Naga Markets

Kurs euro do dolara (EUR/USD) przed kluczowymi spotkaniami banków centralnychKurs euro do dolara (EUR/USD) od początku roku zanotował zniżkę o ponad 7,7%, czym niemal w całości zniwelował zakres wzrostu z 2020 roku. Częściowo jest to wynik relacji gołębiej polityki EBC i jastrzębiego podejścia Fed. Kolejną odsłonę monetarnego spektaklu zobaczymy w tym tygodniu przy okazji spotkań FOMC i EBC.

Euro: EBC przed szeregiem wyzwań

Kurs euro do dolara opada w poniedziałek rano do 1,1272 dol., ale w gruncie rzeczy ostatnie dwa tygodnie były okresem konsolidacji EUR/USD w zakresie 1,1250-1350 dol. Teraz, kluczowym czynnikiem, który zapewne zadecyduje o wybiciu z trendu bocznego może być wynik spotkań Rezerwy Federalnej oraz EBC w tym tygodniu, na których podjęte zostaną decyzje monetarne.Przed europejskim bankiem centralnym stoi szereg wyzwań, na co zwrócili uwagę przedstawiciele ING FX.

– Jednym z nich będzie wyjście z awaryjnego programu skupu obligacji PEPP bez powodowania zbyt dużych zakłóceń na europejskich (zwłaszcza peryferyjnych) rynkach obligacji. – stwierdzili eksperci z ING.

Kurs euro do dolara (EUR/USD) przed kluczowymi spotkaniami banków centralnych
Kurs EUR/USD. Źródło: tradingview.com

Niemniej, analitycy ING nie spodziewają się odważnych deklaracji ze strony EBC, a raczej podtrzymania obecnej polityki w oczekiwaniu na I kw. 2022 r..

– Najważniejszym wynikiem powinno być jednak to, że EBC będzie chciał zachować wszystkie swoje opcje otwarte do 2022 roku. Będzie to stanowić wyraźny kontrast w stosunku do Fed, gdzie obecnie wydaje się, że istnieje większa presja polityczna na ograniczenie super luźnej polityki pieniężnej. – dodali.

Zobacz również: Dolar amerykański może jeszcze umocnić się na fali postanowień Fed, uważa ING

W Europie w tym tygodniu odbędą się również posiedzenia dotyczące stóp procentowych w Szwajcarii, Norwegii i na Węgrzech.

– Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) z trudem powstrzymywał w tym roku umocnienie franka szwajcarskiego i wydaje się mało prawdopodobne, by na czwartkowym posiedzeniu miał jakieś asy w rękawie, by walczyć z frankiem. – skomentowali analitycy ING.

Ich zdaniem, należy uważnie śledzić to, jaką inflację prognozuje EBC na kolejne lata, szczególnie tą w długim terminie na 2024 rok.

– Jeszcze we wrześniu EBC prognozował wzrost PKB na poziomie 5,0%, 4,6% i 2,1% odpowiednio w 2021, 2022 i 2023 roku. Inflacja miała wynieść 2,2%, 1,7% i 1,5%. – zauważyli eksperci z ING FX. – Na szczęście dla EBC, gwałtowny wzrost cen ropy naftowej po wrześniowym posiedzeniu niedawno się zakończył, co sugeruje niewielką dodatkową presję na prognozy inflacji zasadniczej EBC.

fpmarkets

To powinno oznaczać, że EUR/USD może okazać się asymetrycznie bardziej wrażliwy na każdą jastrzębią niespodziankę (…). Jeśli natomiast nie zobaczymy żadnych większych niespodzianek ze strony EBC, a biorąc pod uwagę ryzyko, że posiedzenie Fed wywoła kolejny skok rentowności krótkoterminowych w USA, sądzimy, że EUR/USD może czekać kolejny zły tydzień. – podsumowali eksperci z ING FX.

– 1,1180-1,1380 dol. to przedział notowań kursu EUR/USD już od jakiegoś czasu, a kombinacja spotkań w tym tygodniu może być katalizatorem zepchnięcia na nowe minima w tym roku. – dodali.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: warren buffett | dzisiejszy kurs rubla | kghm gpw | blik co to znaczy | cyfrowy polsat akcje rekomendacje | giełda develia |

72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here