Naga MarketsKurs EUR/USD testuje dolną linię kanału spadkowego przy 1,1880Na rynkach akcji mamy rollercoaster, ale w przestrzeni FX dolar konsekwentnie idzie do przodu. W poniedziałek zyskuje na szerokim rynku, co tłumaczone jest nadal wysokimi rentownościami amerykańskich obligacji (dla papierów 10-letnich pozostajemy przy ostatnich szczytach wokół 1,60 proc.).

Kurs EUR/USD spada, słaby klimat wokół euro

Co ciekawe, to co w piątek wsparło Wall Street (oczekiwania na zatwierdzenie planu, a w zasadzie czeków Bidena przez Senat), jest zarazem argumentem za utrzymaniem status quo na rynku długu i tym samym silnego dolara. A wracając do planu stymulacyjnego to Senat przyjął tylko nieznaczne poprawki forsowane przez jednego z Senatorów, które nieco zmniejszają wsparcie osłonowe dla bezrobotnych, co w efekcie będzie wymagać ponownego przegłosowania pakietu ustaw przez Izbę Reprezentantów – jest to zaplanowane na wtorek. Kluczowe jest jednak to, że Senat przepchnął w zasadzie wiele kluczowych wątków – całość pakietu wsparcia ma wynieść 1,9 bln USD, a już za kilka tygodni do Amerykanów popłyną czeki w wysokości 1400 USD.

Te artykuły również Cię zainteresują
Niemniej rynek długu zdaje się mieć wciąż wątpliwości, czy to wszystko nie doprowadzi do dalszego nasilenia się presji inflacyjnej. Zwłaszcza, że w piątek mieliśmy też dość dobre dane z rynku pracy. Tymczasem wypowiadający się członkowie FED (Bostic, Bullard, Kashkari i Mester) odrzucili możliwość podjęcia jakichś nadzwyczajnych działań przez bank centralny (typu Operation Twist), które miałyby ustabilizować sytuację na rynku obligacji. Raphael Bostic dał nawet do zrozumienia, że FED zajmuje się swoimi celami, a nie jest jego zadaniem dbanie o koniunkturę na giełdach.

W grupie G-10 najsłabsze są waluty Antypodów, korony skandynawskie, a  później w kolejce są frank i euro. W przypadku EURUSD przetestowana została dolna linia kanału spadkowego przy 1,1880. Słaby klimat wokół euro podbijają informacje związane z sytuacją pandemiczno-szczepionkową. Sygnały o konieczności przywrócenia restrykcji napływają z Włoch.

W temacie danych makro to dzisiaj nie ma ich wiele. W nocy poznaliśmy dane nt. bilansu handlowego w Chinach za luty – dane okazały się lepsze od spodziewanych, a nadwyżka sięgnęła 103,3 mld USD. Nie pomogło to jednak juanowi, który traci wobec dolara ponad 0,4 proc. Uwagę zwracają coraz trudniejsze relacje dyplomatyczne pomiędzy USA, a Chinami.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: dolar | gpw biomed | eur/usd | pkn orlen kurs akcji | mercator cena akcji |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here