Naga MarketsKurs dolara osłabi się o 20-25%. Kurs euro (EUR/USD) przebije 1,25Przez wakacje amerykański dolar (USD) uległ mocnej deprecjacji, a argumenty za dalszym jego osłabieniem pozostają nienaruszone. Utrzymujące się bliźniacze deficyty w Stanach Zjednoczonych mogą ciążyć amerykańskiej walucie, jeśli handel światowy będzie dalej wracał do normy. Ekonomiści z Nordea Banku prognozują wzrost głównej pary walutowej EUR/USD powyżej 1,25. Ich prognoza na 2021 r. to 1,26. W czwartek „edek” konsoliduje niedaleko poziomu wsparcia 1,1815.

  • Rosnący deficyt budżetowy w połączeniu z utrzymującym się deficytem handlowym to problem dla dolara
  • EBC prawdopodobnie spróbuje zwalczyć wzrosty EUR/USD za pomocą interwencji werbalnej
  • W ciągu najbliższych 12-18 miesięcy dolar prawdopodobnie osłabi się w stosunku do większości głównych walut
  • Brak jasności ws. Brexitu utrzyma kurs EUR/GBP powyżej 0,90

USD: brak miejsca na silniejszego dolara. Ryzyko dalszej deprecjacji – Nordea Bank

W raporcie zauważono, iż rosnący deficyt budżetowy w połączeniu z utrzymującym się deficytem handlowym jest problemem dla dolara – ale głównie wtedy, gdy reszta świata nadrabia zaległości wzrostowe, jak miało to miejsce od ponownego otwarcia światowej gospodarki w drugim kwartale.

Na chwilę obecną nie widać miejsca dla silniejszego dolara, a nawet istnieje ryzyko dość dużego ruchu w kierunku dalszej deprecjacji.

Korelacja między dolarem ważonym handlem, a saldem budżetowym skorygowanym o lukę bezrobocia sugeruje, że dolar może osłabić się nawet o 20-25% w ciągu najbliższych dwóch lat. W pełni zgadzamy się na taki kierunek wydarzeń, ale EBC prawdopodobnie spróbuje zwalczyć wzrosty EUR/USD za pomocą interwencji werbalnej, aby na chwilę zapobiec wzrostowi kursu powyżej 1,20 – napisano w raporcie.

Aktualnym celem ekspertów dla „edka” jest „przynajmniej” poziom 1,25, który najprawdopodobniej zostanie osiągnięty już w 2021 roku.

W ciągu najbliższych 12-18 miesięcy dolar prawdopodobnie osłabi się w stosunku do większości, jeśli nie wszystkich, głównych konkurentów, z największym znakiem zapytania otaczającym walut wschodzących – dodano.

W ostatnim czasie funt szterling również zyskał na wartości w stosunku do USD, ale pozostaje słaby w stosunku do EUR. Analitycy dostrzegają niewielkie pole do osłabienia GBP w stosunku do EUR (i walut krajów skandynawskich), gdyż np. EUR/GBP pozostaje wysoce wrażliwy na negocjacje w sprawie Brexitu.

Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview

Dopóki nie zostanie zarysowana wyraźna droga wyjścia, będziemy oczekiwać, że kurs EUR/GBP powinien pozostać powyżej 0,90, a może nawet będzie odrobinę wyższy niż przed Nowym Rokiem. Jednocześnie uważamy, że możliwości dla silniejszego GBP są dość znaczące, jeśli w końcu dojdzie do kontrolowanego wyjścia, ale do tego czasu oczekujemy ogromnej ilości szumu cenowego – podsumowano.

Kurs EURGBP na interwale dziennym, tradingview
Kurs EURGBP na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również inne teksty autora:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here