Naga MarketsKurs dolara zatrzymał się na 4-miesięcznych szczytach. Sytuacja techniczna euro (EUR/USD), NZD/USD i USD/SEKDolar amerykański (indeks DXY) druga sesję z rzędu oddaje część zysków po siedmiu dniach wzrostów z rzędu i teście czteromiesięcznych maksimów. W związku z tym warto przypatrzeć się rozwojowi sytuacji na parach z USD, w tym euro (EUR/USD), NZD/USD oraz USD/SEK.


Kurs euro: EUR/USD odporny na kolejne złe dane makro

Grudniowa dynamika produkcji przemysłowej (dane poznaliśmy o godz. 11:00) potwierdziła wcześniejsze negatywne niespodzianki z Francji i Niemiec – spadek o 2,1 proc. m/m jest najwyższy od 4 lat. Większej negatywnej reakcji w notowaniach euro jednak nie widać i jest to sygnał, który warto zapamiętać w kontekście najbliższych dni.

Wykres dzienny EURUSD
Wykres dzienny EURUSD

Jeżeli spojrzymy na wykres EURUSD to widać, że popyt zaczyna się bardziej aktywizować poniżej poziomu 1,09, co może mieć związek z bliskością zeszłorocznych dołków (1,0878-84). Na oscylatorze RSI9 nie ma jednak negatywnej dywergencji z kursem bazowym, chociaż dynamika jego spadku była mniejsza, a obecne odbicie wyprowadzane jest z rejonu historycznych wsparć przy 20 pkt. Nie wykluczone, zatem, że podaż spróbuje jeszcze raz sprawdzić wczorajszy dołek EURUSD przy 1,0890. W przypadku RSI9 sygnałem do zmiany trendu na instrumencie bazowym na wzrostowy może być wyjście powyżej poziomu 30 pkt.

Kurs dolara: NZD/USD – zanegowanie fałszywego wybicia

Zaskakująco “jastrzębi” przekaz ze strony RBNZ (decydenci wyceniają “pełną” podwyżkę stóp o 25 p.b. do końca III kwartału 2021 r.) doprowadził dzisiaj do mocnej zwyżki NZD. Na dziennym układzie doszło do rzadko spotykanego układu w postaci silnego zanegowania wcześniejszego spadku poniżej ważnej bariery 0,6430-50. Teraz na powrót stanie się ona wsparciem. Tempo zwyżki może być w krótkim terminie trudne do utrzymania – mocny opór to okolice szczytu z początku lutego przy 0,6500, oraz spadkowa linia trendu prowadzona od początku roku przy 0,6515. Z kolei proces potencjalnego odwracania trendu na dziennych wskaźnikach dopiero się rozpoczął i może wymagać czasu i kolejnych potwierdzeń.

Ruch na scandies – USD/SEK

Ten tydzień jest lepszy dla walut skandynawskich – obie korony odrabiają straty, co można przypisać podejściu rynków, które zaczynają ignorować wątek 2019-nCoV nie przypisując mu aż takiego ryzyka, jak wcześniej. Dodatkowo dzisiaj wsparciem dla szwedzkiej SEK okazała się decyzja Riksbanku. Nikt nie oczekiwał zmian w poziomie stóp procentowych, więc kwestia rozbijała się o treść komunikatu. Ten pokazał, że po okresie podwyżek stóp w zeszłym roku, okres wait&see może być długi, a rewizja w dół projekcji dla inflacji jest wynikiem… niskich cen energii.

Na wykresie USDSEK testowaliśmy dzisiaj linię wzrostową trendu. Dodatkowo na dziennych wskaźnikach widać negatywne dywergencje z kursem w ostatnich dniach. To wszystko sprawia, że rosną szanse na złamanie w/w linii, chociaż niekoniecznie dzisiaj.

Wykres dzienny USDSEK
Wykres dzienny USDSEK


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here