Kurs euro do dolara zmierza do zakończenia trzeciego tygodnia lutego powyżej 1,21 dol. kontynuując zwyżkę zapoczątkowaną jeszcze wiosną 2020 roku. Jednak zdaniem analityków Danske Bank już w perspektywie półrocznej trend ten ma się odwrócić, a euro ma tracić względem dolara.
- Spekulanci zmniejszyli swoje pozycje długie względem kursu EUR/USD, zwrócili uwagę analitycy duńskiego banku
- Amerykańska scena polityczna jest nieco bardziej spokojna, a Biden dysponuje większością
- Może to doprowadzić do stabilniejszej i skuteczniejszej polityki gospodarczej w USA względem prezydentury Trumpa
Kurs EUR/USD spadnie w perspektywie 12 miesięcy zdaniem Danske Bank
Kurs euro względem dolara od początku tego roku spadł o 0,67%, jednak spoglądając na notowania pary z ostatnich miesięcy, można uznać, że średnioterminowy trend do tego momentu był wzrostowy.
Analitycy Danske Bank są jednak przekonani do rychłego zakończenie tej zwyżki, a ma to nastąpić w horyzoncie kilku miesięcy. Stoi za tym szereg czynników zarówno monetarnych, jak i fiskalnych.
Przede wszystkim, główną kwestią nadal jest pandemia. Europejskie państwa pogrążone są w lockdownach, które zdaniem analityków banku mają już zauważalny wpływ na popyt na rodzimych rynkach, co stawia eksport w roli kluczowego czynnika generowania wzrostu.
Zwrócili oni także uwagę na to, jak zmieniła się sytuacja polityczna w Stanach Zjednoczonych. Obecnie, prezydent Biden dysponuje nieznaczną, ale jednak większością w Kongresie. To ułatwia szereg procesów politycznych.
– To zwiększa oczekiwania co do silniejszej odbudowy amerykańskiej gospodarki (większa stymulacja fiskalna), a krzywa dochodowości obligacji już kreśli scenariusz cenowy, gdzie Fed podnosi stopy i ogranicza zakup obligacji. Takie działanie było nie do pomyślenia jeszcze kilka miesięcy temu. – zaznaczyli eksperci z Danske Bank.
Co więcej, odbudowa gospodarki chińskiej ma w ich ocenia zwalniać, a to mocniej uderzy w Europę niż w USA.
– Zatem, spodziewany jest scenariusz, gdzie USA osiągnie powrót gospodarki do pełnych sił jeszcze w tym roku, a proces ten rozpocznie się na dobre w drugiej połowie roku – stwierdzili.
Zobacz również: Jak zainwestować w euro (EUR) w Plus500?
Kluczowa ma być także zapowiedziana już wcześniej rewidowana polityka monetarna.
– Amerykański bank centralny rozpoczął dyskusję czy i kiedy zakończyć program skupu aktywów w obliczu wzrostu oczekiwań w kierunku potencjalnie szybszej odbudowy w drugiej połowie roku. – skomentowali działania Fed przedstawiciele Danske Bank.
– Tymczasem, EBC raczej nie zmieni żadnych parametrów polityki. Jeśli ten rozdźwięk oczekiwań co do przyszłej polityki pieniężnej będzie trwał, powinniśmy spodziewać umocnienia USD. Jak do tej pory, te tendencje wspierały dolara. – dodali.
Zwrócili także uwagę na to, że patrząc przez pryzmat fundamentów, Stany Zjednoczone będą rynkiem o większej stopie zwrotu, a rynek akcyjny będzie nadal atrakcyjny dla zagranicznych inwestorów. To oznaczać może, że rynek ten będzie przyciągał więcej kapitału, a to przeważnie wspiera USD, jak stwierdzili analitycy duńskiego banku.
– Wartość godziwa dla EUR/USD w naszej opinii to zakres 1,08 – 1,20 dol., zależnie od zastosowanego modelu. – stwierdzili. – Podtrzymujemy naszą prognozę w perspektywie jednego miesiąca oraz trzech miesięcy dla EUR/USD na 1,22 dol., jako, że wspomniane wydarzenia i czynniki są spodziewane.
Zobacz również: Jak kupić dolara (USD) w Plus500?
– Jednak wciąż oczekujemy niższego ursu EUR/USD w drugiej połowie 2021 roku z prognozą 12-miesięczną w wysokości 1,16 dol. – podsumowali swoje prognozy analitycy Danske Bank.
Autor poleca również: