Naga Markets

Kurs EUR/USD najwyżej od 8 miesięcy. W tle mniej jastrzębia polityka FedKurs euro wobec dolara amerykańskiego, czyli popularna pra walutowa EUR/USD rośnie kolejne dni, kiedy najnowsze dane z USA sugerują, że amerykańska Rezerwa Federalna może wdrożyć mniej jastrzębią politykę monetarną na lutowym posiedzeniu politycznym. Kurs euro wystrzelił na poziomu nie widziane od 8 miesięcy, powyżej zakres 1,087 USD.

  • Kurs euro wobec dolara rośnie powyżej zakresu 1,087 USD
  • Rynek w ten sposób reaguje na wiadomości o możliwym zwolnieniu tempa Fed
  • Roczna stopa inflacji w Stanach Zjednoczonych zanotowała szósty z rzędu spadek w grudniu
  • Partnerem artykułu jest Interactive Brokers, sprawdź ofertę już teraz

Euro wzrasta w stosunku do dolara do nowego 8-miesięcznego maksimum

Jak podało amerykańskie Bureau of Labor Statistics w ubiegłym tygodniu, roczna stopa inflacji w Stanach Zjednoczonych zanotowała szósty z rzędu spadek w grudniu, lądując na oczekiwanym poziomie 6,5%. Odczyt zsunął się do najniższego poziomu od października 2021 roku. Zgodnie z raportem roczna inflacja spadła o 0,6 punktu procentowego w stosunku do listopada.

Wobec tego również kurs euro osiągnęło nowy ośmiomiesięczny szczyt w stosunku do dolara amerykańskiego, oscylując na poziomie 1,08741 USD, wśród najnowszych danych gospodarczych i konsensusu, że amerykańska Rezerwa Federalna może wdrożyć mniej jastrzębią politykę monetarną na lutowym posiedzeniu politycznym.

wykres Kurs euro wobec dolara UER/USD 16.01.2023
Kurs euro wobec dolara UER/USD 16.01.2023

Przenieś swój trading na kolejny poziom razem z brokerem Interactive Brokers. Skorzystaj z oferty inwestowania w kontrakty FUTURES

Sprawdź ofertę Interactive Brokers

W międzyczasie prezes i dyrektor Rezerwy z Filadelfii, Patrick Harker wyraził przekonanie, że na horyzoncie mogą pojawić się mniejsze podwyżki stóp procentowych, podkreślając, że “dni podnoszenia ich o 75 punktów bazowych na raz z pewnością minęły“. Harker podkreślił w swoim czwartkowym wystąpieniu, że jego zdaniem podwyżki o 25 punktów bazowych będą akceptowalne w przyszłości.

Harker przewiduje, że stopa inflacji bazowej w Stanach Zjednoczonych będzie się stopniowo obniżać w ciągu najbliższych dwóch lat, spadając do 3,5 proc. w 2023 r., zanim osiągnie swój cel na poziomie 2 proc. w 2025 r.

Wzrost PKB będzie skromny, ale nie prognozuję recesji. Rynki pracy są po prostu zbyt gorące, by wskazywać na znaczące spowolnienie w tym momencie – podkreślił przewodniczący Fed, ale ostrzegł, że stopa bezrobocia może na krótko wzrosnąć do ok. 4,5 proc.

Bossa

Autor poleca również:

Sponsorem publikacji jest Interactive Brokers CE. Spółka Interactive Brokers Central Europe Zrt. (IBCE) jest regulowana przez MNB. IBCE nie ponosi odpowiedzialności za treść tego artykułu. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty Twojego kapitału. Niektóre produkty finansowe nie są odpowiednie dla wszystkich inwestorów. Klienci powinni zapoznać się z odpowiednimi ostrzeżeniami o ryzyku przed inwestowaniem.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułJak insiderzy handlują na GPW? W grudniu to 55% nabycia akcji!
Następny artykułBitcoin najwyżej od 5 listopada. BTC/USD testuje 21 411 dol.
Od roku 2012 działa jako Trader na rynku OTC/FX jako daytrader. Założyciel Klubu Inwestora „New Vision Trading” (dawniej Trading Club Szczecin) w roku 2016 i działającą w formie grupy facebookowej oraz czatu dla inwestorów do dziś. Prelegent wielu paneli dyskusyjnych nt. rynków finansowych. Twórca autorskiej strategii "PSV" - podejścia do inwestycji krótkoterminowych (2016/2017). Pasjonat ekonomii, inwestycji kapitałowych, wyznawca i propagator idei social-learningu. Działania i trafność analiz, które wykonuje, zostały bardzo docenione przez wielu traderów i inwestorów. Skutkowało to m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację FxCuffs w kategorii Analityk Roku 2016 oraz kolejną nominacją za rok 2018.