Naga Markets

Kurs euro do dolara (EUR/USD) jest tani i wyprzedany, podkreślili analitycy CAKurs euro do dolara w czwartek rano opada do okolic 1,05 dol., po tym gdy od początku tego roku stracił blisko 8%. Zdaniem analityków Credit Agricole, kurs EUR/USD wygląda na wyprzedany i pozostaje tani w stosunku do wyliczonej przez nich wartości godziwej.

Euro a polityka EBC w kolejnych miesiącach

EBC powinien zacieśniać politykę pieniężną poprzez kanał stóp procentowych, ale nadal utrzymywać korzystne warunki finansowe za pomocą swojego bilansu. Pierwsza podwyżka została zapowiedziana przez bank na posiedzeniu zaplanowanym na 21 lipca.– Perspektywy EUR/USD będą w dużej mierze zależeć od zdolności EBC do zmniejszenia zarówno spreadu stóp procentowych EUR/USD, jak i spreadów rentowności obligacji. – zaznaczyli analitycy Credit Agricole.

W przypadku strefy euro, kluczowe pozostaje ryzyko stagflacji, po tym gdy inflacja wspięła się do rekordowych poziomów. W ostatniej dekadzie Eurozona przyzwyczaiła inwestorów raczej do tendencji deflacyjnych przy relatywnie ograniczonym wzroście gospodarczym. Teraz, gdy wzrost nie jest wcale wysoki i możliwe jest spowolnienie gospodarcze, problemem jest inflacja.

Kurs euro do dolara (EUR/USD) jest tani i wyprzedany, podkreślili analitycy CA
Kurs EUR/USD. Źródło: tradingview.com

– Obawy o szok stagflacyjny w strefie euro mogą powstrzymywać inwestorów przed inwestowaniem w euro. Inwestorzy ze strefy euro powracali do euro podczas poprzednich kryzysów finansowych i spadków koniunktury. – stwierdzili analitycy Credit Agricole. – Ożywienie w strefie euro może doznać szoku stagflacyjnego, który może zmniejszyć atrakcyjność aktywów wycenianych w euro i sprawić, że realne stopy zwrotu pozostaną ujemne przez dłuższy czas.

Zdaniem analityków CA, należy także pamiętać o popycie na europejską walutę ze strony banków centralnych, który może się odrodzić w sytuacji, gdy stopy procentowe będą podnoszone.

– EUR może skorzystać na powracającym popycie ze strony banków centralnych w sytuacji braku ujemnych stóp procentowych. Światowe banki centralne kupują EUR/USD, gdy ich rezerwy walutowe zaczynają rosnąć. – zaznaczyli ekonomiści Credit Agricole.

Zobacz również: Kurs AUD/USD ze wzrostową prognozą od Westpac, możliwe 0,80 na koniec 2023

NED

Euro a wojna na Ukrainie

Wojna na Ukrainie trwa już ponad 4 miesiące i obecny jej przebieg wskazuje na to, że jej ewentualny koniec wcale nie pojawia się na horyzoncie. Unia Europejska opracowuje kolejne sankcje wobec Rosji i należy pamiętać o tym, że bieżące sankcje i kontrsankcje rosyjskie wpływają na koniunkturę w strefie euro.

Wysiłki zmierzające do zmniejszenia uzależnienia UE od importu rosyjskiej energii i paliw kopalnych mogą utrzymać ceny energii na wysokim poziomie i zaszkodzić międzynarodowej konkurencyjności strefy euro oraz jej pozycji zewnętrznej, zwrócili uwagę analitycy Credit Agricole.

fpmarkets

– Na kurs EUR w nadchodzących miesiącach może wpłynąć odwracanie transakcji “carry trade” finansowanych w EUR, które może złagodzić wpływ odpływu kapitału portfelowego ze strefy euro i ustabilizować kurs EUR w stosunku do walut “high-yield”, a także repatriacja środków przechowywanych za granicą do strefy euro w celu sfinansowania rosnących wydatków krajowych w EUR. – podkreślili analitycy Credit Agricole.

– W dłuższej perspektywie utrzymujący się spadek międzynarodowej konkurencyjności strefy euro, jej względnej produktywności i realnych dochodów, a także erozja jej pozycji aktywów zagranicznych netto mogą mieć trwały negatywny wpływ na długoterminową wartość godziwą euro. – dodali.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: sp500 notowania | echo investment akcje rekomendacje | średni kurs korony czeskiej nbp | frank euro | nasdaq kurs | gpw pkobp |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here