Naga MarketsKurs euro do dolara nadal ze spadkową prognozą Danske BankKurs euro do dolara kończy to półrocze w okolicach 1,18 dol. – 1,19 dol., czyli o niemal 3% niżej niż na początku tego roku. Jeszcze w styczniu byliśmy świadkami aprecjacji EUR/USD do 3-letnich szczytów blisko 1,235 dol., potem przeceny do 1,17 dol., a zdaniem analityków Danske Bank w najbliższej i nieco dalszej przyszłości raczej zobaczymy powrót do tego niższego zakresu.

Kurs euro do dolara (EUR/USD) w długim terminie zdaniem Danske

Kurs euro do dolara ma przed sobą raczej spadkowe perspektywy, a zdaniem przedstawicieli Danske Bank, stoi za tym szereg czynników. Zwrócili oni uwagę na to, że obecna stopa wzrostu gospodarczego w USA (zannualizowana) jest znacznie większa od prognozowanego przyszłego trendu.Rynkowy konsensu prognoz zakłada około 7%, a przewidywane wskazania wzrostu gospodarczego spadają do 2% pod koniec 2022 roku. Podobny profil zachowania stopy wzrostu gospodarczego jest możliwy do wystąpienia w strefie euro. – stwierdzili eksperci z Danske.

W perspektywie oceny zachowania kursu euro do dolara kluczowe jest także spojrzenie na spodziewane zachowanie banków centralnych. Relacja tego co postanowi Fed do tego co ogłasza EBC może mieć wpływ na wahania waluty, tak jak zresztą miało to miejsce po spotkaniu FOMC w połowie czerwca, gdy EUR/USD nagle deprecjonował.

Fed rozpoczął dyskusję na temat czasu rozpoczęcia podwyżek stóp procentowych i zmniejszenia zakresu skupu aktywów. To zaważy na globalnych i amerykańskich oczekiwaniach inflacyjnych. W rezultacie, to może okazać się istotnym czynnikiem znoszącym w dół kursu spot EUR/USD w kolejnych kwartałach. EBC zapewne doda jastrzębi element do swojej komunikacji, ale to narracja Fed będzie kluczowa dla dolara. – podkreślili analitycy Danske bank.

Zobacz również: Elon Musk przekonał inwestorów do obaw o ekologiczność Bitcoina

Euro może tracić przez atrakcyjność rynku akcyjnego w USA

Zdaniem analityków duńskiej instytucji finansowej, USA wciąż będą rynkiem o wyższej rynkowej stopie procentowej, co przełoży się na zainteresowanie amerykańską giełdą ze strony zagranicznych inwestorów. Oznacza to, że Stany Zjednoczone będą przyciągać kapitał, co będzie wspierać USD.

Zachowanie tanich aktywów (value) wobec technologicznych (growth) działało negatywnie na dolara. W ostatnich tygodniach widzimy, że spółki growth ponownie nabierają tempa wzrostów. Jeśli ten trend będzie trwał, będzie on wspierał dolara. – zauważyli analitycy Danske.

Plus500

Wśród czynników, które miałyby ich zdaniem wywindować kurs EUR/USD w górę są m.in.: solidny wzrost gospodarczy w Unii Europejskiej, która okazałyby się motorem napędowym globalnego wzrostu czy problemy na rynku pracy w USA w II połowie roku, co napędziłoby dalsze spadki USD i zmniejszyło oczekiwania podwyżek stóp procentowych ze strony Fed.

Kurs euro do dolara (EUR/USD) nadal ze spadkową prognozą Danske Bank
Kurs EUR/USD. Źródło: tradingview.com

Podtrzymujemy nasze prognozy bez zmian (nieznacznie redukując prognozę na 1 miesiąc i 3 miesiące w przód) oczekując silniejszego dolara w nadchodzących kwartałach. Spodziewamy się słabszych odczytów PMI, dalszego zacieśniania płynności na globalnych rynkach, peaku oczekiwań inflacyjnych i silnego odbicia na rynku pracy w USA, co miałoby łącznie wspierać dolara w nadchodzących kwartałach. – podsumowali.

Prognozy Danske zakładają stopniowe osłabienie euro. W bazowym scenariuszu, EUR/USD opaść ma do 1,17 dol. za 6 miesięcy oraz 1,15 dol. za 12 miesięcy, czyli w połowie 2022 roku.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: notowania swig80 | akcje celon | Dolar nowozelandzki | kęty kurs | azoty akcje |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here