Kurs dolara znowu liderem! Ile kosztuje euro, funt i frank do złotego 31 marca 2020 r.?Koniec kwartału i miesiąca wspiera kurs dolara amerykańskiego, który jest najmocniejszą walutą wtorkowej sesji – zarówno do złotego, jak i walut zagranicznych. Polski złoty traci natomiast do wszystkich głównych konkurentów: o ile w przypadku franka i euro deprecjacja jest ograniczona, to funt mocniej zyskuje czwartą sesję z rzędu i powraca w okolice wielomiesięcznych maksimów nad poziomem 5,12 zł. Zobacz ile zapłacisz za wymianę walut 31 marca 2020 r.


Kurs dolara jest znowu najmocniejszym, złotówka traci

W momencie deprecjacji polskiego złotego na międzynarodowych rynkach widać, że wyraźnie zyskuje kurs dolara. Indeks USD rośnie drugi dzień z rzędu zwiększając swoją wartość w tym czasie o 1,4% i korzystając z końca miesiąca i kwartału, gdy fundusze hedgingowe oraz instytucje finansowe zwiększają swoje pozycje w dolarach w związku z zamknięciem okresu rozliczeniowego.

Do USD najsilniej tracą waluty Antypodów (AUD i NZD), oraz bezpieczne przystanie, do których zalicza się frank i japoński jen.

Koniec marca jest zdominowany przez pewne przetasowania związane z końcem miesiąca i kwartału, stąd też z krótkoterminowych ruchów może nie wynikać wiele. Tymczasem kwiecień może być miesiącem szacowania kosztów kryzysu wywołanego przez COVID-19 – twierdzi Marek Rogalski z DM BOŚ.

Indeks złotego osuwa się trzecią sesję z rzędu i traci we wtorek 0,1% do ważonego koszyka walut. Co prawda nadal brakuje mu do dotychczasowych minimów testowanych ponad tydzień temu, jednak obecne poziomy pokrywają się z tymi z 2015 i 2016 roku.

Kurs dolara silniej odbija drugi dzień z rzędu i rośnie do 4,15 zł

Notowania dolara amerykańskiego we wtorek umacniają się o kolejne 0,9% i testują poziom 4,15 zł. USD spadał w zeszłym tygodniu, jednak pod koniec kwartału i miesiąca ponownie widać rosnący popyt na walutę USA. W tym momencie notowania USD/PLN dryfują pomiędzy ważnym oporem na wysokości 4,30 zł oraz wsparciem na wysokości maksimów z września ubiegłego roku na poziomie 4,02 zł.

Kurs dolara odbija od dwóch dni. Źródło: Tradingview.com
Kurs dolara odbija od dwóch dni. Źródło: Tradingview.com

Warto pamiętać, że koniec kwartału na rynkach rządzi się swoimi prawami. W tym przypadku mówi się o dużym balansowaniu portfeli, w których udział akcji mocno spadł na skutek ich przeceny. Powrót do docelowej struktury wymagałby zatem dokupienia sporej ilości akcji i być może po części to obserwujemy. Na rynku walutowym, to też ważny dzień, szczególnie w Japonii, gdzie kończy się rok fiskalny. Japońskim firmom brakowało ostatnio dolarów, a konieczność domknięcia pozycji może spowodować dziś spore ruchy, które udzielą się także innym walutom – wyjaśnia Przemysław Kwiecień z XTB.

Kurs funta rośnie czwarty dzień z rzędu. Para walutowa GBP/PLN wybija poziom 5,12 zł

Jeszcze dwa tygodnie temu kurs funta testował najniższe poziomy od wielu miesięcy poniżej 4,78 zł. Pod koniec marca para walutowa GBP/PLN ma na swoim koncie natomiast cztery dni wzrostów z rzędu i we wtorek rośnie o kolejne 0,5% przebijając poziom 5,12 zł. W efekcie maksima z grudnia oraz lutego znowu znalazły się w niedużej odległości, a szterling dogonił pozostałe waluty w silnym umocnieniu w stosunku do złotówki.

Funt szterling nie potrafi się zatrzymać i kosztuje już 5,12 zł. Źródło: Tradingview.com
Funt szterling nie potrafi się zatrzymać i kosztuje już 5,12 zł. Źródło: Tradingview.com

Kurs franka ze skromniejszym wzrostem, kolejny nieudany test 4,30 zł

Notowania szwajcarskiej waluty we wtorek zyskują 0,3%, oddając cześć wzrostów po nieudanym teście okrągłego pułapu 4,30 zł (drugi dzień z rzędu). Jeżeli rynek będzie silnie odrzucał psychologiczny opór to wzrosnąć może szansa na głębszą korektę spadkową pary walutowej CHF/PLN i powrót do niższych przedziałów cenowych. Fundamentalnie złotówka jednak nadal pozostaje słaba, w związku z czym silniejsza deprecjacja może być ograniczona.

Kurs franka ze skromnym zyskiem podczas ostatniej sesji marca. Źródło: Tradingview.com
Kurs franka ze skromnym zyskiem podczas ostatniej sesji marca. Źródło: Tradingview.com

Kurs euro ugrzązł w konsolidacji, rośnie we wtorek o 0,3%

Podobnie jak frank, kurs euro umacnia się we wtorek o 0,3%, pozostaje jednak w wąskiej konsolidacji tuż pod wieloletnimi maksimami. 31 marca za jedno euro płaci się 4,55 zł, a jeżeli waluta ma tanieć to niezbędne będzie wybicie psychologicznego wsparcia na wysokości 4,50 zł.

Kurs euro utrzymuje się w wąskiej konsolidacji, a wsparcie zapewnia ważny historycznie poziom 4,50 zł. Źródło: Tradingview.com
Kurs euro utrzymuje się w wąskiej konsolidacji, a wsparcie zapewnia ważny historycznie poziom 4,50 zł. Źródło: Tradingview.com

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here