Naga MarketsKurs dolara znowu w dół. Sytuacja na euro (EUR/USD) i funcie (GBP/USD) w środęWprawdzie w kraju w nudnym poświątecznym okresie uwagę przyciąga wypowiedź prezesa Narodowego Banku Polskiego dla Obserwatora Finansowego, która otwiera przestrzeń do dyskusji nad cięciem stóp procentowych w I kwartale, to jednak na rynkach globalnych coraz bardziej liczyć się będą wyniki wyborów uzupełniających do Senatu w Georgii, jakie odbędą się 5 stycznia.

Wydarzenia w USA dominują rynki

Jeszcze do wczoraj średnia z sondaży na bazie Realclearpolitics.com wskazywała na niewielką, chociaż systematycznie topniejącą przewagę dwóch republikańskich kandydatów, ale dzisiaj jest już odwrotnie. Demokraci Ossoff i Warnock mają średnio po 1 p.p. przewagi i ta może dalej rosnąć biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia w Senacie, gdzie lider większości republikańskiej podjął działania mające odsunąć w czasie wątek większego dofinansowania Amerykanów rządowymi czekami.

Te artykuły również Cię zainteresują
W tej sytuacji Donald Trump strzelił gola do własnej bramki, bo raczej miał świadomość, jak zachowa się jego własny obóz polityczny, będący przeciwny nadmiernemu helicopter money. Dla rynków finansowych perspektywa odbicia Senatu dla Demokratów to zapowiedź kontynuacji przeceny dolara, chociaż ta staje się już nazbyt oczywista… i być może tu należy upatrywać jakichś zmian po 6 stycznia.

Kurs funta (GBP/USD) – zwyżka pod pretekstem

Dzisiaj brytyjski parlament ma ratyfikować umowę handlową zawartą z Unią Europejską, która reguluje przyszłe relacje po Brexicie. Debata zapowiada się na dość burzliwą, ale jej wynik wydaje się być przesądzony – posłowie (ze skrajnych frakcji) nie mają zbytnio alternatywy. Umowa jaka jest na stole nie jest może idealnym rozwiązaniem, ale jest to wynik trudnego kompromisu obu stron. Przy płytkim rynku w końcu roku, widać próbę rozegrania wzrostów funta pod pozytywne, chociaż przewidywalne wieści z parlamentu.

Technicznie GBPUSD nadal wspiera słabość dolara, dla której pretekstem mogą być wyniki ostatnich sondaży z Georgii, które zaczynają faworyzować dwóch demokratycznych kandydatów, co zwiększa szanse na przejęcie Senatu przez Demokratów po wyborach uzupełniających zaplanowanych na 5 grudnia. Najbliższy opór na wykresie GBPUSD to ostatnie szczyty przy 1,3618-23.

Wykres dzienny GBPUSD

W szerszej perspektywie wszystkie negatywne argumenty dla funta wymienione wczoraj pozostają aktualne, czyli trudności dla gospodarki po wyjściu z UE, oraz przedłużający się pełny lockdown i ryzyko rozciągnięcia go na cały obszar Wielkiej Brytanii. Wprawdzie minister zdrowia Hancock dał do zrozumienia, że sytuacja może poprawić się na wiosnę, ale to nie zmienia faktu, że czeka nas kilka trudnych tygodni, a informacje o dopuszczeniu do obrotu kolejnych szczepionek (tym razem AstraZeneca) raczej nie przyspieszą znacząco procesu szczepień.

Kurs euro (EUR/USD) – kolejne naruszenie szczytu

Do wybicia szczytu z 17 grudnia doszło jeszcze wczoraj po południu, ale wtedy było ono minimalne i bardzo krótkie. Dzisiejsza powtórka już wyraźniej zaznacza się na wykresie EURUSD. Maksimum wypadło przy 1,2294 i jest to poziom, który trudno jest zestawić z jakimiś historycznymi oporami. Te można wskazać dopiero od 1,24. W efekcie to może dawać szanse na kontynuację wzrostów w kolejnych dniach, także na początku przyszłego tygodnia, chociaż oscylator RSI9 daje już ostrzegawczą dywergencję z kursem bazowym.

Wykres dzienny EURUSD

Na razie jednak podobnie jak wczoraj po południu wybicie nowego szczytu nie okazało się trwałe i notowania powróciły poniżej 1,2272.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here