Naga MarketsKurs euro będzie konsolidował w krótkim terminie względem PLN i USD, zdaniem PekaoKurs euro względem dolara ostatnim tygodniu zachowywał się dość spokojnie poruszając się w przedziale 1,208-1,215 dol., choć jeszcze na początku lutego na dwie sesje zanurkował do okolic 1,195 dol. Natomiast kurs EUR/PLN w lutym oscyluje wokół granicy 4,50 zł, którą jeszcze w grudniu zadeklarował się bronić Narodowy Bank Polski. Swoje prognozy na najbliższe dni dla kursu euro zaprezentowali analitycy Banku Pekao.

  • Tempo odbudowy gospodarek jest jednym z głównych czynników wpływających na kurs EUR/USD
  • Podobnie jest w przypadku kursu złotego
  • NBP może interweniować celem osłabienia złotego

Kurs EUR/USD – starcie wzrostów gospodarek

Kurs euro względem dolara w ostatnich dniach reagował przede wszystkim na pozytywne informacje dotyczące wzrostu gospodarczego w Europie, jak uważają analitycy Banku Pekao. Rynki liczą na solidne odbicie koniunktury gospodarczej w średnim terminie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jak zauważyli eksperci z Pekao, w Stanach Zjednoczonych proces szczepień przebiega sprawniej niż w Europie. Wnioskiem jest zatem, że to USA poradzi sobie lepiej ze zwalczeniem pandemii i szybszym powrotem do normalności niż Unia Europejska.https://www.tradingview.com/x/ryPz1A5T/

Inwestorzy uświadomili sobie jednak, że bezprecedensowa skala ekspansji fiskalnej w Stanach Zjednoczonych (administracja Joe Bidena proceduje pakiet o wartości 1,9 bln USD) niekoniecznie musi być wsparciem dla dolara. Zwłaszcza w kontekście kontynuacji ekspansywnej polityki pieniężnej przez Fed. – stwierdzili przedstawiciele Banku Pekao.

Plus500

Odpowiedzi na to, czy USA czy Europa są bliżej powrotu gospodarek na normalne tory, inwestorzy powinni doszukiwać się w danych dotyczących produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej, które mają zostać opublikowane w czwartek. Porównać je należy z piątkowymi danymi PMI ze strefy euro, które mogą ujawnić słabość europejskiej gospodarki.

– W takim otoczeniu trudno liczyć na wzrost EUR-USD powyżej 1,22. W tym tygodniu spodziewamy się wahań w przedziale 1,20-1,22. – zaznaczyli analitycy Pekao.

Zobacz również: Jak kupić euro (EUR) w Plus500?

Kurs EUR/PLN – walka o 4,50 zł

W kontekście kursu euro do polskiego złotego, analitycy Pekao zwrócili uwagę na szacunki PKB za IV kw. 2020 r., które okazały się lepsze niż oczekiwał rynek (spadek o 2,8% rdr względem konsensusu analityków zakładającego spadek o 3% rdr). Jak stwierdzili, nie miało to wpływu na rynek walutowy.https://www.tradingview.com/x/A7wlklHp/

– Narodowy Bank Polski (NBP) nie interweniował jeszcze na rynku, ale złoty zakończył tydzień na komfortowym z punktu widzenia banku centralnego poziomie 4,4950/EUR.

Zaznaczyli także, że warto spoglądnąć na publikowane w tym tygodniu dane wysokiej częstotliwości ze sfery realnej za styczeń, dotyczące produkcji przemysłowej, sprzedaży oraz sektora budowlanego.

– Niekorzystny układ dni roboczych oraz zaostrzenie restrykcji epidemiologicznych powodują, że należy się spodziewać wyraźnie gorszych odczytów niż w grudniu. – zauważyli eksperci z Banku Pekao.

– Nic nie wskazuje, aby osłabienie PLN z drugiej połowy ubiegłego tygodnia było początkiem dłuższego deprecjacyjnego trendu krajowej waluty. Bazowy scenariusz na najbliższe dni to konsolidacja w relatywnie szerokim przedziale 4,47-4,52/EUR. – podsumowali.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: eurusd | gielda forum | pln kurs | dji index | co to blik | gielda komentarze |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here