Naga Markets

Dolar stabilizuje się podczas wtorkowego poranka, chociaż nie udało mu się oddalić od pięciotygodniowych minimów. Inwestorzy nadal uważają, że stres w sektorze bankowym powstrzyma Rezerwę Federalną (Fed) przed dalszą lub całkowitą podwyżką stóp w dalszej części tygodnia, co nie sprzyja kursowi amerykańskiej waluty.

Kurs dolara zatrzymuje spadki po 3. dniach, aussie w dół po minutkach RBA
Kurs dolara zatrzymuje spadki po 3. dniach, aussie w dół po minutkach RBA

Kurs dolara szuka miejsca do odbicia po trzech dniach spadków z rzędu

Greenback wzrósł o około 0,1% do 1,0712 dol. za euro i zyskał wyraźniej w stosunku do dolara australijskiego i nowozelandzkiego. Względem japońskiego jena kurs utrzymał się na poziomie 131,24, tuż powyżej pięciotygodniowego minimum wyznaczonego na 130,55.







– Zmienność w stopach i szerszych rynkach aktywów była ostatnio niezwykła. To zaciemniło obraz przed marcowym i kolejnymi posiedzeniami Fed. Jedną z konsekwencji było znaczne przeszacowanie w odniesieniu do przyszłych oczekiwań dotyczących stóp procentowych- powiedział John Velis, analityk FX i makro w BNY Mellon dla rynku amerykańskiego. Jeszcze kilka tygodni temu rynek przewidywał szczyt cyklu podwyżek stóp na poziomie 5,5%, obecnie jest to 4,8%.

Kurs dolara podążał za tymi oczekiwaniami w dół, choć ogólna nerwowość na rynkach finansowych ograniczyła sprzedaż. Zgodnie z danymi narzędzia CME FedWatch, rynki wyceniają 25% szans na to, że Fed pozostanie przy swoim stanowisku, gdy ogłosi decyzję w sprawie polityki pieniężnej w środę, przy 75% szans na podwyżkę stóp o 25 punktów bazowych.

Indeks dolara DXY odbija o 0,15% do poziomu 103,46, ma za sobą jednak trzy dni spadków z rzędu i cały czas trzyma się ponad miesięcznych dołków. Porusza się również poniżej strefy wsparcia wyznaczanej przez minima z ubiegłego tygodnia:

Kurs dolara zatrzymuje spadki po 3. dniach, aussie w dół po minutkach RBA
Indeks dolara na wykresie dziennym. Źródło: Tradingview.com

Dolar australijski w dół po protokołach RBA

We wtorek w nocy czasu polskiego publikowano protokół z posiedzenia Banku Rezerw Australii (RBA), w którym stwierdzono, że instytucja zgodziła się rozważyć możliwość wstrzymania się z podwyżką stóp na posiedzeniu w kwietniu, jeszcze przed ostatnią falą wahań. Zaważyło to na kursie Aussie, który spadł o 0,5% do 0,6686 dol.

Notowania UAD/USD testowały lokalne maksima w trakcie poniedziałkowej sesji, jednak w tym momencie osuwają się w reakcji na informacje, które zawarto w „minutkach” po ostatnim marcowym posiedzeniu. Para walutowa wydaje się być jednak na razie bezpieczna, korzystając ze wsparcia Fibo oraz minimów z grudnia ubiegłego roku.

Kurs dolara zatrzymuje spadki po 3. dniach, aussie w dół po minutkach RBA
Notowania AUD/USD na wykresie dziennym. Źródło: Tradingview.com

Bank Rezerw wskazał, że w przyszłym miesiącu może nastąpić przerwa w podwyżkach stóp procentowych, jednak ostrzegł, że nadal będzie robił “wszystko, co konieczne”, aby przywrócić inflację do normy.

Rada RBA uznała, że choć inflacja prawdopodobnie osiągnęła szczyt, to stopa pieniężna będzie musiała być “nieco bardziej podniesiona”, aby przywrócić inflację do poziomu 2-3%, co według prognoz nie nastąpi do połowy 2025 roku.


