Naga MarketsKurs dolara w miejscu: Sytuacja techniczna euro (EUR/USD) i funta (GBP/USD)Od wczorajszego ranka pojawia się coraz więcej informacji wskazujących na to, że wcześniejsze założenia związane z poluzowaniem pandemicznych restrykcji w okresie przedświątecznym mogły być błędne, co zaczyna być widoczne w ponownie pogarszających się statystykach. Nie zaskakują jedynie Niemcy, tu decydenci od pewnego czasu zapowiadali utrzymanie restrykcyjnego kursu i nie ulegali presji rządów w innych krajach.

Dolar vs lockdown. Niepewność napędzi USD?

Zwyczajowo impulsem do wzrostu nerwowości okazały się doniesienia z USA. Wizja twardego lockdownu w Nowym Jorku każe zastanowić się, czy podobnie nie zachowają się inni, oraz na ile można polegać na szczepionce. Do zaszczepienia znaczącego odsetka populacji potrzeba będzie miesięcy, a do końca nie jest jasne na ile rzeczywiście dojdzie do wykształcenia trwałej odporności, zwłaszcza na potencjalne mutacje koronawirusa (o jednej z nich, generującej znacznie szybsze objawy, poinformowały wczoraj władze Wielkiej Brytanii).

Te artykuły również Cię zainteresują
I tutaj tkwi odpowiedź na to, czy rynki powinny obawiać się powrotu restrykcji. O wiele większy wpływ będą mieć informacje o opóźnieniach w procesie szczepień, czy też nowych, niepokojących mutacjach COVID. Na razie większych powodów do niepokoju jednak nie ma, stąd też rynki dzisiaj wyglądają już lepiej. A jutro… posiedzenie FED.

Kurs funta (GBP/USD) – trudno o wyjście z kanału

Wczorajsza próba wybicia górą z kanału spadkowego zakończyła się niepowodzeniem. Funtowi zaszkodziły doniesienia nt. zaostrzenia restrykcji COVID w Londynie, ale przede wszystkim doniesienia, że kontynuacja rozmów na wysokim szczeblu nie oznacza, że strony posunęły się do przodu w kluczowych wątkach warunkujących przyszłą umowę handlową UK-EU.

Wykres dzienny GBPUSD

Rynek funta znalazł się w fazie pewnego zawieszenia. Jeżeli w tym tygodniu sprawy nie posuną się do przodu, to inwestorzy zaczną bardziej obawiać się bezumownego Brexitu, gdyż okres świąteczny będzie ograniczać możliwości negocjacji. Na wykresie GBPUSD oznaczać to może dalsze respektowanie kanału spadkowego – jego dolne ograniczenie wypada przy 1,3090.

Kurs euro (EUR/USD) – maleje ryzyko powrotu do kanału

Wczoraj po południu po nieudanej próbie złamania oporu przy 1,2176, powróciliśmy w okolice górnego ograniczenia kanału spadkowego, jaki obowiązywał na początku grudnia. Popyt wybronił się jednak przy 1,2115, a obserwowane później podbicie w okolice 1,2140-50 zmniejsza ryzyko wystąpienia negatywnego scenariusza. Wiele jednak będzie zależeć od globalnego sentymentu i zachowania się Wall Street dzisiaj. Wczoraj rynki były bardziej wrażliwe na informacje dotyczące zaostrzania restrykcji w związku z pandemią, dzisiaj jednak może już mieć miejsce pozycjonowanie się pod komunikat FED jutro wieczorem.

Odbicie od okolic 1,2100-1,2115 sugeruje, że w grze znów znalazł się opór przy 1,2176.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here