Naga Marketsklocki z literami składającymi się w słowo GDP ustawione na mapie świataJednym z najważniejszych wydarzeń czwartkowych sesji bez wątpienia była zaplanowana na godzinę 14:30 publikacja drugiego szacunku wyniku dynamiki Produktu Krajowego Brutto (PKB) w Stanach Zjednoczonych. Wskaźnik ten obrazuje wartość rynkową wszystkich wytworzonych dóbr i usług w gospodarce przez określony czas. W tym konkretnym przypadku mówmy o raporcie za czwarty kwartał 2019 roku.


Publikacja zmiany w poziomie PKB zwykle wiąże się z sporymi emocjami. Jest on bowiem jednym z najlepszych wskaźników opisujących bieżącą kondycję gospodarki. Wysoki wzrost gospodarczy (wzrost wskaźnika PKB) jest wynikiem wysokiej konsumpcji podmiotów gospodarczych (również gospodarstw domowych) co z kolei przekłada się na wysokie zyski krajowych przedsiębiorstw. Te z kolei mogą przeznaczyć część zysków na dalszą konsumpcję, lub zainwestować pozyskane środki. Inwestycje napędzają rynki finansowe – obserwujemy wówczas wzrost cen akcji oraz spadek rentowności obligacji.

Zgodnie z oczekiwaniami

Z raportu Bureau of Economic Analysis (Biuro Analiz Ekonomicznych USA) wynika, że zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami realny produkt krajowy brutto (PKB) wzrósł w czwartym kwartale 2019 r. w tempie 2,1 proc. rocznie.

– Wzrost realnego PKB w czwartym kwartale odzwierciedlał dodatni wkład wydatków na spożycie indywidualne (PCE), wydatków rządu federalnego, eksportu, inwestycji w środki trwałe przeznaczone na cele mieszkaniowe oraz wydatków administracji państwowej i lokalnej, które zostały częściowo skompensowane ujemnymi wkładami z inwestycji w nieruchomości prywatne i inwestycje w środki trwałe przeznaczone na cele niemieszkalne. Zmniejszył się import, który stanowi odejmowanie w obliczaniu PKB – wskazano w raporcie.

Liczba zdeklarowanych wstępnie bezrobotnych rośnie szybciej niż zakładano

Równocześnie poznaliśmy także cotygodniowy raport amerykańskiego Departamentu Pracy dotyczącego liczby złożonych wniosków o przyznanie zasiłku dla bezrobotnych.

Jak wynika z najnowszego raportu Department of Labor, pomimo prognoz zakładających wzrost do 212 tys. z 211 tys. poprzednio, w tygodniu kończącym się 22 lutego 2020 roku liczba wstępnie zadeklarowanych bezrobotnych uplasowała się na poziomie 219 tysięcy, co oznacza wzrost o 8 tys. w porównaniu z poprzednim tygodniem.

Wzrost liczby zdeklarowanych wstępnie bezrobotnych przyczynił się także do wzrostu 4-tygodniowej średniej, która wyniosła 209,750 wobec 209,25 tys. poprzednio.

Jakby tego było mało, o tej samej porze amerykański Census Bureau przedstawił także raport, z którego wynika, że wartość zamówień środków trwałych spadła o 0,4 mld dolarów lub 0,2 procent do 245,2 mld dolarów, co okazało się wynikiem znacząco lepszym od pesymistycznym prognoz wskazujących na spadek aż o 1,5%.

Kurs dolara na jednym z najwyższych poziomów od czerwca 2019 r.

Spoglądając na notowania pary walutowej USDCAD zauważymy, że wskutek trwających od wczoraj wzrostów rynek pokonał dziś techniczną strefę oporu w okolicy 1.3333 i znalazł się na jednym z najwyższych poziomów od czerwca 2019 r.

Kurs pary walutowej USDCAD
USDCAD Daily

logo Naga MarketsNaga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułYouTube może dowolnie cenzurować treści, Google przekonało władze
Następny artykułSteven Seagal bezprawnie reklamował ICO! Musi zapłacić 314 tys. USD
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here