Naga MarketsKurs euro czeka na EBC, a funt na dane dotyczące Brexitu. Super Czwartek oczami INGW tym tygodniu miejsce ma “super czwartek”, w ramach którego odbędzie się spotkanie Europejskiego Banku Centralnego (EBC), gdzie powszechnie oczekiwane jest rozszerzenie QE oraz szczyt UE, który powinien zakończyć negocjacje w sprawie funduszu naprawczego i Brexitu. W tej ostatniej kwestii wpływ umowy na kurs funta szterlinga może być nieco ograniczony. Nadzieje USA na bodźce i zatwierdzenie szczepionek przez FDA powinny utrzymać presję na notowaniach dolarach amerykańskiego. Analitycy ING przyglądają się najważniejszym wydarzeniom dla głównych walut w tym tygodniu.

  • W czwartek, 10 grudnia 2020 roku, rynek pozna decyzję EBC oraz wyniki szczytu unijnego, które mogą być ważne zarówno dla kursu euro, jak i funta szterlinga
  • W obliczu słabego dolara inwestorzy liczą na umocnienie EUR/USD i GBP/USD, wzrosty zostały jednak chwilowo zatrzymane przez niepewność
  • Analitycy ING zachowują relatywnie niedźwiedzie nastawienie do dolara licząc jednocześnie na skromne umacniania się euro. Cel miesięcnzy to wzrost eurodolara do 1,22

Kurs dolara nadal zdecydowanie spada

Kurs dolara nadal zdecydowanie spada, a ostatnio pokonał istotny poziom wsparcia zarówno w stosunku do walut europejskich, jak i azjatyckich. Ta deprecjacja kursu dolara musi być zasilana dobrymi wiadomościami na temat wzrostu gospodarczego/szczepionek, a Rezerwa Federalna wciąż jest przygotowana do utrzymania stóp na niskim poziomie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Rynki będą zwracać uwagę na postępy w pracach nad projektem ustawy o stymulacji wzrostu gospodarczego o wartości 908 miliardów dolarów w amerykańskim Senacie, a także na to, czy urząd ds. żywności i leków zatwierdzi szczepionkę Pfizer/BioNTech podczas czwartkowego spotkania. Postępy w obu tych kwestiach są pozytywne dla aktywów o podwyższonym ryzyku i negatywne dla dolara.

– Amerykański kalendarz danych będzie lekki po publikacji NFP, choć nacisk zostanie położony na listopadowy indeks optymizmu małych przedsiębiorstw (NFIB), listopadowe CPI oraz grudniowe dane z University of Michigan zawierające nastroje konsumentów i przewidywania inflacyjne – komentował ING.

Jeśli chodzi o te pierwsze, rynki będą zwracać uwagę na postępy w pracach nad projektem ustawy o stymulacji wzrostu gospodarczego o wartości 908 miliardów dolarów w amerykańskim Senacie, a także na to, czy urząd ds. żywności i leków zatwierdzi szczepionkę Pfizer/BioNTech podczas czwartkowego spotkania.

Postępy w obu tych kwestiach są dobre dla aktywów ryzyka i złe dla dolara. Jakikolwiek wzrost w 5-10 letnich oczekiwaniach inflacyjnych (obecnie 2,5%) sugeruje, że Fed odniósł sukces, realne stopy procentowe USA spadają, a trend dolarowego niedźwiedzia powinien się utrzymać.

Kurs euro czeka na Super Czwartek

Czwartek zapowiada się na dzień ryzyka związanego z wydarzeniami w Europie. Rozpoczynający się w czwartek szczyt przywódców UE powinien rzucić światło na postępy zarówno w zakresie unijnego funduszu naprawczego, jak i Brexitu. Wiarygodne groźby wypisania Polski i Węgier z unijnego funduszu naprawczego, nawet jeśli oznacza to przejście w styczniu do budżetów awaryjnych, powinny wystarczyć do osiągnięcia kompromisu w tej sprawie.

