Naga Markets

Kurs dolara wskazuje na korektę. Rynek czeka na jutrzejsze zapiski FEDWtorek przynosi lekkie cofnięcie dolara po ostatnim odbiciu. Inwestorzy “przetrawili” już doniesienia z Chin dotyczące COVID i pozycjonują się teraz pod jutrzejsze zapiski z ostatniego posiedzenia FEDW tym kontekście wpływ mogły mieć wypowiedzi dwóch przedstawicielek FED, cytowanych dzisiaj rano przez agencje informacyjne. Loretta Mester (uchodząca za “jastrzębia”), oraz Mary Daly zgodnie przyznały, że FED może zmniejszyć agresywne tempo podwyżek stóp procentowych, co potwierdza rynkowe oczekiwania dotyczące 50 punktowej podwyżki w grudniu.

Dolar cofa się na skutek możliwej pauzy Fedu

Zdaniem Mester nie można jednak mówić o tym, że FED jest bliski zatrzymania cyklu podwyżek, a w opinii Daly nie można zupełnie wykluczyć, że stopy wzrosną powyżej 5 proc., gdyby inflacja nie chciała wyhamować. Niemniej Daly uważa, że rynek już odbiera obecny poziom stóp (3,75-4,00 proc.), jako bardziej restrykcyjny, niż jest w rzeczywistości i w związku z tym bank centralny musi działać tak, aby nie przesadzić.

Te słowa jednak tylko teoretycznie brzmią nieco bardziej “gołębio”. Wydaje się, że rynek może rozczarować się tym, co pokażą jutrzejsze zapiski FED, notabene z posiedzenia sprzed blisko 3 tygodni. Tym samym nie można wykluczyć, że da to argumenty do dalszej zwyżki dolara.

Dzisiejszy kalendarz makro jest ubogi, uwagę zwrócą jedynie dane nt. sprzedaży detalicznej w Kanadzie we wrześniu. Tym samym rynek będzie też wrażliwy na kolejne doniesienia z Chin, czy też kwestie geopolityczne.

We wtorek rano najlepiej radzi sobie dolar nowozelandzki (mediana oczekiwań wskazuje, że RBNZ mógłby jutro podnieść stopy procentowe aż o 75 punktów baz., ale czy tak zrobi?). Silniejsza jest też korona norweska i dolar kanadyjski, co można by wiązać z wczorajszym zatrzymaniem przeceny notowań ropy naftowej na światowych rynkach. Najbardziej stabilne pośród G-10, choć też nieco mocniejsze wobec dolara, są dzisiaj euro i frank.


Redakcja poleca również:

XTB


Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułRopa brent rysuje świecę pin bar. Wykres dnia Vantage
Następny artykułEthereum może nadal tracić. Inwestorzy instytucjonalni zajmują krótkie pozycje
Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska S.A. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy (choć z przerwami) od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. W DM BOŚ publikuje cykliczne raporty dotyczące sytuacji rynkowej (m.in. Tygodnik FX), prowadzi też cotygodniowe, poniedziałkowe webinary dla klientów biura.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here