Naga MarketsKurs euro do dolara (EUR/USD) z niejasną przyszłością wg prognoz dużych instytucjiKurs euro do dolara w ostatnich miesiącach konsekwentnie opadał i od początku roku osunął się już o blisko 5%. Zdania analityków co do spodziewanego zachowania EUR/USD są podzielone. Nie brakuje prognoz zwiastujących zarówno zdecydowane umocnienie, jak i deprecjację EUR/USD.

Kurs euro do dolara pod presją oczekiwań co do podejścia Fed

Relacja polityk pieniężnych prowadzonych przez największe banki centralne tym razem jest szczególnie ważna. Rezerwa Federalna od wielu tygodni sygnalizuje gotowość do ogłoszenia taperingu i spodziewane jest jego ogłoszenie jeszcze w tym roku. Rynek oczekuje podwyżek stóp procentowych już w kolejnym.Tymczasem, od EBC oczekuje się podtrzymania gołębiego podejścia. Ta różnica w nastawieniu obu banków będzie raczej wpływać na deprecjację EUR wobec USD, co widać także po prognozach szeregu instytucji.

Wydaje się, że Fed nie postrzega inflacji jako zagrożenia i we wrześniu przedstawił swój “dot plot”, w którym Fed Funds były dużo powyżej rynkowych oczekiwań. Dopasowanie rynku do Fed może okazać się kluczowym czynnikiem wsparcia dolara w nadchodzących miesiącach. – stwierdzili analitycy ING.

Przedstawiciele MUFG czy Danske Bank również oczekują, że postawa Fed będzie wspierała USD:

Jastrzębie podejście Fed będzie nadal wspierać oczekiwania umocnienia dolara. – podkreślili analitycy Danske.

Gwałtowny wzrost cen energii już teraz zaczyna wpływać na wskaźniki gospodarcze i bez wątpienia jeszcze będzie miał wpływ na kondycję globalną koniunkturę czy kwestię inflacji. Zdaniem analityków Nordea Research, to USA ma wyjść obronną ręką z tego kryzysu, a relatywnie bardziej ucierpi strefa euro. To może wpłynąć na osłabienie euro i spadek EUR/USD.

USA zdecydowanie mniej odczuwa obecną sytuację w kwestii energii w porównaniu do Chin czy strefy euro. – zauważyli eksperci z Nordea.

Plus500

EUR/USD a kontrowersje związane z Evergrande

Sytuacja związana z chińskim rynkiem nieruchomości zyskała sporo uwagi przed kilkoma tygodniami nagłośnione zostały problemy giganta wśród deweloperów z Państwa Środka, spółki Evergrande, który nie zdołał w wyznaczonym terminie spłacić istotnej części swoich zobowiązań.

Zdaniem Danske Bank, napięcia dotyczące kwestii Evergrande i ewentualnych konsekwencji jego możliwego upadku nieco już uspokoiły się, gdy pojawiły się sygnały, że chińskie władze pomogą uniknąć upadku. Niemniej, nic nie jest pewne, jak zaznaczyli analitycy Danske.

Analitycy MUFG spodziewają się, że obawy o globalną koniunkturę będą wspierać umocnienie USD.

Zobacz również: Cena ropy WTI blisko 7-letnich szczytów wśród sygnałów spowolnienia gospodarczego

Nasz pogląd zakładający umocnienie dolara zostaje w gruncie rzeczy podtrzymany na IV kw. 2021 r. i uwzględnia niepewność związaną z globalnym wzrostem. – stwierdzili analitycy MUFG.

Połączenie dołku na rynku akcyjnym i wyższej rentowności obligacji stwarza dobre otoczenia dla USD. – wtórowali eksperci z RBC Capital Markets. – Jeśli takie środowisko będzie zauważalne jeszcze przez dłuższy czas, to zrewidujemy w górę nasze prognozy dla USD na szerokim rynku.

Kurs euro do dolara (EUR/USD) z niejasną przyszłością wg prognoz dużych instytucji
Kurs EUR/USD. Źródło: tradingview.com

Jednak Goldman Sachs jest innego zdania:

Nasz pogląd na kwestię dolara w tym roku to nieznaczne osłabienie USD, a umocnienie walut powiązanych ze skłonnością do ryzyka na rynkach.

Poniżej prezentujemy zebrane prognozy dużych instytucji dla kursu EUR/USD. Co istotne, konsensus zakłada umocnienie kursu euro do dolara w ciągu kolejnych 12 miesięcy.

EUR/USD 1 miesiąc 3 miesiące 6 miesięcy 12 miesięcy
Konsensus 1.16 1.16 1.17 1.217
ANZ 1.18 1.2 1.23 1.22
Bank of America 1.15 1.15 1.15 1.15
CIBC 1.15 1.15 1.11 1.12
Credit Agricole 1.2 1.2 1.21 1.22
Danske 1.15 1.14 1.12 1.1
Goldman Sachs 1.2 1.23 1.25
ING 1.15 1.17 1.15 1.11
JP Morgan 1.14 1.13 1.12 1.12
MUFG 1.15 1.14 1.16 1.18
Nordea Research 1.14 1.12 1.1 1.1
RBC Capital Markets 1.14 1.13 1.12 1.13
TD Securities 1.19 1.2 1.21 1.21

 

Autor poleca również:Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here