardzo wysoki, a presja inflacyjna pozostanie silna na dłużej. Jeśli Rezerwa Federalna utrzyma gołębią politykę, czyli utrzyma stopy procentowe na niskim poziomie stawiając zatrudnienie jako główny cel polityki, zdaniem Danske kurs EUR/USD może czekać wejście na trend wzrostowy.

invest

Według analityków banku, taki realizacja takiego obrotu spraw może doprowadzić do aprecjacji kursu EUR/USD do zakresu 1,25 – 1,30 dol.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: cena złotówki | dolar notowania | bitcoin giełda wykres | złoty kurs | kurs eur |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here