Naga MarketsKurs EUR/USD ponownie poniżej 1,16. Frank przestanie być tylko bezpieczną przystanią?Na pierwszy rzut oka obserwowaną w ostatnich kilkunastu dni siłę franka, zwłaszcza w relacji do euro, można wytłumaczyć wzrostem globalnego napięcia na rynkach – wszak jest to tzw. bezpieczna waluta. Pytanie jednak, czy aby nie ma tutaj drugiego dna, które może być o wiele ciekawszym tematem na nadchodzące tygodnie.

Kurs EUR/USD odnotował spadek. Zagadkowa siła funta?

Stopy procentowe w Szwajcarii są rekordowo niskie (środek przedziału to -0,75 proc.). W założeniu decydentów miało to odstraszać inwestorów od lokowania kapitałów we franku, który ich zdaniem pozostaje „nazbyt wysoko” wyceniony. Tyle, że obecnie notowania EURCHF są na poziomach obserwowanych jeszcze w wakacje 2015 r., a dla USDCHF wczesną jesienią 2014 r. Z punktu widzenia ostatnich lat to podejście dało niewiele, chociaż teoretycznie był to okres dobry dla giełd i innych ryzykownych strategii.Czy, zatem rynek może zacząć zakładać, że to podejście nie jest właściwe i frank może w najbliższych miesiącach jeszcze bardziej zyskać? Teoretycznie SNB stał się zakładnikiem własnego podejścia – wprawdzie nadal będzie próbował tłumaczyć, że inflacja jest przejściowa, ale patrząc na globalne tendencje można mieć ku temu coraz większe wątpliwości. Tak niskie stopy procentowe mogą być, zatem coraz większym balastem i rynki finansowe zaczną to dostrzegać.

Spekulacje o podwyżkach stóp (do poziomu zera jest aż 75 p.b.) mogłoby, zatem okazać się dobrym pretekstem do ciekawego rozegrania w nadchodzących miesiącach. Taki scenariusz mógłby jednak okazać się dość bolesny dla naszych krajowych „frankowiczów” i być może nasiliłby presję na przewalutowania tego typu kredytów.

Funt nie reaguje zbytnio na ostatnie wahania ryzyka i konsekwentnie wspina się w górę. Wygląda na to, że rynki zaczynają wyceniać szanse na wyraźniejszy zwrot w polityce Banku Anglii w nadchodzących miesiącach, a w mniejszym stopniu obawiają się politycznych przepychanek w relacjach Zjednoczonego Królestwa z Unią Europejską.

Wprawdzie były minister ds. Brexitu (David Frost) stwierdził, że Londyn powinien w grudniu wypowiedzieć umowę Brexitową, jeżeli strony nie zasiądą w najbliższych tygodniach do „poważnych rozmów” na temat protokołu irlandzkiego, to jednak sami politycy zdają sobie sprawę, że to ostateczność i rząd premiera Johnsona nie będzie chciał brać na siebie kolejnych problemów.

Wykres dzienny GBPUSD
Wykres dzienny GBPUSD

Opublikowane dzisiaj dane nt. PMI dla usług za wrzesień pokazały we wrześniu wzrost do 55,4 pkt. wobec spodziewanego spadku, co jest pozytywnym zaskoczeniem. Na wykresie GBPUSD widać, że jesteśmy przed złamaniem spadkowej linii trendu, co byłoby potwierdzeniem zmiany średnioterminowego układu na wzrostowy.

Ostateczne odczyty usługowych indeksów PMI dla strefy euro wypadły nieco lepiej względem pierwszych szacunków (56,4 pkt. przy pierwotnych 56,3 pkt.), ale i tak we wrześniu koniunktura była słabsza, niż w sierpniu. Dla EURUSD te dane są bez większego znaczenia. Globalny risk-off podbija dzisiaj dolara na szerokim rynku, co zbija notowania ponownie poniżej 1,16.

invest
Wykres dzienny EURUSD
Wykres dzienny EURUSD

Trudno jednak ocenić na ile dzisiaj zbliżymy się do dołków sprzed kilku dni (1,1561), gdyż nie można wykluczyć odreagowania po wczorajszym spadku na Wall Street (to mogłoby sprawić, że zobaczylibyśmy podbicie pod 1,1630-40). Inna sprawa, że kluczowe dla rynku FX dane, czyli miesięczne wyliczenia Departamentu Pracy, poznamy dopiero w piątek.

Autor poleca również:Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here