Naga MarketsKurs EUR/PLN konsoliduje blisko 4,60. RPP testem dla złotegoPoranny, środowy handel na rynku FX przynosi próbę stabilizacji eurodolara pod 1,16 USD w oczekiwaniu na piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy. PLN zmierzy się dziś z decyzją RPP, a podwyższona zmienność w ostatnich godzinach sugeruje iż z decyzją wiązać się będzie sporo rynkowych emocji.

Kurs EUR/PLN znajduje się blisko poziomu 4,60

Złoty kwotowany jest następująco: 4,6062 PLN za euro, 3,9753 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,2800 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,4239 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,228% w przypadku obligacji 10-letnich.Wydarzeniem dzisiejszej sesji na PLN będzie oczywiście decyzja RPP w zakresie stóp procentowych (aktualnie 0,1%) . Rynek ponownie nie spodziewa się zmiany „kosztu pieniądza” niemniej trwa rynkowa spekulacja dot. wyraźnej zmiany nastawienia RPP i otwarcia się na potencjalne ruchy już w listopadzie. Zarówno PLN jak i krajowy, giełdowy sektor bankowy był ostatnio wspierany przez oczekiwania wobec takiego scenariusza.

Teoretycznie spora część rynku w dalszym ciągu zakłada iż do ewentualnej zmiany stóp mogłoby dojść dopiero w 1Q22′ co dodatkowo podbija emocje wokół potencjalnego „shift’u” w kierunku listopada. Wydaje się iż jednym z możliwych scenariuszy jest otwarcie się na podwyżki stóp w listopadzie jeżeli projekcja z XI będzie sugerować dalsze zwyżki inflacji.

Jeżeli prezes NBP i komunikat Rady będą utrzymane w dotychczasowej retoryce należy liczyć się z negatywną reakcją rynkową, aczkolwiek bazując m.in. na wczorajszym wystąpieniu prezesa NBP, podczas Kongresu 590, wydaje się iż jesteśmy już świadkami modyfikacji stanowiska.

Globalnie należy bliżej przyjrzeć się raportowi ADP, który czasami traktowany jest jako wstęp do piątkowych danych z USA. Lokalnie należy pamiętać, iż decyzja i komunikat RPP opublikowany zostanie dziś, niemniej konferencja będzie dopiero jutro (15:00).

Notowania EURPLN
Notowania EURPLN

Z rynkowego punktu widzenia EUR/PLN konsoliduje blisko 4,60 PLN w oczekiwaniu na RPP. Koszyk BOSSA PLN pozostaje relatywnie nisko, m.in. z uwagi na wpływ USD na waluty EM.

Autor poleca również:

investJesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here