Naga MarketsKurs EUR/PLN trzyma się nieco poniżej 4,61. Polski przemysł wciąż na faliSzacunek PMI dla polskiego sektora przemysłowego w październiku opiewa na 53,8 pkt. vs 53 pkt. oczekiwane. Poprzednio koniunktura w sektorze oceniana była na 53,4 pkt. Instytut IHS Markit donosi, że choć tempo ekspansji sektora przewyższą średnią z ostatnich lat, to niepokojącym sygnałem jest spadek dynamiki nowych zamówień.

Kurs EUR/PLN wciąż nieco poniżej 4,61

Na pierwszy plan tradycyjnie już wysuwają się ograniczenia podażowe. Wąski łańcuch dostaw, wysokie ceny oraz generalny niedobór półproduktów to czynnik coraz mniej przejściowy. Jednocześnie wciąż solidna koniunktura i problemy podażowe wywołują silną presję cenową.Wskaźnik PMI dla sektora przemysłowego w Polsce, źródło: IHS Markit
Wskaźnik PMI dla sektora przemysłowego w Polsce, źródło: IHS Markit

Jeśli jakiś czynnik ryzyka miałby zacząć przeważać, to w mojej opinii będą to właśnie ceny, których nagły wzrost (wywołany wysokimi kosztami, a nie większą marżą) może prowadzić do braku akceptacji przez klientów i w efekcie pogorszenia salda zamówień.

Notowania instrumentu EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers
Notowania instrumentu EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Odczyt pozostaje bez większego wpływu zarówno na złotego, jak i wyceny na GPW. We wtorek rano kurs EUR/PLN trzyma się nieco poniżej 4,61, a notowania terminowe indeksu WIG20 oscylują w okolicy poziomów odniesienia.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs korony norweskiej nbp | livechat kurs | wartość dolara | kurs ethereum | kruk giełda | comparic | mercator cena akcji |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here