Naga Markets

Kurs EUR/USD załamał się w związku z problemami europejskiego sektora bankowegoW ostatnich dniach mogliśmy obserwować podwyższoną zmienność na globalnym rynku, co miało związek z problemami sektora bankowego w USA (upadek SVB i Signature Bank). Szybka reakcja rządu Stanów Zjednoczonych i Rezerwy Federalnej i zagwarantowanie depozytów przyniosła odreagowanie, jednak wczoraj nastroje znowu się pogorszyły.

Kurs EUR/USD spadł poniżej poziomu 1,07

Tym razem niepewność pojawiła się także na Starym Kontynencie, gdzie bankowi Credit Suisse groziła upadłość! Niemniej SNB zagwarantował, że pożyczył bankowi odpowiednie środki, które pomogą w utrzymaniu płynności.Łączna pożyczka dla Credit Suisse ma sięgać 50 miliardów franków, przy czym 39 miliardów ma zostać wykorzystanych o razu – na załatanie dziury w bilansie spowodowanej ucieczką depozytów. Nie trudno więc dziwić się reakcji rynkowej, gdzie notowania Credit Suisse otworzyły się niemal 30% wyżej, wymazując prawie cały wczorajszy ruch spadkowy.

Kluczowym wydarzeniem dzisiejszej sesji będzie decyzja Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych. Szacunki ekonomistów zakładają ruch o 50 punktów bazowych w górę, czyli podwyżkę z 2,5% do 3,0%.

Jednak pytanie, jakie zadają sobie inwestorzy, to czy przy obecnej niepewności dotyczącej sektora bankowego, EBC podniesie stopy aż o 50 pb, czy może dokona tylko 25 pb podwyżki? Sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie, a po zawirowaniu związanym z Credit Suisse, rynek pieniężny wycenia aktualnie, że będzie to 25 pb (60% do 40% na korzyść mniejszej podwyżki).

Podwyższonej zmienności należy spodziewać się dziś o godzinie 14:15, kiedy opublikowany zostanie komunikat EBC. Pół godziny później rozpocznie się konferencja prasowa Christine Lagarde, podczas której także powinniśmy obserwować większe ruchy na euro i rynku akcji. Więcej o możliwych ruchach ze strony Europejskiego Banku Centralnego będziemy dziś jeszcze pisać w osobnych komentarzach.

Jeśli chodzi o aktualną sytuację na rynku forex, kurs EURUSD załamał się w związku z problemami europejskiego sektora bankowego. Notowania głównej pary walutowej z impetem wróciły poniżej poziomu 1,0700, któy stanowił krótkoterminowe wsparcie, a ostatecznie wczorajszy dołek został ustanowiony na poziomie 1,0515.

Końcówka sesji, jak i godziny nocne przyniosły co prawda odreagowanie, przez co kurs wyszedł powyżej poziomu 1,0600, niemniej dopóki notowania nie powrócą powyżej 1,0700, istnieje ryzyko pogłębienia spadków. Wydaje się, że podwyżka o 25 pb może przyczynić się do wznowienia wczorajszego ruchu w dól na EURUSD, a ryzyko takiego scenariusza jest wysokie.

AVA Trade

Patrząc na wykres EURUSD na interwale D1, buduje się bowiem szeroka formacja głowy i ramion, która zgodnie z klasycznymi założeniami analizy technicznej może zapowiadać zmianę trendu.

Jeśli chodzi o polskiego złotego, ten osłabił się wczoraj wyraźnie w ujęciu do dolara, co było związane ze spadkiem kursu EURUSD. Jeżeli przecena na głównej parze będzie kontynuowana, złoty może znaleźć się pod presją.

Złotemu nie pomagają też dane z naszego kraju, wczoraj inflacja CPI w ujęciu r/r ustanowiła niechlubny rekord i wypadła najwyżej od ponad 20 lat. Dziś o poranku możemy obserwować nieznacznie odreagowanie na PLN, jednak kurs USDPLN kształtuje się na poziomie 4,4270 zł, z kolei euro kosztuje 4,6980 zł, frank 4,7770 zł, a funt 5,3460 zł.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Poprzedni artykułWydanie GPT-4 wywołało kolejny wzrost cen kryptowalut związanych z AI
Następny artykułCredit Suisse rośnie o 30%. Odbicie również na bankach z GPW?
Łukasz Stefanik
Analityk i Trader związany z rynkiem OTC/FX od 2009 rynku. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie o specjalizacji doradztwo inwestycyjne oraz rynki finansowe. W podejmowaniu decyzji inwestycyjnych kieruje się statystyką oraz analizą techniczną. Specjalizuje się w geometrii rynkowej. Współtwórca bloga o tematyce tradingowej NewVisionTrading.pl, analityk domu maklerskiego X-Trade Brokers (XTB), dla którego tworzy przeglądy sytuacji technicznej rynków finansowych.