Naga Markets

Kurs EUR/USD może zadrżeć. Dziś decyzja EBC w sprawie stóp procentowychRynki finansowe czekają na główne wydarzenie dnia. Mowa o decyzji Europejskiego Banku Centralnego, który może zdecydować się na podwyżkę aż o 0,75 pkt proc., aby skuteczniej walczyć z szalejącą inflacją. Według rynku stopy procentowej szanse na taką decyzję wynoszą 65 proc. Jeśli taki ruch będzie miał dziś miejsce, to wysokość oprocentowania w strefie euro znajdzie się na najwyższym poziomie od listopada 2011 r. (1,25 proc.).

Jak wygląda kurs euro przed decyzją EBC?

Kurs głównej pary walutowej EUR/USD dziś o poranku ponownie znajduje się w rejonie parytetu 1,0000, spadając od wczorajszego zamknięcia na platformie Conotoxia MT5 o -0,11 proc. na godz. 07:45 (GMT+3). Dzisiejsze wydarzenia i niepewność co do skali podwyżki mogą prowadzić do wzrostu zmienności kursu EUR/USD, który zawraca z najniższego poziomu od 20 lat.Na notowania euro mogły wpływać także informacje płynące od przywódców Unii Europejskiej. UE potwierdziła wczoraj, że nałoży limit cenowy na rosyjski gaz, dodając jednocześnie, że ten sam środek zostanie wdrożony na skroplony gaz ziemny (LNG).

Źródło: Conotoxia MT5, EUR/USD, H4
Źródło: Conotoxia MT5, EUR/USD, H4

Kluczowe wypowiedzi przedstawicieli Fed

Oprócz samej decyzji EBC dla notowań par z dolarem amerykańskim mogą być istotne również kolejne wypowiedzi przedstawicieli amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Wiceprzewodnicząca Rezerwy Federalnej Lael Brainard przekonywała w środę, że bank centralny będzie musiał utrzymać restrykcyjną politykę pieniężną, dopóki nie stanie się jasne, że inflacja schodzi do docelowego przedziału 2 proc.

“Może upłynąć trochę czasu, zanim pełny efekt tych zaostrzonych warunków finansowych zadziała w gospodarce (…). Jesteśmy w tym tak długo, jak długo trzeba będzie obniżać inflację” – powiedziała Brainard, ostrzegając, że stopy procentowe będą musiały dalej rosnąć. Z kolei Loretta Mester z Fed w Cleveland powtórzyła wczoraj, że polityka monetarna banku centralnego musi wejść w restrykcyjne nastawienie i “pozostać tam przez jakiś czas”, aby inflacja mogła się schłodzić.

Źródło: Conotoxia MT5, USD Index, H4 
Źródło: Conotoxia MT5, USD Index, H4 

EUR/USD w konsolidacji

Z punktu widzenia analizy technicznej kurs głównej pary walutowej EUR/USD może znajdować się w konsolidacji między poziomami 1,0050 oraz 0,9899. Warto jednak zaznaczyć, że dwa dni temu notowania w szybkim tempie zdawały się zawracać z najniższych poziomów od 20 lat, pokonując krótkoterminową linię trendu. Na oscylatorze RSI mogła z kolei pojawić się dywergencja, gdyż ze spadkiem kursu poziom oscylatora się nie obniżył.

Źródło: Conotoxia MT5, EUR/USD, D1 
Źródło: Conotoxia MT5, EUR/USD, D1 

Kiedy oczekiwać ważnych wydarzeń?

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego zostanie opublikowana dziś o godzinie 14:15, konferencja prasowa po posiedzeniu zacznie się o godz. 14:45 GMT+3. Oprócz tych dwóch wydarzeń warto również zwrócić uwagę na projekcje makroekonomiczne dotyczące inflacji i PKB. Mogą one pokazać, jaką ścieżkę może obrać bank centralny strefy euro na kolejnych posiedzeniach.

Autor poleca również:

XTB

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: enea cena akcji | wp kurs | pko kurs akcji | dolar kurs prognoza | kurs akcji playway | gpw spółki | notowania biomed |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here