Naga Markets

Kurs euro do dolara (EUR/USD) we wtorek oscyluje wokół ceny zamknięcia z poniedziałku przy 1,082 dol. Wcześniej, w poniedziałek, notowania pary tymczasowo wybiły do 1,087 dol., najwyższych poziomów od kwietnia 2022 roku. Problemy związane z wysokimi kosztami cen surowców energetycznych, które miały zagrażać gospodarce europejskiej, okazały się mniej poważne niż sądzono, dostrzegli analitycy Goldman Sachs. Ceny ropy naftowej, a szczególnie gazu ziemnego znacznie spadły. To zredukowało presję na euro.

Kurs euro: recesji w strefie euro nie będzie w 2023, prognozuje Goldman Sachs

Ekonomiści Goldman Sachs nie spodziewają się już recesji w strefie euro w tym roku. Gdy perspektywy makroekonomiczne są lepsze to stawia to gospodarkę i walutę w lepszej pozycji do przyjęcia bardziej jastrzębiej postawy EBC.

– Twierdziliśmy, że wzrost euro będzie ograniczony, ponieważ przeszkody surowcowe uszczuplą zdolność Europy do korzystania z silniejszego popytu zagranicznego, a EBC będzie miał trudności ze wspieraniem euro, ponieważ agresywne podwyżki stóp procentowych w sytuacji recesji grożą ponownym pojawieniem się obaw o kredyty państwowe. Jednak po łagodnej zimie te przeszkody surowcowe wydają się teraz znacznie mniej wiążące.- skomentowali analitycy Goldman Sachs.

Kurs euro do dolara: recesji w strefie euro nie będzie, uważa Goldman Sachs
Kurs EUR/USD. Źródło: tradingview.com

– Krótko mówiąc, surowce nadal napędzają prognozy dla strefy euro, ale to maluje o wiele korzystniejszy obraz teraz, gdy w większości patrzymy wstecz na “surową zimę, której nie było”. – podkreślili analitycy Goldman Sachs.

– Na obecnych poziomach euro już wycenia wiele optymizmu, a dalsze zyski będą wymagały trwałych napływów kapitału, które zazwyczaj zbiegają się z bardziej znaczącymi wynikami na rynku walutowym.- dodali.

Jednak w perspektywie kolejnych trzech oraz sześciu miesięcy, eksperci z Goldman Sachs spodziewają się trendu spadkowego notowań EUR/USD i zejścia do 1,02 dol. Natomiast później, w styczniu 2024 roku, oczekują dobicia do 1,10 dol.

Zobacz również: Cena ropy w górę, choć wzrost PKB Chin jest najniższy od 46 lat!

Zwyżki kursu euro do dolara w krótkim terminie spodziewają się analitycy z banku inwestycyjnego JP Morgan:

Bossa

– Cele dla kursu euro do dolara zostały wyznaczone znacznie wyżej na 1,08-1,10 dol. (wobec 0,95-1,00 dol. wcześniej) na podstawie pozytywnego impulsu wzrostowego. Jednak wstrzymujemy się od ścigania tego ruchu w górę. – skomentowali analitycy JP Morgan.


Invest.Cinkciarz.pl oferuje dostęp do ponad 5000+ instrumentów i najniższe spready walutowe w swojej historii. Wszystko z jednego prostego konta Smart:

SPRAWDŹ SZEROKĄ OFERTĘ INVEST.CINKCIARZ.PL

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułSiemens z największą umową w historii spółki. Projekt wart 3 mld euro
Następny artykułPoranny przegląd rynków: Euro i jen deklasują dolara. Kurs EUR/USD najwyżej od 9 m-cy
Redaktor Comparic24.tv oraz Comparic.pl. Autor publikacji naukowych ekonomii oraz organizator wydarzeń ekonomicznych, m.in. corocznego Kongresu Invest Cuffs. Przedsiębiorca, z rynkami związany od 2017 roku. Ceni inwestowanie w wartość.