Naga Markets

Kurs dolara zamyka najgorszy miesiąc od 12 lat. "Pomógł" Jerome Powell z FedDolar amerykański spada na trzymiesięczne minimum w stosunku do jena w czwartkowy poranek, gdy inwestorzy skupili się na przetrawieniu komentarzy przewodniczącego Rezerwy Federalnej (Fed) Jerome Powella mówiących, że podwyżki stóp procentowych mogą zostać ograniczone “już w grudniu”. Kurs dolara zamknął listopad ze sporą stratą: był to dla niego najgorszy miesiąc od ponad 12 lat!

Jerome Powell osłabia kurs dolara. Japoński jen wykorzystuje sytuację

Powell powiedział w środowy wieczór czasu polskiego, że “spowolnienie w tym momencie jest dobrym sposobem na zrównoważenie ryzyka”, ale dodał, że kontrola inflacji “będzie wymagała utrzymania polityki na restrykcyjnym poziomie przez jakiś czas”.

Kurs dolara w tym momencie spada o 1,51% do jena, a para walutowa USD/JPY porusza się na poziomie 136,11, najniższym od sierpnia. Dolar-jen jest niezwykle wrażliwy na zmiany w długoterminowych rentownościach amerykańskich papierów skarbowych, które spadły po komentarzach Powella do blisko dwumiesięcznego minimum na poziomie 3,6 proc.

Kurs dolara zamyka najgorszy miesiąc od 12 lat. "Pomógł" Jerome Powell z Fed
Para walutowa USD/JPY wybija lokalne wsparcie i otwiera sobie drogę do dalszej deprecjacji. Źródło: Tradingview.com

Jak widać na powyższym wykresie, notowania USD/JPY zbliżają się do okolic 135,00, gdzie znajduje się 200 EMA, a następnym potencjalnym celem deprecjacji może być poziom 131,38 gdzie przebiegają dołki z czerwca oraz sierpnia.

– Oczywiście wystąpienie było mniej jastrzębie niż zakładano. Jen przewodzi, a to ma sens, gdy spojrzymy na duży ruch w długoterminowych stopach amerykańskich obligacji – powiedział Rodrigo Catril, starszy analityk FX w National Australia Bank. Jak jednak dodaje, reakcja rynku jest „nieco zaskakująca”.

– Przewodniczący Fedu powtórzył poglądy z ostatnich dni, czyli że należy oczekiwać mniejszej podwyżki (na następnym posiedzeniu 14 grudnia), ale podkreślił, że jeszcze nie skończyli i powinniśmy liczyć na znacznie wyższe stopy na końcu cyklu – kontynuował.

Rynki wyceniają 91% prawdopodobieństwo, że Fed podniesie stopy o 50 punktów bazowych na następnym posiedzeniu, w porównaniu do 9% szans na kolejną podwyżkę o 75 punktów bazowych. Szczyt widziany jest poniżej 5% w okolicach maja.

Partnerem artykułu jest broker Vantage Markets. Sprawdź jego ofertę i handluj akcjami, kryptowalutami oraz innymi instrumentami w formie CFD!

Bossa

Czwartkowe kursy walut. AUD, NZD i EUR wyraźnie w górę

W listopadzie dolar spadł o 7,15% w stosunku do jena, co było najgorszym wynikiem miesięcznym od 14 lat.

Indeks dolara – który mierzy walutę względem siły sześciu głównych konkurentów, w tym jena i euro – przedłużył środowy jednoprocentowy spadek w czwartek, spadając o kolejne 0,35% do 104,5. W listopadzie oddał 5,2%, co jest najgorszym miesięcznym wynikiem od września 2010 roku.

Kurs dolara zamyka najgorszy miesiąc od 12 lat. "Pomógł" Jerome Powell z Fed
Dolar amerykański zanotował najgorszy miesiąc w swojej historii od ponad 12 lat. Źródło: Tradingview.com

– Eurodolar zdecydowanie przybliżył się do oporu technicznego wypadającego na 1,05. Większe zmiany nastąpiły na indeksach giełdowych. S&P 500 jest najwyżej od września i aktualnie testuje linię trendu spadkowego – komentuje o poranku Łukasz Zembik z TMS Brokers, odnosząc się do wczorajszych wypowiedzi Powella.

Euro wzrosło o 0,39% do 1,04485 dol., kierując się z powrotem w stronę pięciomiesięcznego maksimum na poziomie 1,0497 dol., zanotowanego na początku tego tygodnia. Zyski wspólnej waluty nastąpiły nawet po tym, jak w środę europejski sondaż pokazał, że inflacja w strefie euro spadła w listopadzie bardziej niż oczekiwano, zwiększając oczekiwania, że inflacja osiągnęła już swój szczyt i wspierając argumenty za wolniejszym zacieśnianiem przez Europejski Bank Centralny (EBC).