– I do tego czasu rozmowy z Brexitem również mogłyby zostać rozwiązane. Będziemy również świadkami decyzji Europejskiego Banku Centralnego i konferencji prasowej. Powszechnie oczekuje się uzupełnienia i rozszerzenia awaryjnego programu zakupów na wypadek pandemii. Zobaczmy, co prezydent Christine Lagarde ma do powiedzenia na temat euro. Rynek nie będzie kupował żadnego opisu zysków z euro jako “brutalnych” – euro ważone obrotem handlowym znajduje się jedynie w górnej części swojego czteromiesięcznego przedziału ze względu na duże zyski z azjatyckiej wymiany walut – pisali analitycy ING.

W przyszłym tygodniu w europejskim kalendarzu danych nie ma zbyt wiele, poza niektórymi danymi o produkcji przemysłowej w październiku i niemieckim ZEW. Jako analitycy walutowi uważamy, że coś takiego jak chińskie rezerwy walutowe (poniedziałek) może być bardziej interesujące dla EUR/USD.

Korea poinformowała już o wzroście rezerw w listopadzie o 10 mld USD, co wskazuje na potencjalnie duży wzrost rezerw walutowych w Chinach. Około 20/30% tego wzrostu rezerw może zostać ponownie zbilansowane w EUR-irytujące dla EBC, ale coś, co musi zostać zaakceptowane jako druga waluta rezerw walutowych na świecie.

Co dalej z kursem jena?

Pogłębianie się krzywej rentowności obligacji w USA ma mieszany wpływ dla USD/JPY. Zazwyczaj kojarzy się to ze słabością JPY. Gwałtowne załamanie krzywej rentowności zachęca japońskich inwestorów zadłużonych w USA do zwiększania współczynników zabezpieczenia walutowego-sprzedaży dolarów. Jeśli ten tydzień pozostanie spokojny (tzn. brak zawirowań poza Europą), to silne przepływy z dolara powinny wysłać USD/JPY do 103.

Lokalne dane japońskie obejmują październikowy rachunek bieżący (oczekuje się dodatniego odbicia do 1,8bln JPY) oraz dane dotyczące zamówień maszyn. Na marginesie, umacnianie się chińskiego juana, Koreańskiego wona i dolara tajwańskiego powinno sprawić, że Tokio stanie się bardziej tolerancyjne na umacniającego się jena- wspierając nasze przewidywania odnośnie do niższego kursu USD/JPY.

Kurs funta i niepewność wywołana przez Brexit. Istnieje jednak szansa wzrostu do 1,35

W praktyce nie wiemy wiele więcej niż to, co zrobiliśmy w zeszłym tygodniu, jeśli chodzi o możliwy kompromis w kluczowych kwestiach: równych szans i rybołówstwa. Wiemy jednak, że więcej niż jeden urzędnik wskazał, że w ten weekend może dojść do porozumienia. Z drugiej strony, Francja znacznie zaostrzyła swoje stanowisko i oficjalnie zagroziła zawetowaniem każdej umowy, jeśli nie spodobają jej się warunki. Pytanie o czas i wynik negocjacji pozostaje otwarte i pozostawia Sterlinga w innej sytuacji.

– Nadal jesteśmy skłonni myśleć, że porozumienie zostanie zawarte i wygląda na to, że obie strony chcą zakończyć negocjacje przed szczytem UE, który rozpoczyna się w czwartek. Pozytywny wpływ na funty brytyjskie będzie zależał od a) tego, czy Francja lub inne kraje UE będą niezadowolone z warunków i będą nadal grozić zawetowaniem porozumienia; b) treści porozumienia, zwłaszcza jeśli chodzi o konsekwencje dla sektora usług. Naszym zdaniem najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest to, że umowa będzie “chuda”, skupiająca się głównie na handlu, a nie na usługach i pozostawiająca pewien stopień niepewności brytyjskim przedsiębiorstwom – pisali analitycy ING.

