Naga Markets

Kurs euro do dolara (EUR/USD) czeka mocna zniżka według RBCKurs euro do dolara na początku 2022 roku odbił w górę przekraczając nawet granicę 1,14 dol. jednocześnie wspinając się na dwumiesięczne maksima. Jastrzębi Fed przyspieszył proces rozpoczęcia redukcji skupu aktywów na grudniowym spotkaniu w grudniu, co otworzyło drogę do możliwości podwyżek stóp procentowych w pierwszej połowie 2022 roku. Nie brakuje głosów, że możliwe jest nawet 4 podwyżki stóp procentowych w kolejnych 12 miesiącach. Eksperci z RBC Economics przedstawili swoje spojrzenie na sytuację makroekonomiczną w UE oraz USA, a także zaprezentowali swoją prognozę dla kursu EUR/USD.

Amerykańska gospodarka ma się dobrze, uważa RBC

Dolar może otrzymać dość solidne wsparcie tła makroekonomicznego w 2022 roku, jak uważają analitycy RBC. Jak zauważyli, ostatnie dane sugerują, że gospodarka USA ma jeszcze większą dynamikę w 2022 r. niż wcześniej sądzono.– W związku z tym, podnieśliśmy naszą prognozę wzrostu PKB w IV kw. 2022 r. do 6% z 4,5% w ujęciu rocznym. – stwierdzili przedstawiciele RBC.

Gwałtownie rosnąca inflacja i znaczny spadek stopy bezrobocia w ostatnich miesiącach skłoniły Fed do przyspieszenia procesu taperingu w grudniu, zaledwie miesiąc po pierwotnym jego ogłoszeniu. W związku z tym luzowanie ilościowe może zostać zakończone w połowie marca, a nie w połowie 2022 r., co otworzy drogę do wcześniejszych podwyżek stóp:

– Przesunęliśmy naszą prognozę na trzy podwyżki stóp w 2022 r. z dwóch poprzednio, oczekując, że pierwszy ruch nastąpi w II kwartale, choć nawet marcowe posiedzenie wydaje się być “żywe”, a rynki wyceniają szanse na ruch na ok. 2 do 3. Fed zasygnalizował, że może zacząć zmniejszać swój bilans wkrótce po podniesieniu stóp procentowych i naszym zdaniem proces ten może rozpocząć się już w połowie roku. – zaznaczyli analitycy RBC.

fpmarkets

EBC: wciąż gołębi na tle Fed

EBC potwierdził niedawno, że jego pandemiczny program QE zakończy się w marcu. Nie oznacza to jednak końca innych programów, a możliwe, że częściowo zastąpi go podkręcony APP.

– EBC ogłosił, że w tym roku ograniczy program QE bardziej niż oczekiwano (zakupy będą kontynuowane do 2022 r.), ale bank centralny jest daleki od spełnienia kryteriów, które pozwoliłyby mu na rozpoczęcie podwyżek stóp procentowych. – skomentowali analitycy RBC.

EBC podniósł prognozę inflacji na 2023 rok do 1,8% z 1,5% i oczekuje podobnego odczytu w 2024.

Przypomnijmy jednak, że bank centralny chce, aby inflacja osiągnęła 2% “na długo przed końcem horyzontu projekcji”, zanim podniesie stopy – warunek ten nie jest naszym zdaniem spełniony w najbliższej przyszłości.

Szybkie rozprzestrzenianie się wariantu Omikron w Europie sprawiło, że niektóre kraje zaostrzyły restrykcje, ale w części z nich obyło się od lockdownów.

– Spodziewamy się, że ożywienie w bloku walutowym będzie powolne w I kw. 2022 r., ale aktywność wzrośnie w kolejnych kwartałach. Oczekujemy zdrowego wzrostu PKB o blisko 4% w 2022 r. – stwierdzili analitycy RBC.

Kurs euro do dolara (EUR/USD) czeka silna zniżka według RBC
Kurs EUR/USD. Źródło: tradingview.com

Eksperci z RBC są przekonani o tym, że euro czeka deprecjacja w odniesieniu do dolara. W związku z tym, już w III kw. 2022 roku spodziewają się spadku kursu EUR/USD do 1,08 dol. i na tym poziomie ich zdaniem para zakończy 2022 rok.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: koszt dolara | ten square games cena akcji | xtb giełda | kurs akcji dom development | średni kurs korony czeskiej | nasdaq prognozy |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here