Naga MarketsKurs dolara ze spadkową prognozą na 2021 rok według BofAKurs dolara ma nadal spadać w 2021 r. jak twierdzą analitycy Bank of America (BofA). Ich zdaniem zasadnicza część zniżki ma nastąpić już wkrótce w pierwszej połowie roku, zanim amerykańska gospodarka obierze ścieżkę gospodarczej odbudowy. Wsparcie na tej drodze zapewnić mają programy fiskalne oraz prowadzona przez Fed polityka monetarna.

  • Analitycy BofA spodziewają się aprecjacji kursu EUR/USD do 1,25 dol. na przełomie I kw. i II kw. 2021 r.
  • Ich zdaniem, para USD/JPY może przetestować poziom 100 jenów.
  • 10-letnia stopa procentowa może wzrosnąć do 1,5% w późniejszej części roku, a to może wspierać aprecjację dolara

Kurs dolara będzie spadał zdaniem BofA

Dolar ma słabnąć na przestrzeni kolejnych kilku tygodni zdaniem Bank of America. Spadki te napędzać ma dalsza sprzedaż waluty przez fundusze hedgingowe. Oprócz tego czynnikiem wpływającym na dalszą deprecjację dolara jest przejęcie władzy przez Demokratów, z uwagi na rosnące oczekiwania inflacyjne. Te generują z kolei zapowiedzi ekspansywnej polityki fiskalnej ze strony Joe Bidena i jego administracji.

Te artykuły również Cię zainteresują
Świeżo upieczony prezydent przed tygodniem zapowiedział program stymulacji fiskalnej, który opiewać ma na kwotę aż 1,9 bln dol. Biorąc pod uwagę obecną dominację partii Demokratycznej w Kongresie, nie należy spodziewać się znacznych opóźnień we wprowadzaniu tego programu który ma także wsparcie ze strony Departamentu Skarbu.

Wśród kolejnych czynników, analitycy banku wymieniają także wciąż dużą skłonność globalnych inwestorów do ryzyka. Podobnego zdania są również analitycy Goldman Sachs, którzy spodziewają się, że amerykański indeks S&P 500 zrzeszający 505 największych amerykańskich spółek, zyska w tym roku kolejne 14%.

Oprócz tego, perspektywy globalnej odbudowy gospodarczej nie wspierają notowań dolara. Wiele instytucji finansowych z całego świata, zarówno prywatnych i publicznych, z uwagi na zagrożenie zapaścią zamieniało część posiadanych aktywów na dolara, który postrzegany jest jako międzynarodowa waluta rezerwowa.

fpmarkets

Teraz, instytucje te pozbywają się amerykańskiej waluty dokładając się do siły strony podażowej.

– Sądzimy, że kontynuacja słabości dolara w może mieć miejsce w I połowie roku czego rezultatem może być osiągnięcie nowych minimów na większości par – stwierdzili analitycy Bank of America.

Ich zdaniem, kurs euro może wzrosnąć do 1,25 dol. już w I kw. lub na początku II kw. 2021 r.

Kurs dolara ze spadkową prognozą na 2021 rok według BofA
Notowania kursu EUR/USD. Źródło: tradingview.com

– Choć naszym podstawowym krótkoterminowym scenariuszem jest niedźwiedzie nastawienie względem dolara zakładając, że obecne nastawienie risk-on będzie trwało. Jednak nadal ostrzegamy przed nadmiernym pesymizmem i zwracamy uwagę na czynniki mogące umocnić dolara w średnim terminie. – dodali.

– Podsumowując, dolar amerykański może deprecjonować w tym roku, ale nie w dużym stopniu w naszej opinii. Sądzimy, że ziarna pod stabilizację dolara – i potencjalną zwyżkę – są właśnie zasiewane. – zakończyli analitycy Bank of America.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here