Handluj kryptowalutami, akcjami oraz na Forex w formie CFD razem z Vantage Marketes. Uzyskaj dostęp do światowych rynków na platformie ProTrader z wykresami TradingView

ZACZNIJ INWESTOWANIE

Rynek szuka powodów do ulgi po przejęciu Credit Suisse

Wiadomość o planowanym przejęciu przez UBS konkurencyjnego Credit Suisse w niedzielę – fuzja ta została przygotowana przez szwajcarskie władze – dała powód do pewnej ulgi, że największe ryzyka zostały opanowane.

Mimo to, nastroje rynkowe pozostają raczej wrażliwe, ponieważ inwestorzy zmagają się ze stresem w bankach, który rozprzestrzenił się od słabości regionalnych instytucji amerykańskich do upokorzenia globalnego kredytodawcy w ciągu kilku dni.

– Rynki pozostają nerwowe, ale szybkość reakcji decydentów na ewoluujące ryzyko sektora bankowego jest budująca – powiedział Alvin Tan, szef strategii FX w RBC Capital Markets.

Również w niedzielę Rezerwa Federalna, we współpracy z innymi bankami centralnymi, ogłosiła, że będzie oferować codzienne swapy walutowe, aby zapewnić, że nie zabraknie dolarów amerykańskich.

– Na liniach swapowych Fedu pojawił się dość skromny popyt na dolary amerykańskie, więc jest to pozytywny znak sam w sobie. Ale nadal istnieją pewne oznaki stresu na rynkach finansowania więc waluty będą poruszać się ostrożnie – powiedziała Carol Kong, analityk walutowy w Commonwealth Bank of Australia.

Kalendarz makroekonomiczny na wtorek, 21 marca 2023 roku

W trakcie wtorkowej sesji inwestorzy czekają na dane dotyczące polskiej sprzedaży detalicznej i publikację indeksu ZEW dotyczącego nastrojów ekonomicznych w niemieckiej gospodarce. Druga część dnia to natomiast publikacja danych o kanadyjskiej inflacji oraz z amerykańskiego rynku nieruchomości.

Kurs dolara zatrzymuje spadki po 3. dniach, aussie w dół po minutkach RBA
Źródło: Tradingview.com

– Dzisiaj w Polsce zostanie opublikowany wskaźnik Dobrobytu wg. BIEC (9:00), wyniki sprzedaży, oraz produkcja budowlano-montażowa (oba o 10:00). Poza tym w Niemczech podany będzie indeks instytut ZEW (11:00), a w Kanadzie o 13:30 będzie publikacja inflacji konsumenckiej. W USA dzisiaj zostanie jedynie podana informacja o sprzedaży domów na rynku wtórnym – komentowali o poranku analitycy TMS.

Partnerem artykułu jest broker Vantage Markets. Sprawdź jego ofertę i handluj akcjami, kryptowalutami oraz innymi instrumentami w formie CFD!  



Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>












Poprzedni artykułStrategia w oparciu o strefy popytu i podaży – czyli trading po pracy
Następny artykułPoranek z rynkami – waluty, bitcoin, surowce, DAX oraz metale 21.03.2023 [WIDEO]
Student ekonomii, spec. biznes międzynarodowy oraz analityki gospodarczej na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Aktywny prelegent podczas wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych powiązanych z tematyką ekonomii i rynków finansowych. Od 2 lat należy do zarządu Koła Naukowego Ekonomistów UMCS i pełni w nim funkcję specjalisty ds. marketingu i promocji. Od 2019 r. ambasador Camp Leaders and Resort Leaders Poland. Uczestnik programu Work and Travel do Stanów Zjednoczonych. Średnio- i długookresowy inwestor, angażujący się głównie na amerykańskim oraz polskim rynku akcji. Jego zainteresowania to kinematografia, psychologia oraz sport - w szczególności piłka nożna i Formuła 1.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here