Naga MarketsKurs euro będzie rósł do funta. EUR/GBP do 2025 nie pokona jednak poziomów z 2020 r.Waluta euro ma zyskiwać do funta szterlinga pod koniec 2020 i na przestrzeni 2021 roku, jednak ostatecznie zakończy go w okolicach zbliżonych do obecnych cen, uważają analitycy Capital.com w swojej najnowszej prognozie dla pary walutowej EUR/GBP. Jednocześnie zauważają, że to jak zachowa się kurs euro oraz kurs funta będzie zależne od wielu istotnych czynników: polityki Europejskiego Banku Centralnego, porozumienia w sprawie Brexitu i rozwoju pandemii Covid-19.

  • Kurs euro testował w marcu 2020 roku poziom 0,95 GBP, najwyższy od wielkiego kryzysu z 2008 roku
  • Analitycy Capital.com są zdania, że para walutowa EUR/GBP zakończy 2021 rok w okolicach 0,9095, czyli w niedużej odległości od obecnych wycen
  • EUR/GBP powinna konsolidować przez większą część przyszłego roku

Kurs euro do funta: Prognoza EUR/GBP dla 2021 roku

Prognoza EUR/GBP na pozostałą część roku i na 2021 r. zależy od wyników głównych wydarzeń dominujących w cyklu informacyjnym, w związku z rosnącymi obawami dotyczącymi ryzyka na świecie w obliczu koronawirusowej niepewności

Negocjacje w zakresie Brexitu w dalszym ciągu naprzemiennie napawają optymizmem i pesymizmem, ponieważ obie strony nie chcą ruszyć z miejsca w kwestii nakładania się na siebie praw połowowych. W związku z tym, że strony wydają się nie być w stanie znaleźć rozwiązania, główny negocjator UE przebywa w Londynie w nadziei na zawarcie porozumienia w ostatniej chwili. Porozumienie będzie musiało zostać uzgodnione, przynajmniej co do zasady, do połowy listopada, jeżeli obie strony chcą doprowadzić do ratyfikacji porozumienia przed końcem roku.

Kurs euro do funta na przestrzeni lat. Źródło: Tradingview.com

Obie gospodarki zostały zmuszone do ponownego wprowadzenia ograniczeń dla swoich państw w celu stłumienia alarmujących gwałtownych wzrostów liczby zakażeń koronawirusem. Chociaż nikt nie może być pewien, jak długo ograniczenia te będą konieczne lub kiedy potencjalna szczepionka będzie dostępna, inwestorzy zauważyli, że podczas pierwszej fali gospodarka Wielkiej Brytanii była bardziej negatywnie dotknięta niż gospodarka strefy euro.

Ze względu na różny stopień dotkliwości w poszczególnych krajach UE oraz możliwość szybszego powrotu do normalności niż po pierwszej fali, niedawny wzrost prawdopodobnie posłuży do dalszego wzmocnienia euro w stosunku do funta (EUR/GBO) w krótkim okresie.

SPRAWDŹ OFERTĘ BROKERA CAPITAL.COM

Kurs funta będzie osłabiał się do wspólnej waluty?

Ostatnia tendencja w stosunku euro do funta wskazuje na dalsze osłabienie GBP, ponieważ rosnące nastroje związane z ryzykiem ciągle popychają kapitał w kierunku bezpiecznych przystani, takich jak frank szwajcarski i złoto.

Euro nadal rośnie, ponieważ inwestorzy, którzy normalnie szukaliby schronienia w dolarze amerykańskim, coraz częściej sprzedają popularnego greenbacka, wyceniając w przewidywaniach wygraną w kampanii Bidena i wynikającym z niej wzroście wydatków fiskalnych na wsparcie zniszczonej gospodarki USA, co jest prawdopodobne.

Do trudności, jakie stoją przed ożywieniem gospodarczym w UE, należą: obecny impas stymulujący w Stanach Zjednoczonych oraz gwałtowny wzrost liczby przypadków Covid, który może również wymagać dalszych ograniczeń dla gospodarki amerykańskiej. Czynniki te utrudniają wysiłki Europejskiego Banku Centralnego (EBC) zmierzające do obniżenia wartości euro w celu zwiększenia eksportu.

Handlowcy przyglądają się ostatniemu spotkaniu EBC, ponieważ wielu analityków przewiduje, że EBC będzie miał ograniczone możliwości zatrzymania rosnącej wartości euro, ponieważ stopy procentowe są już na poziomie 0 procent.

