Kurs EUR/USD utrzymuje niewielkie zyski poniżej 1,0700, rozpoczynając tydzień na plusie. Para otrzymuje wsparcie w górę dzięki lepszym nastrojom rynkowym i szerokiemu wycofaniu dolara amerykańskiego.
Kurs EUR/USD przed decyzją Fedu
Para EUR/USD przyciąga kupujących w pierwszym dniu nowego tygodnia i odrabia część spadku z poprzedniego dnia do prawie sześciomiesięcznego minimum dotkniętego w następstwie gołębiej decyzji Europejskiego Banku Centralnego (EBC) w sprawie stóp procentowych. EBC zdecydował się podnieść stopy procentowe po raz dziesiąty z rzędu, o 25 punktów bazowych, podnosząc swoją główną stopę procentową do rekordowo wysokiego poziomu 4,5%, aby przeciwdziałać uporczywie wysokiej inflacji. W towarzyszącym temu oświadczeniu dotyczącym polityki pieniężnej bank centralny wysłał jasny komunikat, że 14-miesięczny cykl zacieśniania polityki mógł już osiągnąć swój szczyt. Co więcej, obniżenie prognoz wzrostu CPI i PKB na najbliższe lata – 2024 i 2025 – potwierdziło oczekiwania, że dalsze podwyżki mogą być na razie wykluczone.
Rynki szybko zareagowały i obecnie wyceniają możliwość obniżki stóp procentowych w pierwszej połowie 2024 r., co mocno odbiło się na wspólnej walucie. Impuls związany z ryzykiem skłania do realizacji zysków na bezpiecznej przystani, jaką jest dolar amerykański (USD), zwłaszcza po niedawnym wzroście do najwyższego poziomu od marca, i pomaga parze EUR/USD osiągnąć wyższy poziom.
Rynki stały się optymistyczne po tym, jak Ludowy Bank Chin (PBoC) obniżył wymagania dotyczące wskaźnika rezerw dla lokalnych pożyczkodawców o 25 punktów bazowych – to już drugi taki ruch w tym roku. Oczekuje się, że uwolni to większą płynność i potencjalnie wzmocni wzrost w drugiej co do wielkości gospodarce świata, łagodząc obawy o recesję. Chiny poinformowały też, że produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna wzrosły w sierpniu bardziej niż oczekiwano, co dodatkowo zwiększyło zaufanie inwestorów.
Niemniej jednak, perspektywa dalszego zacieśniania polityki przez Rezerwę Federalną (Fed) powinna działać jako wiatr w plecy dla dolara i powstrzymywać jakiekolwiek znaczące ożywienie pary EUR/USD.
Powszechnie oczekuje się, że amerykański bank centralny utrzyma status quo w tym tygodniu, chociaż napływające mocniejsze dane makro z USA pozostawiają otwarte drzwi dla jeszcze jednej podwyżki o 25 pb do końca tego roku. USA podało w czwartek, że sprzedaż detaliczna wzrosła w sierpniu o 0,6%, przewyższając oczekiwania wzrostu o 0,2% i zrewidowany w dół odczyt z poprzedniego miesiąca na poziomie 0,5%.
Co więcej, liczba nowych bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych wzrosła mniej niż oczekiwano, do 220 tys. w zeszłym tygodniu w porównaniu z 217 tys. w poprzednim. Z kolei, amerykańskie Biuro Statystyki Pracy opublikowało indeks cen producentów (PPI), który przyspieszył do 0,7% w sierpniu z 0,4% poprzednio, a roczna stopa wzrosła do 1,6%, szybciej niż przewidywano.
To, wraz z lepką inflacją konsumencką, ujawnioną w środę w amerykańskim raporcie CPI, powinno pozwolić Fed na dłuższe utrzymanie wyższych stóp procentowych. Powyższe fundamentalne tło sugeruje, że ścieżka najmniejszego oporu dla pary EUR/USD jest w dół, a każdy kolejny ruch w górę może być nadal postrzegany jako okazja do sprzedaży.
Analiza Techniczna kursu EUR/USD
Z technicznego punktu widzenia niedawne przebicie bardzo ważnej 200-dniowej prostej średniej kroczącej (SMA), po raz pierwszy od 2023 r., było postrzegane jako nowy bodziec dla niedźwiedzi. Co więcej, oscylatory na wykresie dziennym utrzymują się głęboko na ujemnym terytorium i nadal są dalekie od strefy wyprzedania, potwierdzając negatywne perspektywy dla pary EUR/USD.
Kontynuacja sprzedaży poniżej obszaru 1.0635-1.0630 lub wielomiesięcznego minimum osiągniętego w czwartek, potwierdzi niedźwiedzie perspektywy i przeciągnie ceny spot do okrągłego poziomu 1.0600. Przekonujące przełamanie poniżej tego ostatniego poziomu powinno utorować drogę do przedłużenia spadku w kierunku kolejnego istotnego wsparcia w pobliżu obszaru 1.0525 (minimum z 8 marca).
w drodze do psychologicznego poziomu 1.0500 i najniższego poziomu od początku roku, w okolicach 1.0480 dotkniętego w styczniu. Z drugiej strony, każde dalsze odbicie prawdopodobnie napotka opór w pobliżu poprzedniego miesięcznego minimum, w okolicy 1.0685.
Tuż za nim znajduje się poziom 1.0700, powyżej którego odbicie może podnieść parę EUR/USD w kierunku górnego końca tygodniowego zakresu, wokół obszaru 1.0765-1.0770.
Kolejna istotna przeszkoda znajduje się w pobliżu poziomu 1.0800 i bardzo ważnego punktu wsparcia 200-dniowej prostej średniej kroczącej (SMA), obecnie w pobliżu obszaru 1.0820-1.0825.
Utrzymująca się siła powyżej wspomnianej bariery powinna pozwolić cenom spot odzyskać poziom 1,0900, który zbiega się ze 100-dniową SMA i ograniczyć dalsze wzrosty. Jednak pewne kontynuację zakupów będą sugerować, że para uformowała dno i zmieni krótkoterminowe nastawienie na korzyść byczych traderów.
Redakcja poleca również:
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >> |