Naga Markets

Kurs euro do dolara runął do najniższych poziomów od 20 latKurs euro do dolara od początku miesiąca opadł już o 4%, a w poniedziałek pod naciskiem umocnienia dolara osunął się do nowego 20-letniego dołka.

Euro ugina się pod naporem dolara

Kurs euro do dolara w poniedziałek opadł do nowych 20-letnich minimów wybijają poniżej 0,96 dol. Po południu EUR/USD jest jednak wyżej, na 0,964 dol.

– Kurs EUR/USD powinien się odbudować w ciągu najbliższych 6-12 miesięcy, ale kierunek naszej prognozy jest spadkowy, biorąc pod uwagę utrzymujące się zagrożenia geopolityczne i perspektywy gospodarcze. – stwierdzili analitycy Credit Agricole.

– Wojna na Ukrainie przyczyniła się do powstania stagflacji w strefie euro i może mieć trwałe konsekwencje dla międzynarodowej konkurencyjności strefy euro, jej pozycji zewnętrznej i warunków handlu towarami. – dodali.

Zdaniem Credit Agricole, Rada Prezesów EBC powinna ostatecznie być w stanie powstrzymać wzrost ryzyka kredytowego w strefie euro.

TradingView Chart
– Wrażliwość peryferii strefy euro w obliczu zmniejszającego się wsparcia monetarnego jeszcze bardziej komplikuje zadanie EBC. – zaznaczyli eksperci z CA – (…) To powinno sprawić, że euro stanie się bardziej atrakcyjną walutą bezpiecznej przystani, a powrót środków przechowywanych za granicą do strefy euro może również pomóc walucie.

W ten weekend we Włoszech odbyły się wybory parlamentarne. Wynik jest zgodny z oczekiwaniami: zwycięzcą okazała prawicowa koalicja kierowana przez Giorgia Meloniego, która uzyskała większość w Senacie i Parlamencie.

Proces formowania rządu może potrwać kilka tygodni. Na wczesnym etapie nowy włoski rząd zapewne będzie starać się nie denerwować rynków i podążać ścieżką reform wyznaczoną przez poprzedniego premiera Mario Draghiego, niegdyś prezesa EBC.

XTB

– Zachowanie EUR/USD wydaje się być głównie historią dyktowaną przez dolara (i częściowo szterlinga). Uważamy, że dolar pozostanie silny w najbliższym czasie, co powinno sprawić, że jakiekolwiek ożywienie w EUR/USD będzie dość krótkotrwałe. Ryzyko przełamania poniżej 0,95 w tym tygodniu jest dość istotne. – zauważyli analitycy ING.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułSasin sabotuje GPW? Podatek od zysków nadzwyczajnych uderzy w spółki paliwowe i energetyczne
Następny artykułPaysafecard teraz kupisz online
Redaktor Comparic24.tv oraz Comparic.pl. Autor publikacji naukowych ekonomii oraz organizator wydarzeń ekonomicznych, m.in. corocznego Kongresu Invest Cuffs. Przedsiębiorca, z rynkami związany od 2017 roku. Ceni inwestowanie w wartość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here