Istnieją również pewne odczucia, że EBC opóźni dalsze łagodzenie polityki pieniężnej w krótkiej perspektywie czasowej, co da mu dodatkowe pole manewru w późniejszych okresach, ponieważ nadzieje na szybkie ożywienie gospodarcze zostały zniweczone przez ostatnią falę Covid-19. Zmusiłoby to kurs euro do dalszego wzrostu w stosunku do funta w perspektywie krótkoterminowej, ponieważ GBP osłabia się pod wpływem lockdownu i niepewności dot. Brexitu.

W przypadku braku równowagi do 2021 r. Zjednoczone Królestwo przygotowuje się do zdławienia opóźnień na granicach i domyślnego przejścia na regulacje celne Światowej Organizacji Handlu (WTO). Istnieje również prawdopodobieństwo, że w przypadku scenariusza “no deal” Wielka Brytania straciłaby ciągłość umów handlowych z takimi krajami jak Kanada i Turcja, które zawarły już wcześniej umowy z UE.

Spowodowałoby to znaczne zakłócenia w handlu w Wielkiej Brytanii i zaszkodziłoby trwającym wysiłkom na rzecz ożywienia gospodarczego, jeszcze bardziej osłabiając gospodarkę i zmniejszając zaufanie do funta.

Capital.com
Capital.com: handluj złotem z niskim spreadem (0.20$) i bez prowizji! SPRAWDŹ NAS

EUR/GBP w 2021 roku będzie rosnąć, nie pokona jednak szczytów z 2020?

Czy przy wielu scenariuszach rozwoju sytuacji, kurs euro będzie rósł czy też spadał w stosunku do funta w perspektywie długoterminowej?

W zależności od wyników wydarzeń omówionych powyżej, przy analizie przewidywań dotyczących relacji między euro a funtem w 2021 r., w odniesieniu do obu walut można mówić o różnych scenariuszach. Jeśli Brexit nie dojdzie do skutku to euro umocni się, a funt brytyjski osłabnie. Jeśli uda się osiągnąć porozumienie, a Wielka Brytania powstrzyma drugą falę wzrostu w przypadku Covid-19, wówczas spodziewamy się znaczącej presji na prognozę dla euro w stosunku do funta szterlinga, ponieważ funt wróci do swojej długoterminowej średniej.

Ogólnie rzecz biorąc, kurs funta jest niedoszacowany z powodu dotkliwości pierwszej fali Covid-19 i potencjalnej rzeczywistości braku umowy Brexitowej do końca roku. Istnieje jednak szansa na wzmocnienie, jeśli Wielka Brytania będzie w stanie osiągnąć nawet niewielkie ożywienie gospodarcze w 2021 roku.

Popularny zasób analityczny, Walletinvestor, jest raczej optymistycznie nastawiony do jednorocznej prognozy EUR/GBP. Analitycy uważają, że euro w stosunku do funta może być akceptowalną długoterminową inwestycją z medianą ceny docelowej na poziomie 0,9095 w 2021 r., która jest tylko o 0,6 proc. wyższa od ostatniego kursu EUR/GBP. Patrząc dalej, analitycy sugerują długoterminowy wzrost prognozowanego kursu EUR w stosunku do GBP do 0,914 do 2025 r., co jest tylko 0,6% wyższe od ostatniego kursu EUR/GBP.

Kurs euro do funta. Prognozy dla kolejnych kilku lat. Źródło: Capital.com

Podsumowanie prognozy Capital.com dla EUR/GBP

W perspektywie długoterminowej wydarzenia powinny sprzyjać funtowi. Para walutowa EUR/GBP będzie przesuwać poziomy oporu i zbliżać się do swoich ostatnich średnich rocznych po pierwszych oznakach ożywienia.

Obydwie waluty prawdopodobnie zyskają na wartości w stosunku do dolara amerykańskiego na początku 2021 r., jeśli Biden zostanie wybrany na prezydenta i jeszcze bardziej złagodzi politykę monetarną w Stanach Zjednoczonych, przy czym oba te wyniki są szeroko prognozowane.

Wraz z rozwojem pandemii i negocjacjami handlowymi pojawią się okresy rosnącej niestabilności i jest prawdopodobne, że nie osiągnęliśmy jeszcze punktu zwrotnego w prognozie dotyczącej euro/funta szterlinga, ale funt prawdopodobnie umocni się w stosunku do euro w 2021 roku.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here