Naga MarketsKurs dolara wchodzi w Nowy Rok spadkowo. Euro (EUR/PLN) nadal przy 4,55 złDolar traci w poniedziałek, a giełdy w Azji przeważnie rosną przy uwadze skupionej na dystrybucji szczepionek na świecie. Ale rozważany stan wyjątkowy dla Tokio osłabia Nikkei, a rozwój COVID-19 w Wlk. Brytanii ciąży na GBP. Nowy rekord bitcoina.

Rynek akcyjny 4 stycznia

Rynki w Azji w większości rozpoczęły nowy rok od wzrostów. Pomagają oczekiwania, że powszechna dystrybucja szczepionek w 2021 r., wsparcie banków centralnych i pomoc rządowa ożywią wzrost gospodarczy i zwiększą zyski przedsiębiorstw.

Te artykuły również Cię zainteresują
Indeksy aktywności biznesowej z Azji pokazały, że w grudniu koniunktura w przemyśle nabierała tempa pobudzona silnym popytem na eksport z regionu, chociaż ożywienie w Chinach zaczyna słabnąć. Caixin PMI dla przemysłu Chin spadł do 53 z 54,9 (prog. 54,7), choć jest to ósmy miesiąc z rzędu ekspansji sektora.

Shanghai Composite rośnie dziś o 1 proc., a Hang Seng zyskuje 0,7 proc. Japoński Nikkei225 traci 0,68 proc. po tym, jak premier Japonii Suga podał, że rozważane jest wprowadzenie stanu wyjątkowego w obrębie Tokio, aby ograniczyć wzrost liczby zachorowań.

W USA futures na S&P500 zyskuje skromne 0,1 proc. po tym, jak ubiegły rok indeks zakończył rekordem (3756,07). Kontrakt na DAX spada o 0,1 proc.

Kurs dolara traci, euro (EUR/PLN) pozostaje stabilne

Na rynku walutowym USD traci, jako główne paliwo finasowania ryzykownych aktywów. EUR/USD odbija do 1,2250.

Druga najsłabszą walutą w G10 jest funt (GBP/USD 1,3685) – Wielka Brytanii szósty dzień z rzędu odnotowała ponad 50 tys. przypadków COVID-19.

EUR/PLN zaczyna tydzień spokojnie przy 4,55. Na ostatniej sesji 31 grudnia kurs podskoczył do 4,62, ale po ustaleniu fixingu złoty odbił do 4,55-4,56.

Ropa naftowa korzysta na pozytywnych nastrojach i rośnie ok. 2 proc. WTI zyskuje do 49,4 USD/b, a brent do 53 USD/b. Producenci OPEC+ przeprowadzą dziś wideokonferencję, aby zadecydować o poziomie produkcji na luty, a spotkanie ma się zacząć o 15:00 polskiego czasu.

Złoto rośnie dziś o 1,3 proc. do 1923 USD/oz i jest najwyżej do dwóch miesięcy.

Bitcoin utrzymał większość swoich weekendowych zysków po tym, jak w niedzielę po raz pierwszy przekroczył 34 000 USD.

Na froncie koronawirusa, w USA dzienna liczba przypadków zachorowań wzrosła do prawie 300 tys. Wielka Brytania jest gotowa dać pierwsze zastrzyki szczepionki AstraZeneca w poniedziałek.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here