Naga MarketsKurs EUR/USD schodzi dzisiaj poniżej bariery 1,17. Funt skorzysta na paliwowym zamieszaniu?Czy chińskie władze nadal kalkulują, czy bailout Evergrande będzie im się opłacać? Niewykluczone, gdyż cisza w tym temacie przez weekend może być niebezpieczna, co zresztą zaczyna pomału przebijać się do świadomości inwestorów po względnie przyzwoitym początku handlu na giełdach w nowym tygodniu.

Kurs EUR/USD odnotował spadek. Rozpoczęcie procesu normalizacji polityki w USA

Być może warto wziąć pod uwagę to, że kalkulacje Pekinu mogą być wielowątkowe – tematem Evergrande może załatwić wiele spraw poczynając od ucięcia spekulacji na rynku nieruchomości, na stworzeniu pretekstu do mocniejszej korekty na surowcach kończąc – w tym ostatnim przypadku Chińczycy nie byliby ostatecznie zmuszeni do ruszenia swoich strategicznych rezerw, które miały posłużyć jako narzędzie do stabilizacji cen.Niemniej jedno jest pewne, na tej ciszy wokół Evergrande nie pociągniemy do piątku, rynki będą czekać na konkretne informacje, co dalej, zwłaszcza, że spółka nie zapłaciła w zeszłym tygodniu odsetek od dolarowych obligacji.

Niejako obok Evergrande mamy wątek FED, który w zeszłym tygodniu dokonał pewnej rewolucji w swoim przekazie – teraz pytania nie są o to czy, ale kiedy dojdzie do taperingu i pierwszej podwyżki stóp procentowych.

Proces normalizacji polityki w USA właśnie się rozpoczął i być może warto pod to dopasować swoje strategie – tu uwrażliwiam na zachowanie się spółek technologicznych i generalnie z grupy wyższego ryzyka, które są mocno zadłużone. Czy Nasdaq będzie zachowywał się w najbliższych miesiącach gorzej, niż inne indeksy?

Poranek w Europie upływa natomiast pod znakiem dywagacji o wyniku niemieckich wyborów (uważam, że różne kombinacje polityczne są teraz możliwe), oraz medialnych doniesień o kryzysie paliwowym w Wielkiej Brytanii. Ten ostatni paradoksalnie może mieć wpływ na „jastrzębie” nastawienie w Banku Anglii, gdyż całe to zamieszanie znajdzie podbicie w inflacji.

Notowania EURUSD schodzą dzisiaj poniżej bariery 1,17, choć nie należy tego za bardzo wiązać z wynikami wyborów w Niemczech (chociaż potencjalnie długie negocjacje koalicyjne, mogą doprowadzić do pewnego kryzysu przywództwa w UE), a raczej z niepewnością na rynkach, co do dalszych scenariuszy wokół chińskiej spółki Evergrande. To może znów podbijać tryb risk-off na czym skorzysta dolar i inne safe haven.

Euro nie będą też wspierać potencjalne „gołębie” komentarze ze strony szefowej EBC, która w tym tygodniu ma zaplanowanych sporo wystąpień, w tym panel dyskusyjny z szefami FED, BOE i BOJ w środę. Z kolei dla dolara wsparciem mogą być wypowiedzi przedstawicieli FED w temacie gotowości do listopadowego taperingu.

invest
Wykres dzienny EURUSD
Wykres dzienny EURUSD

Spadek poniżej 1,17 zbliża nas do scenariusza testowania ostatniego dołka przy 1,1683, a także sierpniowego 1,1663. W pesymistycznym scenariuszu nie wykluczone jest zejście do mocnego wsparcia przy 1,16.

Brytyjska waluta wyróżnia się w poniedziałek na tle pozostałych, co paradoksalnie można przypisać zamieszaniu wokół paliw, gdyż może ono dodać „jastrzębich” argumentów dla decydentów w Banku Anglii (presja na wzrost cen). W zeszłym tygodniu przekaz z BOE nie wypadł aż tak „gołębio”, a dwóch członków MPC poparło wniosek o wygaszenie programu skupu aktywów.

Wykres dzienny GBPUSD
Wykres dzienny GBPUSD

Technicznie układ na GBPUSD wygląda nieźle – koncepcja potrójnego wsparcia przy 1,3580-1,3610. Niemniej dolar na szerokim rynku może być w tym tygodniu mocniejszy, jeżeli temat Evergrande nie zniknie z czołówek depesz agencyjnych. To może zgasić obserwowany dzisiaj wzrost GBPUSD.

Ostatnie dni są korzystne dla notowań USDJPY, który korzysta na wybiciu się rentowności amerykańskich obligacji przez średnioterminowe opory. To podbija scenariusz zakładający, że na rynku długu powróciliśmy do trendu, jaki miał miejsce na jesieni ub.r., oraz w I kwartale b.r. Wtedy USDJPY wyraźnie na tym skorzystał. Czy teraz będzie podobnie?

Nie można tego wykluczyć. Retoryka FED stała się bardziej „jastrzębia” – od listopada najprawdopodobniej zacznie się proces ograniczania miesięcznej skali zakupów na rynku długu ze strony banku centralnego (tapering), a w tle mamy też dyskusje o potencjalnej podwyżce stóp za rok. Z kolei Kongres jest na drodze do rychłego przyjęcia programu wydatków na infrastrukturę, co może skutkować wyższymi potrzebami pożyczkowymi w przyszłym roku, chociaż ostatnie doniesienia mówią, że ostateczna wartość pakietu Bidena może być niższa od 3,5 bln USD.

Wykres dzienny USDJPY
Wykres dzienny USDJPY
Wykres rentowności 10-letnich treasuries
Wykres rentowności 10-letnich treasuries

Technika podpowiada, że najprawdopodobniej jesteśmy w przededniu wyraźniejszego ruchu w górę wynikającego z wybicia konsolidacji – dość ciekawe wnioski daje analiza dziennych wskaźników, które opuszczają wąskie przedziały zmienności. Ostatni ważny opór to szczyt z 2 lipca przy 111,65.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: pkn orlen akcje | kurs wirtualna polska | kurs eth | celon pharma akcje opinie | kghm giełda | Dolar nowozelandzki | notowania wp |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here