Naga MarketsKurs dolara zyskuje pod koniec tygodnia, cena złota spada - Świat walut Marka RogalskiegoWydarzeniem sesji piątkowej były publikacje z amerykańskiego rynku pracy, dzięki którym kurs dolara zyskiwał. NFP wypadły zdecydowanie powyżej prognoz co podbiło oczekiwania, iż FED „radzi sobie” zarówno z perspektywami jak i stanem amerykańskiej gospodarki. Dodatkowo wydawało się, iż oczekiwania wobec NFP były negatywne stąd zaskoczenie ma duży wpływ na rynek (który pozycjonował się krótko na USD). Podbicie kwotowań dolara klasycznie ogranicza popyt na EM i chwilowo kończy impuls wzrostowy na PLN oraz osłabia cenę złota.


Kurs dolara korzysta z pozytywnej niespodzianki, którą zagwarantowały dane z USA

Pozytywne zaskoczenie dzisiejszymi danymi Departamentu Pracy wymazuje wcześniejsze negatywne wrażenia po odczytach ISM i ADP. Przede wszystkim jednak wytrąca argumenty dla tezy, że FED mógłby zasygnalizować „między wierszami” gotowość do cięć stóp w pierwszej połowie 2020 r. To w kontekście ważności posiedzenia zaplanowanego na 11 grudnia, czyli już na przyszłą środę.

Wprawdzie na tygodniowych zestawieniach dolar nadal pozostaje stratny, ale już na dziennym ujęciu sytuacja się odwróciła. Największe odbicie notuje USDCAD po tym, jak dostaliśmy mocny kontrast w danych z rynku pracy w obu krajach (o godz. 14:30 opublikowane zostały też dane z Kanady, które wskazały na spadek etatów w listopadzie aż o 71,2 tys.):

Sprawdź prognozy przed przyszłym tygodniem autorstwa Marka Rogalskiego:

Cena złota w dół po danych

Dane z amerykańskiego rynku pracy (niższa od oczekiwań stopa bezrobocia, wyraźny wzrost zatrudnienia) pozytywnie zaskoczyły inwestorów.

W rezultacie, amerykański dolar umocnił się, generując presję na spadek cen złota. Oba aktywa są bowiem ze sobą negatywnie skorelowane.

Tuż po publikacji informacji z amerykańskiego rynku pracy, notowania złota spadły o około 10 USD na uncji – z okolic 1480 USD za uncję do rejonu 1470 USD za uncję.

Złoto jest traktowane przez wielu inwestorów jako tzw. bezpieczna przystań, czyli aktywo zachowujące wartość w okresach niepewności i kryzysów na rynkach finansowych. Lepsze od oczekiwań dane zmniejszają więc atrakcyjność złota jako inwestycji.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here