Naga Markets

We wtorek kurs dolara słabnie po rajdzie z ostatnich trzech dni, ale nadal utrzymuje się w pobliżu jednomiesięcznego szczytu. Traderzy zmienili swoje prognozy dotyczące tego, jak wysoko amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) będzie musiała podnieść stopy procentowe, aby okiełznać inflację.

Kurs dolara zatrzymuje rajd, AUD/USD najsilniejszą parą wtorku
Kurs dolara zatrzymuje rajd, AUD/USD najsilniejszą parą wtorku

RBA podnosi stopy, a AUD/USD mocno w górę

Dolar australijski tymczasem skoczył w ślad za podwyżką stóp przez Reserve Bank of Australia (RBA), wzrastając aż o 1% do dziennego maksimum na poziomie 0,6952 dol. W tym momencie wzrosty są jednak nieco ograniczone i wynoszą 0,67%: AUD/USD kosztuje natomiast 0,6926 dol.RBA podniósł swoją stopę pieniężną o oczekiwane 25 punktów bazowych we wtorek i powtórzył, że dalsze podwyżki będą potrzebne – jest to bardziej jastrzębi ruch polityki niż wielu oczekiwało.

Kurs dolara zatrzymuje rajd, AUD/USD najsilniejszą parą wtorku
Notowania AUD/USD po decyzji RBA w sprawie stóp procentowych. Źródło: Tradingview.com

– Stwierdzając, że jego zdaniem inflacja pozostanie wysoka przez dłuższy czas, RBA podważa wszelkie myśli o złagodzeniu polityki w tym roku lub na początku przyszłego. To podniesie rentowność długoterminowych obligacji i krótkoterminowe oczekiwania dotyczące stóp. Da to również impuls AUD (dolarowi australijskiemu) – powiedział Rob Carnell, szef działu badań ING dla regionu APAC.

Więcej o decyzji RBA przeczytasz w tym miejscu.

Kurs dolara zatrzymuje się po trzech dniach wzrostów

Gdzie indziej rynki otrząsały się z szoku po piątkowym raporcie o zatrudnieniu w Stanach Zjednoczonych, który pokazał, że nonfarm payrolls (NFP), czyli zmiana etatów w sektorze pozarolniczym, skoczył o 517 000 miejsc pracy w styczniu, wskazując na bardzo odporny rynek pracy.

Raport zmylił traderów liczących na rychłą przerwę w cyklu podwyżek stóp przez Fed i dał amerykańskiej walucie sporo miejsca do umocnienia, choć wtorkowa sesja zdaje się przerywać trzy dni dynamicznego umocnienia USD.

Kurs dolara zatrzymuje rajd, AUD/USD najsilniejszą parą wtorku
Indeks dolara (DXY) znalazł się na najwyższych poziomach od miesiąca, zatrzymał się jednak tuż pod 50 EMA. Źródło: Tradingview.com

– Od ostatniego piątku, kiedy USA podały silniejsze od oczekiwań dane o liczbie miejsc pracy, odwróciło to oczekiwania, że Fed dokona pivotu w swojej polityce monetarnej. Nie sądzę, że liczba miejsc pracy jest kluczowa, ale na pewno ma duży wpływ na politykę pieniężną  – powiedziała Tina Teng, analityk rynku w CMC Markets.

AVA Trade

Rentowność amerykańskich papierów skarbowych wzrosła w związku z wyższymi oczekiwaniami dotyczącymi stóp, a dwuletnia wartość wynosiła ostatnio 4,4267%, po dotknięciu jednomiesięcznego maksimum 4,4930% w poniedziałek.

Wycena kontraktów terminowych pokazuje, że stopa funduszy Fed osiągnie szczyt nieco powyżej 5,1% do czerwca, w porównaniu z oczekiwaniami poniżej 5% przed piątkowym raportem o zatrudnieniu.


Handluj kryptowalutami, akcjami oraz na Forex w formie CFD razem z Vantage Marketes. Uzyskaj dostęp do światowych rynków na platformie ProTrader z wykresami TradingView

ZACZNIJ INWESTOWANIE

Wtorkowe kursy walut. Jen w górę, reszta spokojnie

Oprócz dolara australijskiego, we wtorek dobrze radzi sobie również japoński jen, który rośnie o 0,4% do poziomu 132,13 za dolara. Nadal jednak pozostaje w pobliżu poniedziałkowego miesięcznego minimum 132,90.

Dane z wtorku pokazały, że realne płace w Japonii wzrosły w grudniu po raz pierwszy od dziewięciu miesięcy, choć pozostaje niepewność, czy podwyżki płac będą nadal podtrzymywać ożywienie gospodarcze w kraju.

W poniedziałek media podały, że japoński rząd rozważa kandydaturę zastępcy prezesa Banku Japonii (BOJ) Masayoshi Amamiya na następcę urzędującego Haruhiko Kurody na stanowisku prezesa banku centralnego. Amamiya jest uważany przez rynki za bardziej gołębiego niż inni pretendenci.

Funt szterling był ostatnio o 0,2% wyższy handlując na poziomie 1,2046 dol., po tym jak spadł do jednomiesięcznego minimum 1,2006 dol. w trakcie poprzedniej sesji. Podobnie kiwi wzrosło o 0,19% do 0,6323 dol., ale nie było daleko od poniedziałkowego miesięcznego minimum.

Kalendarz makroekonomiczny, 7 lutego 2023 roku

W nocy rynek poznał już decyzję RBA w sprawie stóp procentowych, a o godzinie 08:00 produkcję przemysłową z Niemiec, która spadała w grudniu o 3,1% wobec odczytu 0,4% miesiąc wcześniej. W kolejnej części dnia najważniejszym wydarzeniem będzie wieczorne wystąpienie Jerome Powella z Fed.

Kurs dolara zatrzymuje rajd, AUD/USD najsilniejszą parą wtorku
Źródło: Investing.com

– Dzisiaj odbędzie się sporo przemówień. O nieokreślonej godzinie przemawiać będzie prezydent USA Joe Biden, o 18:00 odbędzie się wystąpienie publiczne przewodniczącego Fed Jeroma Powella. Wypowie się także Tiff Macklem (BoC) i Michael Barry (Fed) – komentuje TMS.

Partnerem artykułu jest broker Vantage Markets. Sprawdź jego ofertę i handluj akcjami, kryptowalutami oraz innymi instrumentami w formie CFD!  Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Poprzedni artykułKurs dolara australijskiego rośnie. RBA podnosi stopy o kolejne 25pb
Następny artykułPoranek z rynkami – waluty, bitcoin, surowce, DAX oraz metale 07.02.2023 [WIDEO]
Student ekonomii, spec. biznes międzynarodowy oraz analityki gospodarczej na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Aktywny prelegent podczas wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych powiązanych z tematyką ekonomii i rynków finansowych. Od 2 lat należy do zarządu Koła Naukowego Ekonomistów UMCS i pełni w nim funkcję specjalisty ds. marketingu i promocji. Od 2019 r. ambasador Camp Leaders and Resort Leaders Poland. Uczestnik programu Work and Travel do Stanów Zjednoczonych. Średnio- i długookresowy inwestor, angażujący się głównie na amerykańskim oraz polskim rynku akcji. Jego zainteresowania to kinematografia, psychologia oraz sport - w szczególności piłka nożna i Formuła 1.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here