Naga MarketsKurs euro do dolara (EUR/USD) może wzrosnąć nawet do 1,27 dol. w rok wg RBCKurs euro do dolara jeszcze na początku tego roku wybił powyżej 1,23 dol., ale wydawać się może, że te poziomy pożegnaliśmy już na pewien czas, gdy obecnie EUR/USD notowane jest poniżej 1,17 dol. Zdaniem analityków RBC, kurs euro do dolara powróci jednak do trendu wzrostowego w kolejnych 12 miesiącach, i dobije nawet do 1,27 dol.

Kurs euro do dolara ma spory potencjał wzrostowy zdaniem RBC

Kurs EUR/USD może jeszcze wzrosnąć w kolejnych 12 miesiącach, jak uważają analitycy RBC, choć obecnie dostrzegalna jest tendencja spadkowa.– Euro zawiodło nasze oczekiwania w ostatnich kilku miesiącach, gdy nie było w stanie pokonać maksimów ze stycznia na 1,235 dol. i opadło w kierunku 1,17 dol. w połowie sierpnia. – rozpoczęli eksperci z RBC. – Pomijając krótkoterminowe umocnienie amerykańskiego dolara, kolejnym powodem osłabienia euro w ostatnim czasie jest inne podejście EBC do prowadzenia polityki pieniężnej niż czynią to inne banki centralne, jak np. amerykańska Rezerwa Federalna czy Bank of Canada.

Analitycy RBC zwrócili uwagę na fakt, ze Fed rozpoczął już istotną dyskusję na temat redukowania zakresu programu skupu aktywów z rynku, to Europejski Bank Centralny wciąż planuje podtrzymać go w najbliższej przyszłości. Owszem, EBC wykreślił plan niewielkiej obnizki zakupów w ramach PEPP, ale Christine Lagarde, szefowa banku, zaznaczyła, że nie jest to tapering.

EBC zaprezentował także szereg wytycznych, które będą istotne, aby do zmiany podejścia w kierunku jastrzębim i podwyżek stóp procentowych finalnie doszło. Zebrali je analitycy RBC:

Warunek 1: inflacja przekracza 2% do połowy horyzontu prognoz, warunek 2: inflacja trwale pozostaje na 2% przez drugą część horyzontu prognoz, warunek 3: dynamika zmian inflacji skazuje na inflację na poziomie 2% po przekroczeniu horyzontu prognoz. – zauważyli eksperci z RBC.

Warto zaznaczyć, że inflacja CPI w sierpniu przekroczyła 3,4% tym samym zaskakując analityków i zapewne także oficjeli EBC. Możliwe, że dojdzie do rewalidacji prognoz i nieco innej retoryki.

fpmarkets

Inflacja HICP w strefie euro preferowana przez EBC przekroczyła 2% zaledwie kilkukrotnie od 2012 roku. Co więcej, jest wystarczający margines interpretacji tych zasad ze strony EBC, a więc bank może podtrzymać obecną politykę bez zmian nawet w przypadku wzrostu inflacji. – podkreślili analitycy RBC.

invest

Zwrócili oni uwagę także na to, że obecnie pesymizm w strefie euro nie jest w pełni spójny z tym jak wygląda sytuacja gospodarcza w tym regionie. Zapewne głównym czynnikiem niezbyt optymistycznych nastrojów jest obawa przed powrotem nasilenia pandemii.

Do tej pory szybciej rozprzestrzeniający się wariant Delta nie zamknął jednak Europejczyków w domach, a także nie powstrzymał wzrostu wydatków konsumenckich. Mobilność obywateli jak wynika z danych Google szybciej wracała do poziomów sprzed pandemii niż w przypadku USA. – dodali.

TradingView Chart
Kurs EUR/USD. Źródło: tradingview.com

Uwzględniając ostatni rozwój sytuacji i gołębie podejście EBC, zmniejszyliśmy naszą 12-miesięczną prognozę dla EUR/USD do 1,27 dol. wobec wcześniejszych 1,30 dol. – podsumowali analitycy RBC.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: allegro akcje prognozy | mercator giełda | kurs korony norweskiej złoty | aktualny kurs jena | kurs ropa | nasdaq composite notowania | najniższy kurs forinta |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here