Naga Markets

Kurs dolara z najgorszą sesją od 30 m-cy. USD/PLN wraca poniżej 5 zł

Rynki akcji wzrosły w środę po tym, jak bank centralny Wielkiej Brytanii uruchomił awaryjny program skupu obligacji, aby ustabilizować wściekłą wyprzedaż na rynku długu. Funtowi udało się odbić o 1,45%, jednak dzisiaj znowu traci na rzecz silnego kursu dolara, który w połowie tygodnia pogłębiał 20-letnie maksima przed korektą o 1,3%.

Funt szterling złapał oddech. Czy jednak na długo?

Bank Anglii powiedział, że będzie kupował aż 5 mld funtów (5,4 mld dolarów) dziennie długoterminowych obligacji rządowych do 14 października. W środę Bank wydał około miliarda funtów, a rentowność 30-letnich obligacji spadła o 105 punktów bazowych (bp), co jest największym spadkiem w historii według rejestrów Refinitiv sięgających 1992 roku.

Ruch ten podbudował funta szterlinga i zaoferował trochę ratunku dla niespokojnych nastrojów na rynkach. W środę para walutowa GBP/USD testowała dołki przy 1,0538, jednak dzień kończyła na poziomie 1,0888, rosnąc ostatecznie o 1,45%. Czwartkowy poranek rozpoczyna się jednak od powrotu do deprecjacji i jednoprocentowego osunięcia do poziomu 1,0781 dol.

Kurs dolara z najgorszą sesją od 30 m-cy. USD/PLN wraca poniżej 5 zł
Wyraźny spadek rentowności brytyjskich obligacji w reakcji na działania UK

– Rynki nadal znajdują się w rozsypce. Spokój i świeży optymizm po ruchu Banku Anglii może potrwać tylko chwilę. Po pierwsze, ta ponowna stymulacja podniesie, a nie stłumi brytyjską inflację, a to jest złe dla obligacji i funta szterlinga – powiedział ekonomista ANZ Finn Robinson.

Cięcia podatkowe ogłoszone w Wielkiej Brytanii w zeszłym tygodniu odbiły się na rynkach finansowych, rozpoczynając od załamania cen brytyjskich aktywów. Interwencja BoE podążyła za krokami w Korei, Indiach i Indonezji, aby ustabilizować swoje rynki finansowe w tym tygodniu, gdy dolar amerykański niemal z każdym dniem rysował nowe, rekordowe poziomy.

W czwartek uwaga inwestorów skupi się na trzech urzędnikach Banku Anglii, wystąpieniach medialnych brytyjskiej premier Liz Truss, danych o niemieckiej inflacji i wystąpieniach urzędników Rezerwy Federalnej.

Kurs dolara nadal pozostaje silny

Amerykańskie Treasuries odbiły się w środę w symbiozie z Giltami, a benchmarkowe 10-letnie rentowności spadły o ponad 20 punktów bazowych. Spadek dolara również został skorygowany w trakcie czwartkowego poranka.

XTB

Indeks dolara amerykańskiego zanotował w środę najgorszą sesję od 2,5 roku, wycofując się z rekordowych poziomów. Jednak dzisiaj koryguje o 0,7% i porusza się w okolicach 113,52 pkt.

Kurs dolara z najgorszą sesją od 30 m-cy. USD/PLN wraca poniżej 5 zł
Notowania DXY na wykresie dziennym

Euro spada o 0,7% do 0,9665 dol. Dolar australijski spadł o 0,8% do 0,6470 dol. Kiwi oddaje 1% i kosztuje 0,5674 dol.

Rosja ma zamiar zaanektować część Ukrainy, co jest krokiem do rozszerzenia nad nimi swojego parasola nuklearnego. UE podejrzewa sabotaż rur gazowych pod Bałtykiem. Ta europejska niepewność to kolejny element układanki, który zapewnia wsparcie amerykańskiej walucie.

– Obawy o wzrost w Chinach, strefie euro i różnych innych gospodarkach od miesięcy wspierają popyt na dolara. Biorąc pod uwagę, że apetyt na ryzyko jest w odwrocie od jakiegoś czasu, załamanie na rynku brytyjskim w tym tygodniu tylko posłużyło do dalszego podważenia zaufania inwestorów – powiedziała strateg Rabobank FX Jane Foley, która ma cel na 0,95 dol. na wykresie EUR/USD i widzi ryzyko, że kurs euro zejdzie jeszcze niżej.

Odwrót dolara pomógł ropie i złotu osiągnąć zyski w środę, które w trakcie poranka zostały obcięte. Kontrakty futures na ropę Brent spadły o 0,8% do 88,62 dol. za baryłkę. Złoto spot spadło o 1% do 1642 dolarów za uncję.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułBrand24 w pierwszej połowie 2022 r. wygenerował 10,3 mln zł przychodów (wzrost o 40 proc. r/r)
Następny artykułMolecure miało 7,06 mln zł straty netto, 7,41 mln zł straty EBIT w I poł. 2022 r.
lukasz nowacki
Aktywny inwestor i spekulant od 2010 roku, głównie na rynkach akcyjnych i walutowych. Zwolennik prostych metod opartych o przewagę statystyczną. Autor licznych analiz, wywiadów i opracowań dla portalu Comparic.pl. Pomysłodawca i organizator odbywającego się od wielu lat konkursu Liga Traderów. Prelegent licznych konferencji dla inwestorów m.in. Ogólnopolskiej Konferencji Biznesu i Nowych Technologii NetVision, łódzkiej konferencji StratoTrade czy inicjatyw studenckich np. „Gry Giełdowej” Koła Naukowego Inwestor z Łodzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here