Naga MarketsWaluty rynków wschodzących nie mogą zaliczyć ostatnich dni do udanych. Wraz z rozprzestrzeniającą się pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 dostrzec możemy bowiem silną aprecjację walut rezerwowych jak dolar amerykański czy euro. Fakt ten sprawił, że wiele tzw. egzotyków znalazło się na najniższych poziomach od lat.


Meksykańskie Peso i brazylijski Real najtańsze w historii

Uwzględniając obecne notowania walut rynków wschodzących w realcji do dolara amerykańskiego zauważymy, że:

  • Lira turecka (TRY) jest obecnie najtańsza od września 2018 r.
  • Meksykańskie Peso (MXN) jest obecnie najtańsze w historii
  • Rosyjski Rubel (RUB) jest obecnie najtańszy od lutego 2016 r.
  • Brazylijskie Real (BRL) jest obecnie najtańszy w historii

Na tym tle dość dobrze prezentuje się natomiast polski złoty, który w dalszym ciągu utrzymuje się poniżej 4 PLN za USD.

Z analizy Bloomberga wynika, że mimo i tak już zauważalnych spadków, waluty rynków wschodzących w dalszym ciągu stoją w obliczu dalszej deprecjacji nawet o kolejne 30%.

Bloomberg zwraca uwagę, że kurs dolara amerykańskiego może wzrosnąć o kolejne 30% w stosunku do rubla rosyjskiego i 23% w stosunku do chilijskiego peso. Dla kontrastu, waluta amerykańska prawdopodobnie zyska tylko 1% w porównaniu z chińskim juanem.

Źródło: Bloomberg

Analiza pokazuje, że waluty z krajów o deficycie na rachunku obrotów bieżących i stosunkowo niepłynnych rynkach finansowych są najbardziej wrażliwe na siłę dolara. Należą do nich kraje Ameryki Łacińskiej, a także RPA, Indonezja i Indie.

Natomiast waluty z krajów o dużych nadwyżkach będą miały lepsze wyniki niż waluty z Tajlandii i Tajwanu. Jedną z wartości odstających jest rubel. Podczas gdy Rosja ma nadwyżkę na rachunku obrotów bieżących, jej waluta poniesie duże straty w związku z faktem, że załamanie się światowej gospodarki zazwyczaj prowadzi do spadku cen ropy.

Spośród 17 par walutowych uwzględnionych w badaniu, największy potencjał do spadku dostrzec można na notowaniach lity tureckiej.

Kurs dolara wzrośnie o ponad 46 groszy

Biorąc pod uwagę obecną sytuację na notowaniach pary walutowej USD/PLN zauważymy, że jeżeli tylko projekcja Bloomberga się zmaterializuje, kurs dolara wzrósłby o ponad 46 groszy do niemal 4.40 PLN za USD. To właśnie jest nominalne odzwierciedlenie wzrostu amerykańskiej waluty wobec polskiego złotego o 11,8%

 Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułCena ropy nadal na 4-letnich minimach. Ropa WTI traci w poniedziałek 11%
Następny artykułCena złota podejdzie nawet do 2500 USD/uncję? Lekcja z 2008 r.
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here