Naga Markets

Kurs EUR/USD ma już dużo w cenach

Na uwagę zasługuje ostatnia wypowiedź gubernatora Fed – Christophera Wallera – który ostrzega, że inflacja jest zdecydowanie zbyt wysoka i jest nadal za wcześnie, aby powiedzieć, czy dynamika wzrostu cen przesuwa się w znaczący i trwały sposób w dół. Waller nadal popiera znaczną podwyżkę na wrześniowym posiedzeniu.

James Bullard – prezes Fed z St Louis powiedział, ze skłania się ku trzeciej z rzędu podwyżce o 75 pb w tym miesiącu.Prezes Kansas City Fed Esther George powiedziała, że inflacja w USA jest zdecydowanie za wysoka i “argumenty za kontynuacją usuwania akomodacji polityki pozostają jasne”. Kluczowe  pytania to o ile i jak szybko ma nastąpić kolejna podwyżka. Dodała, że urzędnicy będą musieli określić kierunek dalszej polityki poprzez obserwację, a nie odwoływanie się do modeli teoretycznych lub trendów sprzed pandemii”.

W wywiadzie dla CNN’s State of the Union, sekretarz skarbu Janet Yellen powiedziała, że “Fed będzie potrzebował wielkich umiejętności i również trochę szczęścia, aby osiągnąć to, co czasami nazywamy miękkim lądowaniem.” Zauważyła, że “w dłuższym okresie czasu nie możemy mieć silnego rynku pracy bez inflacji pod kontrolą.”

W Europie, prezes Bundesbanku Joachim Nagel, zasygnalizował kolejne podwyżki. Powiedział, że “czwartkowy krok był wyraźnym sygnałem i jeśli obraz inflacji pozostanie taki sam, dalsze zdecydowane kroki muszą nastąpić. Wskazał, że inflacja może osiągnąć szczyt ponad 10% w grudniu i “w ciągu 2023 roku, obraz inflacji prawdopodobnie nieco się osłabi”, ale “prawdopodobnie pozostanie na zbyt wysokim poziomie ponad 6 proc.”.

Członek zarządu EBC, Frank Elderson, powiedział, że kolejne podwyżki będą miały miejsce, ponieważ “bardzo ważne jest, aby oczekiwania ludzi co do rozwoju inflacji w średnim i długim okresie nie uległy zakotwiczeniu”.

W minionym tygodniu indeksy z Wall Street zyskiwały. Dow Jones urósł o 2,7 proc. SP500 o 3,7 proc. a Nasdaq Composite o 4,1 proc. Dolar amerykański w tym czasie stracił na wartości 0,5 proc. a EUR/USD ponownie wyszedł powyżej poziomu parytetu. USD/JPY spadł o ponad 160 pipsów po tym jak Seiji Kihara, zastępca sekretarza gabinetu, wygłosił ostry komentarz. Powiedział on, że “musimy podjąć niezbędne kroki, jednocześnie ściśle monitorując rozwój sytuacji, w tym nadmierne, jednostronne ruchy kursu walutowego”.

Wzrosty również były widoczne w Europie. DAX zyskał 1,43 proc. a CAC40 1,41 proc. Silnie odreagowała nasza giełda. WIG20 urósł o 4,17 proc. a szeroki WIG o 3,27 proc. EUR/PLN znajduje się tuż pod poziomem 4,70 a USD/PLN w okolicach 4,6540.

XTB

Ropa naftowa (brent) odbiła przed weekendem i aktualnie znajduje się na poziomie ok 92 USD za baryłkę. Złoto po chwilowym wejściu w minionym tygodniu na terytorium poniżej 1700 USD ponownie znajduje się nad tym poziomem.

W piątek w USA zostały podane drugorzędne publikacje makro. W tym tygodniu w centrum uwagi będzie sierpniowa inflacja CPI (wtorek). We wtorek poznamy również indeks optymizmu małych firm NFIB oraz realne średnie zarobki godzinowe. Środa to dzień odczytu inflacji PPI z USA.

Czwartek tradycyjnie dowiemy się o sytuacji na rynku pracy. Do tego dojdzie również indeks NY Empire State oraz Fed z Filadelfii. Obserwowana będzie także publikacja sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej. Na piątek zaplanowany jest sentyment konsumentów Uniwersytetu Michigan.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: notowania comarch | Forint kurs | notowania dax | jen pln | kurs usd on line | pgnig akcje kurs | długoterminowa prognoza kursu korony islandzkiej |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułGoogle uruchomiło odliczanie do The Merge
Następny artykułKurs USD/PLN mocno w dół
Dom Maklerski TMS Brokers S.A. to pierwszy walutowy dom maklerski na polskim rynku, obecny również w Hiszpanii, na Litwie i Łotwie. Od lat zapewnia inwestorom dostęp do szerokiej gamy produktów z najważniejszych giełd świata - walut, kryptowalut, kontraktów na indeksy, surowce czy akcje. Wysoką jakość oferowanych przez firmę usług potwierdzają liczne nagrody m.in. Bloomberg EUR/PLN Forecast Accuracy, Ranking Q4 2018, FXCuffs 2018 Nagroda za transparentność oferty, Money.pl No.1 Forex Platform 2015, FX Week Short-Term Ranking 2015, Best Central Europe FX Broker 2011 - World Finance.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here