Naga Markets

Kurs EUR/PLN we wtorek oscyluje wokół 4,58. RPP wysyła coraz bardziej jastrzębie sygnałyWraz z nowym tygodniem inwestorzy całkowicie zmienili swoje nastawienie do ryzykownych aktywów. W poniedziałek dolar został zepchnięty do defensywy, a siła kupujących przypisywana jest trybowi risk-on, który po południu został dodatkowo wsparty doniesieniami z frontu walki z epidemią.

Kurs EUR/PLN stabilny. Szczepionkowy optymizm w USA

W poniedziałek FDA w pełni zatwierdziła szczepionkę firmy Pfizer przeciwko COVID19. Dodatkowo badania wykazują relatywnie wysoką skuteczność szczepionek produkcji Astra Zeneca oraz Moderna w kolejnych miesiącach po podaniu, co poprawia nastroje wśród inwestorów. Należy przy tym pamiętać, że informacje napłynęły dopiero po południu, a rajd ryzyka rozpoczął się znacznie wcześniej. Na rynku nie milkną spekulacje o możliwym odłożeniu w czasie redukcji skali skupu aktywów.Jedną z przyczyn niepewności są słowa jastrzębiego przedstawiciela Fed Kaplana, który przyznał, że musi w swoich prognozach uwzględnić rozwój epidemii COVID19 w wariancie Delta. Wygląda na to, że panujący do niedawna konsensus o ogłoszeniu taperingu w trakcie sympozjum w Jackson Hole zaczyna się kruszyć. Bank centralny Nowej Zelandii może opóźnić swoje plany taperingu, podobnie jak bank centralny Kanady.

A w przypadku Norges Banku nie jest wykluczone, że z pierwszą podwyżką stóp poczeka do grudnia, aby najpierw zobaczyć, jak rozwinie się sytuacja, a nie podejmować działania we wrześniu. Znany z raczej gołębiego podejścia Powell zyskał kilka argumentów, aby ponownie odłożyć w czasie decyzję o zacieśnianiu warunków finansowych. Spodziewam się dużej zmienności w drugiej części tygodnia wraz z rozpoczęciem sympozjum w Górach Skalistych.

Podejście do polityki monetarnej to jedna z niewielu kwestii, która w ostatnich tygodniach łączy USA i Polskę. Podobnie jak w FOMC tak i RPP wysyła coraz bardziej jastrzębie sygnały, ale decydenci wstrzymują się z jasnymi deklaracjami i wyrażają raczej niechęć do rychłej normalizacji polityki pieniężnej. Złoty bez braku wsparcia ze strony banku centralnego wykazuje relatywnie dużą słabość, choć pozostaje dość stabilny w swojej słabości. EUR/PLN we wtorek oscyluje wokół 4,58, przy wycenie złotego względem dolara na poziomie 3,90.

Autor poleca również:

XTBŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here