Naga MarketsKurs dolara znowu najsłabszy. Funt (GBP/USD) i euro (EUR/USD) mocniej w górę przed FOMCWtorkowa sesja na Wall Street przyniosła 1% odbicie, a dobre nastroje utrzymują się podczas dzisiejszego poranka. Wysoki poziom zachorowań na covid, szczególnie w USA, nie przełożył się tym samym na większą wyprzedaż jaka była widoczna na początku tygodnia.

Nastroje poprawiły doniesienia dotyczące prowadzonych rozmów nad pakietem fiskalnym i informacje o możliwości zawarcia kompromisu w negocjacjach pomiędzy Wielką Brytanią i Unią. Lider senackiej większości McConnell zakomunikował, że wstrzyma się z ogłoszeniem przerwy świątecznej do czasu osiągnięcia porozumienia.

Te artykuły również Cię zainteresują
DAX na rekordowych poziomach dzięki danym dot. PMI

Doniesienia z Wielkiej Brytanii wskazują natomiast, że Londyn może być skłonny do pewnych ustępstw w celu zawarcia umowy handlowej z Brukselą. Dziś jednak w centrum uwagi rynków znajdować się będą wstępne dane PMI, odzwierciedlające stan koniunktury gospodarczej na koniec 2020 roku i to w jak dużym stopniu pandemia i wprowadzane restrykcje przekładają się na hamowanie aktywności.

Tu opublikowane jako pierwsze dane z Francji bardzo pozytywnie zaskoczyły. Wskaźnik PMI dla sektora usługowego wzrósł do 49.2 pkt. z 38.8 pkt. odnotowanych w listopadzie, podczas gdy indeks dla przemysłu odbił do 51.1 pkt. wobec 49.6 pkt. przed miesiącem. Szczególnie w usługach odczyt okazał się powyżej oczekiwań rynkowych, ale wzrost wskaźnika dla przemysłu powyżej granicznej wartości 50.0 pkt. odzwierciedla, że mimo wprowadzanych restrykcji ta gałąź gospodarki wygląda lepiej niż przed miesiącem.

Podobnie pozytywny wydźwięk miały dane z Niemiec, co potwierdza, że realna gospodarka nie ma się tak źle, jak to miło miejsce na wiosnę, co powinno wspierać byczo nastawionych inwestorów. W efekcie niemiecki Dax wyszedł na nowe szczyty powyżej 13500 pkt. niewidziane od lutego, kiedy wirus zaczął rozprzestrzeniać się w Europie.

Kurs euro podchodzi pod maksima, funt pod 1,35 USD. Dolar traci

Na rynku walutowym dobre nastroje przekładają się na osłabienie dolara i podejście kursu EURUSD pod ostatnie maksima na 1.2180. Utrzymanie pozytywnego sentymentu będzie sprzyjać wyjściu notowań głównej pary walutowej na nowe szczyty. W gronie G10 pozytywnie wyróżnia się także funt szterling wspierany dobrymi informacjami o możliwości pojawienia się ustępstw ze strony Londynu w negocjacjach z Unią, co wydźwignęło kurs GBPUSD w kierunku strefy oporu na 1.35.

Wieczorem natomiast decyzja Fed, nowe projekcje makroekonomiczne oraz konferencja prasowa Jeroma Powella. O ile poziom stóp pozostanie bez zmian, to ważne będą nowe projekcje i to, czy perspektywa szczepień poprawiła prognozy wzrostu na 2021 rok. Może też nastąpić zmiana forward guidance w zakresie zakupów aktywów i możliwość uzależnienia go od stanu gospodarki.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here