Naga Marketswalutowe szachy - USD i EURChińska produkcja przemysłowa wyhamowała, w tym samym czasie niemieckie PKB pokazuje znaki ożywienia, a polska inflacja konsumencka testuje najwyższe poziomy od niemal 8 lat. Więcej na temat obecnych wydarzeń makroekonomicznych oraz o scenariuszach walutowych opowiada Marek Rogalski, główny analityk DM BOŚ, w autorskim programie „Świat walut Marka Rogalskiego”.


Kurs dolara ponownie zyskuje, jen traci po danych

Chociaż tym razem powodem wzrostów USD/CNH nie jest woja handlowa sama w sobie, to niekorzystne dane gospodarcze z Kraju Środka ponownie osłabiają juana off-shore. Produkcja przemysłowa w kwietniu wyhamowała do 5,4 proc. r/r z 8,5 proc. r/r w marcu (oczekiwano 6,5 proc. r/r), a sprzedaż detaliczna do 7,2 proc. r/r z 8,7 proc. r/r (szacowano 8,6 proc. r/r). Dynamika inwestycji w aglomeracjach wyniosła 6,1 proc. r/r wobec 6,3 proc. r/r wcześniej i szacowanych 6,4 proc. r/r.

„Pytanie kluczowe jest takie, na ile Chińczycy mogą jeszcze stymulować gospodarkę, aby stworzyć poduszkę kompensującą trudności związane z wojną handlową ze Stanami Zjednoczonymi. Nie do końca jesteśmy w stanie to określić, gdyż gospodarka chińska jest relatywnie zamknięta i centralnie sterowana” – komentuje dla Comparic24.tv Rogalski.

Kurs dolara testuje najwyższe poziomy do juana od początku roku, znajdując się tuż pod pułapem 6,9 CNY. Dolar kontynuuje dzisiaj umocnienie z wczoraj, ale pomału zaczyna oddawać pola:

EUR/USD w trakcie kolejnych dni nadal na południe

Jak twierdzi Marek Rogalski, w przypadku notowań eurodolara należy trzymać się zasady, że trend trwa dopóki nie pojawia się sygnał jego złamania. W związku z tym kurs euro do dolara w trakcie kolejnych sesji powinien się nadal osłabiać.

„Eurodolar powinien ciążyć w kierunku południowym. Będziemy z pewnością obserwowali na ile do 18 maja Amerykanie wdrożą informacje dotyczące wyższych cen na import aut z Europy. Nie można zapominać również o danych makroekonomicznych z USA publikowanych w tym tygodniu” – komentuje Rogalski.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here