Naga Markets


Pięść rozbijająca znak dolaraIndeks dolara Bloomberga spadł w środę o 0,5 proc po tym jak politycy Fedu niespodziewanie zasygnalizowali, że utrzymają stopy procentowe na stałym poziomie przez cały rok z powodu niepokojących sygnałów z gospodarki. To największa deprecjacja amerykańskiej waluty od stycznia. Wśród głównych problemów takiego stanu rzeczy wymienia się spadek atrakcyjności dolara poprzez obniżenie zysku z aktywów denominowanych w dolarach.


Słaby dolar (USD) w dłuższym terminie?

Wielu inwestorów i ekonomistów było wczoraj zaskoczonych rozmiarem gołębiego wydźwięku oświadczenia Rezerwy Federalnej. Pomimo utrzymania stóp procentowych na dotychczasowych poziomach, zmianie uległy projekcje makroekonomiczne oraz oczekiwania odnośnie przyszłych stóp procentowych. Członkowie Komitetu Otwartego Rynku nie spodziewają się już bowiem podwyżek stóp procentowych w tym roku, a w 2020 roku oczekiwana jest tylko jedna podwyżka.

Kurs dolara z "porażką", na którą czekał rynek? USD traci do euro, funta i złotego
Indeks dolara Bloomberga

„Kropki” spadają dla dolara. To wzmacnia niedźwiedzi sentyment – powiedział Mark McCormick, strateg wymiany walut w TD Securities.

Jak twierdzi Bipan Rai z kanadyjskiego Imperial Bank of Commerce, nowe stanowisko Fedu częściowo potwierdza niedźwiedzi scenariusz dla dolara, ale aby osłabił się jeszcze bardziej, gospodarki spoza USA będą musiały się podnieść ze spowolnienia gospodarczego.

Kluczowym składnikiem zapewniającym konsekwentną wyprzedaż USD jest wzrost fundamentów w strefie euro. Widzimy tam kilka rodzących się znaków, ale potrzebujemy więcej dowodów – zwłaszcza w Niemczech – powiedział Rai, szef strategii wymiany walut w CIBC.

Z kolei analitycy BNY Mellon twierdzą, że gołębi Fed nie może osłabić na trwałe dolara, ponieważ banki centralne na całym świecie zmierzają w tym samym kierunku.

Można by pokusić się o przekonanie, że ten jeszcze bardziej gołębi wydźwięk Fedu doprowadzi do spadku DXY, ale z drugiej strony taka prognoza byłaby sensowna już w styczniu po ogłoszeniu pauzy przez Fed. Wtedy to się nie wydarzyło to i teraz może się nie wydarzyć – wskazali eksperci z BNY Mellon.

Jak zauważa dr Przemysław Kwiecień wczorajsze posiedzenie Fed może mieć daleko idące skutki dla rynków finansowych. Amerykański bank centralny oficjalnie skapitulował, przyznając, że najprawdopodobniej nie będzie już w stanie podnieść stóp procentowych. To zaś może zakończyć erę mocnego kursu dolara.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here