Naga MarketsKurs EUR/USD w dół w długim terminie zdaniem analityków Danske BankKurs euro do dolara zmierza do zakończenia trzeciego tygodnia lutego powyżej 1,21 dol. kontynuując zwyżkę zapoczątkowaną jeszcze wiosną 2020 roku. Jednak zdaniem analityków Danske Bank już w perspektywie półrocznej trend ten ma się odwrócić, a euro ma tracić względem dolara.

  • Spekulanci zmniejszyli swoje pozycje długie względem kursu EUR/USD, zwrócili uwagę analitycy duńskiego banku
  • Amerykańska scena polityczna jest nieco bardziej spokojna, a Biden dysponuje większością
  • Może to doprowadzić do stabilniejszej i skuteczniejszej polityki gospodarczej w USA względem prezydentury Trumpa

Kurs EUR/USD spadnie w perspektywie 12 miesięcy zdaniem Danske Bank

Kurs euro względem dolara od początku tego roku spadł o 0,67%, jednak spoglądając na notowania pary z ostatnich miesięcy, można uznać, że średnioterminowy trend do tego momentu był wzrostowy.

Te artykuły również Cię zainteresują
Kurs EUR/USD w dół w długim terminie zdaniem analityków Danske Bank
Notowania kursu EUR/USD. Źródło: tradingview.com

Analitycy Danske Bank są jednak przekonani do rychłego zakończenie tej zwyżki, a ma to nastąpić w horyzoncie kilku miesięcy. Stoi za tym szereg czynników zarówno monetarnych, jak i fiskalnych.

Przede wszystkim, główną kwestią nadal jest pandemia. Europejskie państwa pogrążone są w lockdownach, które zdaniem analityków banku mają już zauważalny wpływ na popyt na rodzimych rynkach, co stawia eksport w roli kluczowego czynnika generowania wzrostu.

Zwrócili oni także uwagę na to, jak zmieniła się sytuacja polityczna w Stanach Zjednoczonych. Obecnie, prezydent Biden dysponuje nieznaczną, ale jednak większością w Kongresie. To ułatwia szereg procesów politycznych.

Plus500

– To zwiększa oczekiwania co do silniejszej odbudowy amerykańskiej gospodarki (większa stymulacja fiskalna), a krzywa dochodowości obligacji już kreśli scenariusz cenowy, gdzie Fed podnosi stopy i ogranicza zakup obligacji. Takie działanie było nie do pomyślenia jeszcze kilka miesięcy temu. – zaznaczyli eksperci z Danske Bank.

Co więcej, odbudowa gospodarki chińskiej ma w ich ocenia zwalniać, a to mocniej uderzy w Europę niż w USA.

– Zatem, spodziewany jest scenariusz, gdzie USA osiągnie powrót gospodarki do pełnych sił jeszcze w tym roku, a proces ten rozpocznie się na dobre w drugiej połowie roku – stwierdzili.

Zobacz również: Jak zainwestować w euro (EUR) w Plus500?

Kluczowa ma być także zapowiedziana już wcześniej rewidowana polityka monetarna.

– Amerykański bank centralny rozpoczął dyskusję czy i kiedy zakończyć program skupu aktywów w obliczu wzrostu oczekiwań w kierunku potencjalnie szybszej odbudowy w drugiej połowie roku. – skomentowali działania Fed przedstawiciele Danske Bank.

– Tymczasem, EBC raczej nie zmieni żadnych parametrów polityki. Jeśli ten rozdźwięk oczekiwań co do przyszłej polityki pieniężnej będzie trwał, powinniśmy spodziewać umocnienia USD. Jak do tej pory, te tendencje wspierały dolara. – dodali.

Zwrócili także uwagę na to, że patrząc przez pryzmat fundamentów, Stany Zjednoczone będą rynkiem o większej stopie zwrotu, a rynek akcyjny będzie nadal atrakcyjny dla zagranicznych inwestorów. To oznaczać może, że rynek ten będzie przyciągał więcej kapitału, a to przeważnie wspiera USD, jak stwierdzili analitycy duńskiego banku.

Wartość godziwa dla EUR/USD w naszej opinii to zakres 1,08 – 1,20 dol., zależnie od zastosowanego modelu. – stwierdzili. – Podtrzymujemy naszą prognozę w perspektywie jednego miesiąca oraz trzech miesięcy dla EUR/USD na 1,22 dol., jako, że wspomniane wydarzenia i czynniki są spodziewane.

Zobacz również: Jak kupić dolara (USD) w Plus500?

– Jednak wciąż oczekujemy niższego ursu EUR/USD w drugiej połowie 2021 roku z prognozą 12-miesięczną w wysokości 1,16 dol. – podsumowali swoje prognozy analitycy Danske Bank.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: btc kurs | kursy kryptowalut | akcje bitcoin | akcje pkn orlen prognozy | gpw spółki | bitcoin era opinie |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here