Kurs dolara wzrósł o 17 gr, a funt o 13 gr. Ile kosztuje euro i frank do tonącego złotego?Stwierdzenie, że kurs polskiego złotego tonie, nie jest w obecnym czasie przesadzony. Wycena PLN utrzymuje się na najniższych poziomach od lat, a rodzima waluta w minionym tygodniu ponownie traciła do swoich zagranicznych konkurentów. W efekcie kurs funta rósł o ponad 13 groszy i utrzymuje się nad poziomem 4,20 zł, za euro należy płacić 4,57 zł, dolar kosztuje 4,23 zł, a frank utrzymuje się nad 4,33 zł. Na początku nowego miesiąca perspektywy dla PLN nie wyglądają lepiej i nie można wykluczyć kontynuacji osunięć.


W skrócie:

  • Polski złoty znowu jest najtańszy od przełomu 2014 i 2015 roku (indeks PLN)
  • Najsilniej w minionym tygodniu do złotego zyskiwał kurs dolara, zwiększając swoją wartość o 17 groszy
  • W jego ślady podążał kurs funta, który umacniał się o 13 groszy
  • Jednocześnie frank i euro utrzymują się na najwyższych poziomach od kolejno 2015 i 2009 roku
  • Zdaniem eksperta CMC Markets może to być dopiero początek silnych spadków polskiej złotówki oraz polskiej giełdy

Wartości złotówki do poszczególnych głównych walut zaprezentowano w poniższej tabeli. Analitycy są zgodni, że dolar nie ma obecnie sobie mocnych, a zdaniem Marka Rogalskiego z DM BOŚ, dominacja USD utrzyma się również w przyszłym i kolejnych tygodniach.

Para walutowa Symbol Kurs walutowy Data aktualizacji
Kurs dolara USDPLN 4,2343 zł 04.04.2020, godzina 16:00
Kurs euro EURPLN 4,5776 zł 04.04.2020, godzina 16:00
Kurs funta GBPPLN 5,2006 zł 04.04.2020, godzina 16:00
Kurs franka CHFPLN 4,3391 zł 04.04.2020, godzina 16:00

 Źródło: Kursy walut

Funt dodaje do swojej wartości 13 groszy! Za jednego GBP zapłacisz już ponad 5,20 zł

Jednym z liderów wzrostów do polskiego złotego w minionym tygodniu był niewątpliwie kurs funta szterlinga (nominalnie), który rósł o 13 groszy i kończył tydzień powyżej poziomu 5,20 zł. W najwyższym punkcie tygodnia, GBP/PLN kosztował niemal 5,24 zł, czyli najwięcej od stycznia 2017 roku.

GBP/PLN w przeciągu trzech tygodni z waluty, która była najtańszą w stosunku do polskiego złotego, stała się jedną z najdroższych, odbijając w marcu o ponad 7% i zwiększając swoją wartość o niemal 36 groszy! Zamknięcie tygodnia powyżej poziomu 5,20 zł może otwierać przed kursem funta całkowicie nową perspektywę i nie można wykluczyć, że rajd na północ, między innymi w kierunku 5,40, a następnie 6 złotych, będzie kontynuowany.

Kurs funta zyskuje średnio po 12 groszy w tydzień. W takim tempie za chwilę może być wart niemal 6 złotych. Źródło: Tradingview.com
Kurs funta zyskuje średnio po 12 groszy w tydzień. W takim tempie za chwilę może być wart niemal 6 złotych. Źródło: Tradingview.com

Kurs dolara urósł 17 groszy w przeciągu tygodnia. PLN traci do niego ponad 4%

Miniony tydzień ponownie nie był korzystnym dla kursu polskiego złotego. W obliczu umocnienia dolara na międzynarodowych rynkach para walutowa USD/PLN drożała o 17 groszy (4,24%) i zamykała tydzień na poziomie 4,23 zł.

Dla kursu dolara nadal kluczowa pozostaje strefa 4,30 zł i jak twierdzi Łukasz Wardyn, z domu maklerskiego CMC Markets, jej ewentualne przebicie może otworzyć drogę do dalszych, dynamicznych i trudnych w zatrzymaniu wzrostów. W obecnym czasie nie ma jednocześnie co liczyć na silniejszą deprecjację USD/PLN. W tym celu niezbędne byłoby zobaczenie spadku poniżej strefy czterech złotych.

Kurs dolara rósł o ponad 4% w minionym tygodniu. Źródło: Tradingview.com
Kurs dolara rósł o ponad 4% w minionym tygodniu. Źródło: Tradingview.com

Kurs franka w górę o 1,3%, za CHF/PLN płaci się 4,33 zł

Notowania franka szwajcarskiego co prawda nie drożały tak mocno jak cena dolara amerykańskiego, jednak dodawały do swojej wartości niemal 6 groszy i utrzymują się nad poziomem 4,33 zł, czyli w okolicach najwyższych poziomów od stycznia 2015 roku, kiedy miejsce miało chaotyczne załamanie rynku walutowego wywołane niespodziewaną decyzją Banku Szwajcarii.

CHF/PLN porusza się obecnie w wąskiej konsolidacji i dopóki nie uda się wybić lokalnych minimów na 4,25 zł, frankowicze nie mają co liczyć na niższe i korzystniejsze dla ich kredytów kursy szwajcarskiej waluty.

Kurs franka zwiększał swoją wartość o niemal 6 groszy. Źródło: Tradingview.com
Kurs franka zwiększał swoją wartość o niemal 6 groszy. Źródło: Tradingview.com

Kurs euro wynosi 4,57 zł, zyskując 5 groszy do złotego w przeciągu tygodnia

Jeszcze miesiąc temu pięć groszy zmienności na eurozłotym w skali jednego tygodnia było bardzo silnym ruchem, obecnie jednak takie wahania na nikim nie robią wrażenia. Kurs euro kończył tydzień powyżej poziomu 4,57 zł zyskując do złotówki niemal 5 groszy (1,1%), podobnie jak frank i dolar utrzymując się na długoterminowych maksimach.

Ostatni raz para walutowa EUR/PLN znajdowała się tak wysoko w czasach ostatniego wielkiego kryzysu finansowego z 2008-2009 roku. Podobnie jak w przypadku dolara, Łukasz Wardyn z CMC Markets nie spodziewa się szans na silniejsze spadki w najbliższym czasie, a kluczowa dla przyszłości złotówki będzie strefa 4,60-4,63 zł. Jej wybicie otworzy bowiem drogę w kierunku 5 złotych.

Kurs euro znajduje się na najwyższych poziomach od 2009 roku. Źródło: Tradingview.com

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here