Naga MarketsKurs euro do dolara czeka spadek w 2022 r., twierdzą analitycy UBSKurs euro do dolara zdaniem analityków banku inwestycyjnego UBS po okresie demonstracji siły ze strony europejskiej waluty czeka spadek w 2022 r. Ich zdaniem, silny wzrost gospodarczy w UE wspierany Funduszem Odbudowy będzie wspierał euro, ale zapowiedzi zacieśniania polityki pieniężnej przez Rezerwę Federalną dadzą już o sobie znać w przyszłym roku, gdy EBC będzie raczej pozostawał gołębi.

  • Kluczowym czynnikiem w przypadku analizy rynku walutowego nadal pozostaje kwestia pandemii i wiążącej się z tym relacji odbudowy gospodarczej w poszczególnych państwach
  • Zwrot w polityce Fed zmienił podejście UBS wobec dolara, ale taki zwrot nie jest oczekiwany względem EBC w najbliższym czasie
  • Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Kurs euro do dolara czeka przecena w 2022 r., uważa UBS

Kurs euro do dolara (EUR/USD) czekać ma deprecjacja w 2022 r., jak uważa UBS. Zdaniem analityków banku istnieją dwa zasadnicze powody na skierowanie szali umocnienia w kierunku dolara. Wymieniają oni zaskakujący jastrzębi zwrot ze strony Fed/FOMC w połowie czerwca zapowiadający wcześniejsze podniesienie stóp procentowych, ale także zwalniające tempo globalnej odbudowy gospodarczej z uwagi na rozprzestrzenianie się nowych, bardziej agresywnych wariantów COVID-19.Ostatnie spotkanie Fed zasugerowało, że nie wszyscy członkowie Fed są gotowi do spojrzenia ponad obecną falę inflacji i chęci dyskusji o normalizacji polityki pieniężnej. To wywołało nieznaczny wzrost rentowności obligacji 2-letnich oraz spadek 10-letnich. W konsekwencji, zabezpieczanie pozycji w USD stało się nieco bardziej drogie, co zwiększyło rolę czynników zachęcających do trzymania niezabezpieczonych pozycji w USD, a to zwiększyło popyt na amerykańską walutę. – stwierdzili analitycy UBS.

Zwrócili oni uwagę na to, że sygnały ze strony Fed i reakcja rynku dłużnego była dość słaba na takie postanowienia amerykańskiego banku centralnego.

Z tego powodu, zmieniamy nasze nastawienie z niedźwiedziego do neutralnego wobec USD, ale nie do byczego, na kolejne 3-6 miesięcy. – podkreślili.

Patrząc na czynniki po drugiej stronie pary EUR/USD, strefa euro notuje solidne wskaźniki wzrostu wskutek otwierania gospodarek. Rola Funduszu Odbudowy stymulującego wzrost gospodarczy ma być dość istotna, ale jednocześnie inflacja czy oczekiwania wobec niej nie powinny być zagrożeniem.

Zobacz również: Moderna dołączy do S&P 500. Kurs producenta szczepionek wystrzelił w górę

Z tego względu podtrzymujemy nasz pogląd, że euro powinno odczuć szeroko znaczące wsparcie w II połowie tego roku. – zaznaczyli analitycy UBS.

W następnym roku sądzimy, że rynki skupią się na USD oraz GBP, ale takżę innych walutach takich jak np. CAD, NOK czy NZD. Waluty krajów, gdzie stopy są ujemne, jak EUR, CHF czy JPY, będą raczej ostatnimi do zmiany kierunku, a nie jest jeszcze jasne jak mocny będzie wpływ wygaszenia obecnych działań wspierania gospodarki i rynków. – dodali.

Plus500

Eksperci z UBS nie spodziewają się jednak gwałtownego spadku EUR/USD. Ich zdaniem, pandemia pokazała, że banki centralne są gotowe na wykładanie dużych środków na ratowanie gospodarek. Co więcej, bezprecedensowa ekspansja monetarna doprowadziła do gigantycznego zwiększenia bilansu Fed, a to ograniczyło znacznie wzrostowy potencjał tej waluty.

Kurs euro do dolara czeka spadek w 2022 r., twierdzą analitycy UBS
Kurs EUR/USD. Źródło: tradingview.com

Prognozujemy okres siły USD pod koniec naszego horyzontu prognozowego i w kolejnych kwartałach. Dla EUR/USD w nadchodzących miesiącach zalecamy kupowanie po 1,16 dol. i sprzedawanie powyżej 1,20 dol., a nawet po 1,22 dol.

Zdaniem analityków UBS, kurs EUR/USD do końca 2021 roku wybije do poziomu 1,20 dol., ale już w marcu 2022 roku zobaczymy powrót do 1,18 dol., by potem w połowie 2022 roku ujrzeć nawet deprecjację do 1,15 dol.Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here