Jeśli tak się stanie – i biorąc pod uwagę, że rynki utrzymały optymistyczne stanowisko w sprawie transakcji – możemy zaobserwować, że rajd kabla jest ograniczony w regionie 1,37, a presja na sprzedaż EUR/GBP spada poniżej poziomu 0,8900. Dane dotyczące PKB i produkcji przemysłowej w październiku będą w dużej mierze przyćmione przez wiadomości dotyczące brexitu.

Dolar australijski również korzysta z osłabienia USD

AUD/USD utrzymywał się na wyższym poziomie, głównie ze względu na słabość dolara, ale wyprzedziła go większość walut G10 w tygodniu, w którym inwestorzy w dużej mierze przeszli od konwencjonalnych pro cykliczności do takich walut jak EUR i CHF.

Spotkanie Reserve Bank of Australia okazało się wydarzeniem, które przeszło przez rynek bez echa, ponieważ nie zmieniło postrzeganego i efektywnego stanowiska Banku. Lepsze niż oczekiwano, dane o PKB okazały się interesujące dla australijskiej historii ożywienia gospodarczego, pozostawiając jeszcze większe wątpliwości co do tego, czy RBA będzie musiał dodać kolejne bodźce w dół drogi.

Przyszły tydzień będzie spokojny dla AUD, jeśli chodzi o czynniki krajowe. Kalendarz nie zawiera żadnych ruchomych danych rynkowych, a wystąpienie gubernatora RBA Philipa Lowe’a może być po prostu potwierdzeniem jego uwag z zeznań parlamentarnych z tego tygodnia. Ogólnie rzecz biorąc, oczekujemy, że środowisko ryzyka będzie nadal sprzyjać, a dolar amerykański słaby, co powinno pozwolić AUD/USD przetestować 0,75.

Tymczasem Chiny zezwoliły w tym tygodniu na wyładunek jednego ładunku węgla z Australii na lądzie: zobaczmy, czy w następstwie za tym pójdzie więcej małych kroków w kierunku zmniejszenia napięć w handlu, co dodałoby paliwa do kolejnej nogi wyżej w dolarze australijskim.

Dolar nowozelandzki. Co z drugą walutą Antypodów?

W tym tygodniu dolar nowozelandzki, po bardzo intensywnym listopadzie, przyniósł jedynie marginalny zysk. Nie jesteśmy zaskoczeni, biorąc pod uwagę, wpływ negatywnych prognoz na kurs dolara, a także fakt, że dalsza podwyżka cen jest obecnie bardzo ograniczona.
W przyszłym tygodniu w Nowej Zelandii nie będzie publikacji danych, o których warto wspomnieć, ani wydarzeń w banku centralnym, więc NZD powinien nadal poruszać się zgodnie z prognozą na ryzyko.

W związku z tym, w nadchodzących dniach nadal możemy zaobserwować wyższą przewagę NZD/USD, ale wzrost NZD wydaje się osłabiać, więc spodziewamy się, że w przyszłym tygodniu NZD nie osiągnie lepszych wyników niż jego rówieśnicy AUD i CAD.

Kurs dolara kanadyjskiego oddala się od 1,30

Kolejny raport odnośnie zatrudnienia z dnia dzisiejszego (wzrost zatrudnienia o 62 tys. osób, spadek stopy bezrobocia do 8,5 proc. w listopadzie) zrównoważył dość negatywne dane dotyczące PKB we wrześniu i podsycał nadzieje na szybkie ożywienie gospodarcze w Kanadzie. Przyczyniło się to do umocnienia się dolara kanadyjskiego dzięki zmniejszonej awersji na ryzyko i pozytywnej reakcji na ropę naftową, wynikającej z porozumienia OPEC+ w sprawie ograniczenia cięć.

