Naga MarketsKurs euro czeka na przegląd PEPP przez EBC. Jak wpłynie na EUR?
Christine Lagarde, szefowa EBC

W weekend pojawiły się spekulacje, że Europejski Bank Centralny rozpoczął przegląd ratunkowego programu skupu obligacji (PEPP) m.in. pod kątem rozszerzenia elastyczności jego warunków na standardowy program QE.

Kurs euro i pandemiczny program skupu aktywów

PEPP, czyli Pandemic Emergency Purchase Program, został uruchomiony w marcu i rozszerzony w czerwcu do łącznej wartości 1,35 bln EUR z celem stabilizacji rynku obligacji skarbowych w Europie. W odróżnieniu od klasycznego QE, PEPP został ustanowiony z pominięciem zasad wynikających z tzw. capital key – EBC może skupować obligacje państw przynależnych do strefy euro w proporcjach odpowiadających udziałom w kapitale zakładowym EBC.

PEPP pozwalał także przekroczyć udział w danej emisji obligacji powyżej 33 proc., jak również pozwalał na skup greckich obligacji, których rating był za niski do uwzględnienia w standardowym QE.

Rozpoczęty przegląd PEPP ma dotyczyć m.in. jak długo powinien trwać i czy część jego elastyczności powinna zostać przeniesiona na dłużej trwające programy zakupu aktywów. Jeśli program ma zostać przedłużony, oznacza to decyzję o zwiększeniu jego portfela na którymś z kolejnych posiedzeń banku.

Jednak kluczową konkluzją przeglądu może być rozszerzenie elastyczności, co z pewnością spotka się ze sprzeciwem jastrzębi w EBC. Do grona krytyków z pewnością dołączy niemiecki Trybunał Konstytucyjny, który ostatnio pytał EBC o uzasadnienie skupu obligacji. Każda próba modyfikacja reguł QE może zostać podciągnięta pod naruszenie finansowania rządów ze środków pieniężnych, co jest niezgodne z Traktatem UE.

Rozszerzenie elastyczności w skupie aktywów oznacza ułatwienie EBC kupna większej ilości obligacji skarbowych i przez dłuższy czas, co w teorii oznacza ultra-luźną politykę pieniężną. Jednak negatywny efekt dla EUR z tytułu luzowania ilościowego od lat nie występuje. Pieniądze oferowane na rynek w zamian za kupowane obligacje są absorbowane przez system bankowy bez transferu do gospodarki realnej (i bez wywierania presji inflacyjnej). Pozostaje jedynie efekt stabilizujący europejskie aktywa w postaci tworzenia bariery ochronnej przed ryzykiem panicznej wyprzedaży obligacji.

Stworzenie warunków do utrzymania programu skupu aktywów na dłużej traci na znaczeniu jako oddalenie momentu podwyżki stóp procentowych w sytuacji, kiedy kryzys zdrowotny wyeliminował takie ryzyko na wiele lat. Jeśli już, to nowa elastyczność QE oznacza mniejsza potrzebę szukania innych rozwiązań dla luzowania polityki, np. poprzez kolejne obniżki stóp procentowych, które dla EUR byłyby bardziej szkodliwe. Pod tym kątem wpływ na walutę może finalnie być nawet pozytywny.

Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here