Naga MarketsKurs EUR/USD może ruszyć w górę w stronę linii spadkowej trendu przy 1,17Teoretycznie wątek chińskiego Evergrande nadal pozostaje żywy – jest jak tlące się ognisko, które w każdym momencie może się rozpalić – ale rynki aż tak bardzo się tym nie przejmują. Sytuację na rynkach w Azji pogorszyły dzisiaj ogłoszone przez Pekin plany zacieśnienia kontroli wokół największych banków i instytucji finansowych za sprawą polityki „zero powiązań”, co miałoby ukrócić niejasne relacje mogące wcześniej prowadzić do nadużyć.

Kurs EUR/USD – ECB wciąż gasi odbicie

To może otworzyć pewne szafy, które nie powinny być otwierane (ujawnienie nowych problemów), ale ostatecznie taka reforma mogłaby się tylko przysłużyć oczyszczeniu i stabilizacji całego sektora. Ale czy przy tej okazji rząd zrobi coś z tematem Evergrande? To nadal pozostaje zagadką.Na topie jest temat kryzysu energetycznego, chociaż sytuacja z cenami gazu zaczęła się stabilizować, a za zwyżkami cen ropy może stać czysta spekulacja – rekordowy odsetek długich pozycji może świadczyć o tym, że zmiana trendu może być bliżej, niż dalej. Czy pretekstem będą ustalenia polityków (wykorzystanie rezerw surowca, presja na OPEC, aby zwiększył wydobycie itd.), którzy wiedzą, że stagflacja może być jak kamień, który pociągnie ich na dno i przy kolejnych wyborach otworzy drzwi populistom? Zobaczymy, w każdym razie warto będzie się temu uważniej przyglądać.

Podobnie jak sezonowi wyników amerykańskich spółek, który za chwilę sie rozpocznie. Teoretycznie same dane za III kwartał nie powinny być złe, ale ryzyko tkwi w komunikatach, gdzie mogą się pojawić zapowiedzi pogorszenia wyników w kolejnych okresach ze względu na trudności rynkowe niezależne od firm. Tylko, czy rzeczywiście pociągnie to nas w kolejną falę risk-off na rynkach? Interpretacje mogą nie być jednoznaczne.

Analiza techniczna dla NZDUSD generuje coraz optymistyczniejsze sygnały. Układ dziennych wskaźników nie wyklucza mocniejszego ruchu w górę, co na wykresie bazowym skutkowałoby zakończeniem obserwowanego od początku września trendu spadkowego. Potwierdzeniem tego byłoby złamanie spadkowej linii trendu przy 0,6970. Wsparciem dla kiwi powinny być spekulacje wokół kolejnych podwyżek stóp procentowych w wydaniu RBNZ.

Wykres dzienny NZDUSD
Wykres dzienny NZDUSD

Utrzymująca się „gołębia” retoryka EBC gasi chęć odbicia wspólnej waluty – wczoraj po raz kolejny mieliśmy stwierdzenia, że nie ma potrzeby żadnego „jastrzębiego” zwrotu, a podwyższona inflacja jest przejściowa. Główny ekonomista EBC, Philip Lane dodał też, że działania Banku idą w stronę rekalibracji QE, a nie taperingu odnosząc się do planów zastąpienia programu PEPP innym na wiosnę przyszłego roku. Wsparcia nie dają też dane – opublikowany dzisiaj indeks ZEW z Niemiec spadł w październiku do 22,3 pkt. z 26,5 pkt.

Wykres dzienny EURUSD
Wykres dzienny EURUSD

Z drugiej strony obawy o skutki kryzysu energetycznego nie poprawiają globalnego sentymentu, a tym samym nie dają furtki do osłabienia dolara na szerokim rynku, co mogłoby dać impuls wzrostowy dla EURUSD. Tyle, że scenariusza budującego się odbicia nie wyklucza analiza techniczna. Wydaje się, zatem, że po okresie nużących oscylacji wokół 1,1561, w końcu ruszymy w górę w stronę linii spadkowej trendu przy 1,17. Timing dla tego ruchu jest tajemnicą, chociaż warto będzie obserwować dwie sprawy – zachowanie się ropy, oraz indeksów na Wall Street – to one mają teraz wpływ na sentyment wokół dolara.

Autor poleca również:

invest
Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: giełda selvita | wartość pln | cena akcji oncoarendi | kurs rubla prognozy 2021 | gpw azoty | dolar amerykański | notowania giełdowe pgnig |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here