USD/CAD spadł poniżej poziomu 1,30, a stosunkowo solidne fundamenty loonie, wraz z kontynuacją łagodnego spadku USD, sugerują, że w przyszłym roku lub w następnych dwóch może nie być już poziomu powyżej 1,30. W nadchodzącym tygodniu decyzja Banku Kanady w sprawie stóp procentowych będzie w centrum uwagi, ale widzimy bardzo mało miejsca na zaskoczenie. Skok zatrudnienia w listopadzie jest kolejnym czynnikiem, który sugeruje, że BoC nie musi rozszerzać swojego pakietu stymulacyjnego (poprzez cięcia stóp procentowych lub więcej QE) – komentował zespół ING.

Jednocześnie, z utrzymującą się niepewnością co do terminu wprowadzenia szczepionki, gubernator Tiff Macklem raczej nie zabrzmi zbyt pochopnie lub zbyt optymistycznie w kwestii ożywienia gospodarczego. Najbardziej preferowanym scenariuszem dla BoC i najbardziej prawdopodobne w naszej opinii jest to, aby spotkanie nie miało charakteru wydarzenia.

Kurs franka również czeka na szczyt UE

Europejskie ryzyko zmian na szczycie UE oznacza, że będzie to wielki tydzień dla EUR/CHF. Jesteśmy optymistami i dlatego mamy 1,0930 górną granicę przedziału handlowego EUR/CHF. Brak postępów w zakresie funduszu naprawczego lub Brexit może cofnąć EUR/CHF do 1,0680/700 – ale to nie zależy od nas.

– Szwajcarski kalendarz jest spokojny przed kwartalnym spotkaniem polityki Narodowego Banku Szwajcarii 17 grudnia. Jednakże, w poniedziałek widzimy dane o szwajcarskich rezerwach walutowych na listopad. Przyzwoity wzrost sugeruje, że SNB mógł aktywnie starać się utrzymywać USD/CHF powyżej 0,90 – jednak osłabienie dolara okazało się zbyt silne – wyjaśniali analitycy ING w raporcie.

Korona norweska (NOK) i szwedzka (SEK) w obliczu zmian cenowych ropy

Ropa naftowa przetrwała dość burzliwy tydzień wśród opóźnień i nieporozumień OPEC+, co jest dobrą wiadomością dla bardzo eksponowanej korony norweskiej, która pozostała na ścieżce aprecjacji w stosunku do USD, ale nie wyprzedziła wielkiego rajdu EUR.

Patrząc na najbliższe dni, mamy pewne konkretne dane z Norwegii: Październikowy PKB i listopadowa inflacja. Spośród tych dwóch liczb inflacja jest bardziej prawdopodobna, jednak powinna być dość krótkotrwała i ograniczona, biorąc pod uwagę dość stabilny kurs polityki Norges Bank. Konsensus koncentruje się wokół 1,7% r/r, bez zmian w stosunku do października. Czynniki zewnętrzne pozostaną dominujące w przyszłym tygodniu, ze szczególnym uwzględnieniem Brexitu, ponieważ transakcja może zwiększyć wysokobudżetową koronę norweską.

Podobnie jak w przypadku Norwegii, publikacje danych będą głównym wydarzeniem tygodnia dla szwedzkiej korony. Liczby CPI za listopad nie powinny wykazywać przekonujących oznak ożywienia inflacji, a wskaźniki rok do roku prawdopodobnie pozostaną bliskie zeru. W przypadku SEK nie powinno to być traktowane negatywnie, biorąc pod uwagę, że a) Riksbank właśnie dodał bodźce monetarne, rozszerzając QE (który nawiasem mówiąc, pozostawił w dużej mierze SEK nietkniętą); b) niska inflacja stawia dolną granicę już i tak atrakcyjnej realnej stopy SEK.

W przyszłym tygodniu SEK ma być dość wrażliwy na wydarzenia w Europie: Brexit, szczyt UE (wraz z wydarzeniami związanymi z unijnym funduszem naprawy gospodarczej) oraz posiedzenie EBC. Ekspansja QE z EBC powinna zasadniczo zrekompensować dodatkowy bodziec wdrożony w ubiegłym tygodniu przez Riksbank, pozostawiając w dużej mierze bez zmian implikacje monetarne dla EUR/SEK.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here