Funt szterling zyskał 0,36% do 1,2102 dol., zbliżając się do zeszłotygodniowego trzymiesięcznego szczytu na poziomie 1,2153 dol.

Wrażliwe na ryzyko waluty Antypodów również zyskały, a kurs dolara australijskiego umocnił się o 0,55% do 0,6826 dol. i jest najmocniejszy od 13 września. Nowozelandzkie kiwi wzrosło o 0,69% do 0,63405 dol., testując sierpniowe maksima.

Aussie i kiwi były wspierane przez sygnały, że chiński rząd ustąpi w sprawie swojej polityki “zero-covid”.

Handluj kryptowalutami, akcjami oraz na Forex w formie CFD razem z Vantage Marketes. Uzyskaj dostęp do światowych rynków na platformie ProTrader z wykresami TradingView

ZACZNIJ INWESTOWANIE

Polski złoty również w górę. USD/PLN traci

– Wczorajsze wydarzenia okazały się dobre dla polskiego złotego. Para USD/PLN aktualnie spada pod 4,47 i zbliża się do dołka z poniedziałku – dodaje Zembik.

W całym listopadzie dolar oddał względem złotego niemal 6% wartości, czyli około 30 groszy. Rozpoczynał miesiąc przy poziomi 4,77 zł, a skończył go przy 4,48 zł, kontynuując spadki na początku nowego miesiąca.

Kurs dolara zamyka najgorszy miesiąc od 12 lat. "Pomógł" Jerome Powell z Fed
Para walutowa USD/PLN walczy z lokalnym wsparciem i jeżeli zostanie ono wybite, to otworzy sobie drogę do deprecjacji w kierunku 4,25 zł.

W stosunku do pozostałych walut PLN notowany jest następująco: 4,6717 PLN płacimy za euro, 4,7401 PLN za franka szwajcarskiego oraz 5,4119 PLN za funta szterlinga.

– W trakcie dzisiejszej sesji otrzymamy dane dot. przemysłowego PMI dla gospodarki polskiej za listopad. Rynek spodziewa się lekkiego wzrostu do 42,9 pkt. z 42 uprzednio (pozostając więc w nastrojach recesyjnych). Ponownie warto śledzić zachowanie poszczególnych składowych (jak komponentu nowych zamówień) – mówi Konrad Ryczko z DM BOŚ.

Kalendarz makroekonomiczny, 1 grudnia 2022 roku

Czwartkowy kalendarz makroekonomiczny o poranku przepełniony jest danymi o PMI przemysłowym z gospodarek europejskich oraz całej strefy euro za listopad. W godzinach popołudniowych natomiast większa paczka danych ze Stanów Zjednoczonych, w tym informacje o wydatkach konsumpcyjnych oraz również raporty dotyczące PMI w przemyśle.

Kurs dolara zamyka najgorszy miesiąc od 12 lat. "Pomógł" Jerome Powell z Fed
Źródło: Investing.com

– Ten dzień będzie bardzo obfity w informacje napływające z rynku. Szczególną uwagę trzeba będzie zwrócić na: indeks PMI dla przemysłu ze Strefy Euro (10:00), raport nt. wydatków i dochodów amerykanów (14:30), wskaźnik PMI dla przemysł w USA (15:45) oraz raport ISM również dla przemysłu (16:00) – komentuje TMS Brokers.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Poprzedni artykułMirbud z podwyższoną zmiennością po wynikach kwartalnych – zapiski giełdowego spekulanta
Następny artykułBitcoin i Ethereum w górę. Korzystają z umocnienia S&P 500 i spadku kursu dolara
Student ekonomii, spec. biznes międzynarodowy oraz analityki gospodarczej na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Aktywny prelegent podczas wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych powiązanych z tematyką ekonomii i rynków finansowych. Od 2 lat należy do zarządu Koła Naukowego Ekonomistów UMCS i pełni w nim funkcję specjalisty ds. marketingu i promocji. Od 2019 r. ambasador Camp Leaders and Resort Leaders Poland. Uczestnik programu Work and Travel do Stanów Zjednoczonych. Średnio- i długookresowy inwestor, angażujący się głównie na amerykańskim oraz polskim rynku akcji. Jego zainteresowania to kinematografia, psychologia oraz sport - w szczególności piłka nożna i Formuła 1.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here