Naga MarketsKurs EUR/GBP może spaść do 0,88 w przypadku zawarcia porozumienia - twierdzi Rabobank Notowania EUR/GBP wykazywały się podwyższoną zmiennością, szczególnie w drugiej połowie tygodnia. Oczywiście kwestią numer jeden mającą wpływ na kurs tej pary są negocjacje nad umową handlową Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. Czasu pozostaje coraz mniej, a w tygodniu rynki wyceniały możliwe scenariusze w związku z unijnym szczytem, który poświęcony jest także temu zagadnieniu. Drugorzędną kwestia okazało się posiedzenie EBC.

  • Złe doniesienia o negocjacjach nad umowa handlową UK-EU
  • Rozmowy będą trwać do końca unijnego szczytu
  • Jakikolwiek efekt rozmów może oznaczać dużą zmienność w poniedziałek

Ostatnie spotkanie EBC w tym roku nie przyniosło większych sensacji. Stop procentowe pozostały bez zmian, co było oczekiwane i jedynie zwiększono i wydłużona program skupu aktywów. Po za tym pokazano lepsze prognozy gospodarcze, co sprawia, że presja na kolejne działania EBC może być niższa. Euro umocniło się po posiedzeniu.

Te artykuły również Cię zainteresują
Istotniejsza jest jednak kwestia brexitu. Rozmowy ostatniej szansy między Borisem Johnsonem, a Ursulą von der Leyen, nie przyniosły postępów. Brak porozumienia nie oznacza jednak końca negocjacji, rozmowy mają trwać do niedzieli. Tu pojawia się duże ryzyko dla EUR/GBP i innych par z funtem. Niezależnie od tego czy do porozumienia dojdzie w weekend czy też nie, poniedziałkowe otwarcie może być bardzo gwałtowne.

Ryzyko mocnego otwarcia w poniedziałek

Jane Foley, starszy strateg walutowy w Rabobank, prognozuje kurs EUR/GBP na poziomie 0,88 -0,89 w przypadku zawarciu umowy handlowej i na poziomie około 0,93 w przypadku braku porozumienia. Z kolei analitycy Credit Suisse uważają obecną siłę EUR/GBP za tymczasową, a opór na poziomie 0,9150-65 za bardzo silny. Ich zdaniem, siła popytu na tej parze jest jednak chwilowa. W dłuższym okresie nastawiają się na spadek kursu w rejon 0,8866-61.

eurgbp

W szerszym rozumieniu mamy trend boczny, widoczny na wykresie tygodniowym. Porozumienie powinno umocnić funta, przynajmniej w krótkim okresie. Wydaje się, że mimo problemów, nadal jest to bazowy scenariusz i rynki wierzą w pragmatyzm polityków. Bliskość górnego ograniczenia trendu bocznego, sprawia że przestrzeń do spadków jest spora, aczkolwiek aby tak się stało, funt potrzebuje silnego impulsu do umocnienia.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here