Naga MarketsKurs EUR/USD wykonał dzisiaj trzecie podejście w okolice oporu przy 1,1663Piątkowe wystąpienie szefa FED zamknęło dość pracowity dla członków tydzień patrząc po intensywności ich wystąpień. Timing nie został odebrany przypadkowo, dzisiaj rozpoczyna się informacyjny blackout, który potrwa do posiedzenia FED 3 listopada. Tym samym prezes Powell pozwolił sobie na puentę tego, co mówili wcześniej inni.

Kurs EUR/USD blisko poziomu 1,1663. Na GBPUSD dobrze widać dzisiaj, że rynek nie ma siły poderwać się do góry

W wypowiedziach przewijał się wątek gotowości do podjęcia decyzji o taperingu już w listopadzie, chociaż preferowano bardziej umiarkowany scenariusz redukcji skupu aktywów o 15 mld USD miesięcznie. Nie brak było też komentarzy wskazujących, że przyszły rok może przynieść podwyżkę stóp procentowych, gdyż istnieje zagrożenie, że wysoka inflacja utrzyma się dłużej, niż sądzono – padły one ze strony “nowych” członków FED, którzy zastąpili Kaplana i Rosengrena, którzy odeszli w cieniu afery tradingowej, ale i też Michelle Bowman zasiadającej w zarządzie Rezerwy.Czy w takiej sytuacji Powell mógłby dalej w swoim stylu zaklinać rzeczywistość twierdząc, że podwyższona inflacja jest przejściowa i bank centralny nie widzi powodów do działań? Wyglądałoby to nieco kuriozalnie i za chwilę pojawiłyby się głosy, że FED traci wiarygodność. Zresztą pod podobną presją jest też szefowa Departamentu Skarbu, a wcześniej przewodnicząca FED, Janet Yellen.

Stąd zdanie, które padło, czyli “nikt nie powinien mieć wątpliwości, że użyjemy naszych narzędzi, aby sprowadzić inflację CPI z powrotem do poziomu 2 proc.” niekoniecznie musi być interpretowane “jastrzębio”, co zresztą pokazują rentowności amerykańskich obligacji. Jerome Powell tylko dał do zrozumienia, że FED nie “fiksuje się” na jednym scenariuszu, a zaczyna patrzeć szeroko na wszystkie możliwe opcje w nadchodzących miesiącach.

Spekulacje brytyjskiej prasy o tym, że rząd zaczyna przygotowywać plan B w kontekście ryzyka rosnących zakażeń COVID, zwłaszcza nowym wariantem Delta Plus, mogą zaważyć na oczekiwaniach, co do podwyżki stóp procentowych przez Bank Anglii na posiedzeniu 4 listopada – wcześniej spekulowano o ruchu o 15 p.b. To może dać pretekst do korekty ostatniego 3-tygodniowego ruchu wzrostowego na funcie. Na GBPUSD dobrze widać dzisiaj, że rynek nie ma siły poderwać się do góry, co zwiększa prawdopodobieństwo wybicia w dół przez szybką linię trendu wzrostowego przy 1,3720. Będzie to potwierdzenie wejścia w większą korektę.

Wykres dzienny GBPUSD
Wykres dzienny GBPUSD

Poza słabością funta uwagę może zwracać też siła dolara, będąca pochodną możliwego powrotu trybu risk-off na rynki.

Rynek EURUSD wykonał dzisiaj trzecie podejście w okolice oporu przy 1,1663. Nieudana próba jego naruszenia stwarza scenariusz pod formację potrójnego szczytu. Pierwszym sygnałem do korekty jest wybicie przebiegającej w okolicach 1,1640 szybkiej linii wzrostowej trendu. Mocne wsparcie to okolice 1,1600-1,1610, które jak zostaną pokonane, to będzie to potwierdzenie wejścia w istotniejsze spadki, które mogą nas sprowadzić w okolice dołka z 12 października przy 1,1523.

Wykres dzienny EURUSD
Wykres dzienny EURUSD

Fundamentalnie rozgrywającym w kolejnych dniach będzie dolar, a nie euro, chociaż czwartkowe posiedzenie EBC najpewniej “zakonserwuje gołębią” narrację. Ewentualne podbicie ryzyka na globalnych rynkach za sprawą obaw związanych ze skutkami rysującej się kolejnej fali COVID (spowolnienie gospodarcze) może prowadzić do odwrotu od ryzykownych walut i podbicia dolara.

Autor poleca również:Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here