Naga MarketsKurs euro czeka na decyzję EBC. EUR/USD poniżej 1,21Od marcowego dołka do grudniowego szczytu kurs pary EUR/USD wzrósł o ponad 14 proc., przekraczając poziom 1,2100. W rezultacie euro stało się najdroższe względem dolara amerykańskiego od kwietnia 2018 r., co może niepokoić Europejski Bank Centralny, którego decyzję poznamy już dziś. Zdaniem przedstawicieli EBC silne euro po pierwsze może tłumić inflację, ponieważ produkty sprowadzane spoza strefy euro tanieją, a po drugie może tłumić wzrost gospodarczy, ponieważ konkurencyjność eksportu strefy euro maleje.

Kurs euro w obliczu ruchu EBC. Czego oczekuje rynek?

To zaniepokoiło przedstawicieli EBC na przełomie sierpnia i września, wywołując lokalny spadek euro. Jednak w ostatnich tygodniach deprecjacja dolara była najbardziej widoczna w stosunku do euro, bo dane dotyczące aktywności gospodarczej sugerowały, że Europa radzi sobie lepiej niż Stany Zjednoczone. Oprócz ujemnych realnych stóp procentowych w USA rosną także obawy o wzrost poziomu zadłużenia, co może wywierać presję na osłabienie USD.

Te artykuły również Cię zainteresują
Co może zrobić EBC w takim przypadku? Rynek oczekuje przede wszystkim, że po ostatnim lokalnym lockdownie Europejski Bank Centralny zwiększy o 500 mld euro program awaryjnego skupu obligacji (PEPP – Pandemic Emergency Purchase Programme) oraz przedłuży czas jego trwania przynajmniej do końca 2021 r. – wynika z konsensusu Bloomberga. Kluczowe mogą także okazać się prognozy gospodarcze przygotowane przez EBC, w tym szacunek inflacji na 2023 r. Decyzja Europejskiego Banku Centralnego zostanie opublikowana dziś o godz. 13:45, natomiast konferencja prasowa rozpocznie się o godz. 14:30.

USA: po szczycie na giełdach szczyt zakażeń

Tymczasem w Stanach Zjednoczonych pojawiła się korekta po tym, jak popularne indeksy giełdowe osiągnęły swoje historyczne szczyty. Dow Jones finalnie spadł wczoraj o 0,4 proc., S&P 500 o 0,8 proc., a Nasdaq zanurkował o 1,9 proc. Wciąż nie ma pewności, czy i kiedy Kongres USA zgodzi się na pakiet pomocowy dla amerykańskiej gospodarki. Ostatnio miały pojawić się wątpliwości co do propozycji sekretarza skarbu Stevena Mnuchina i pakietu wartości 916 mld USD.

Co więcej, w USA nadal rośnie liczba przypadków COVID-19, a średnia 7-dniowa pobiła nowy rekord. We wtorek odnotowano 215 tys. nowych przypadków, co jest trzecią co do wielkości skalą zakażeń w ciągu jednego dnia. Niemniej jednak szczepionka Pfizera i firmy BionTech została dopuszczona do użycia, a to może dawać nadzieję, że na początku nowego roku skala zakażeń zacznie spadać.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here